شرقمیانه از دیدگاه ترکیه پنجشنبه 4جوزای 1396

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چندی پیش دیدار کوتاهی از امریکا بعمل آورده و با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مذاکراتی انجام داد

شرقمیانه از دیدگاه ترکیه پنجشنبه 4جوزای 1396

بازتابهای دیدار رئیس جمهوری ترکیه از امریکا

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چندی پیش دیدار کوتاهی از امریکا بعمل آورده و با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مذاکراتی انجام داد. ما نیز در برنامه این هفته دیداراردوغان وترامپ وبازتابهای این دیداردرشرقمیانه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رجب طیب اردوغان به تعقیب دیدارهای رسمی از هندوستان، روسیه و چین، این بار نیز دیدار رسمی از امریکا بعمل آورد. بدین ترتیب اردوغان و ترامپ دیدار رو در رویی انجام دادند. این دیدارتوجه ترکیه ومنطقه را برانگیخت. برداشتهای اولیه که درمطبوعات منعکس شد، نشان داد که دیدار مذکورمثبت سپری شده است.

هردو رهبردرمذاکرات خویش ازاستعمال جملات دورازتنش وبا تاکید به همکاری استفاده کردند. اردوغان وترامپ درزمینه حمایت امریکا از پ ی د/ ی پ گ به توافق نرسیدند. ولی درزمینه سایرموضوعات نسبت به دوره باراک اوباما پیشرفتهایی قید گردید. بطوریکه امریکا پ ک ک را بعنوان یک سازمان تروریستی شناخت، اما به همکاری و دادن سلاحهای سنگین به پ ی د/ ی پ گ ادامه خواهد داد. امریکا در زمینه همکاری با پ ی د/ ی پ گ پیرامون ترتیب عملیات علیه سازمان تروریستی داعش دررقه مصمم است. امریکا از سلاحهایی که به پ ی د/ ی پ گ داده است، صرفا در این عملیات استفاده کرده میتوانندو در زمینه عدم دادن اجازه به تشکیل کریدور پ ک ک  در منطقه به ترکیه تضمین داده است. واما ترکیه بدلیل تجارب دست داشته اش در منبج، در این مورد تردید میکند. رجب طیب اردوغان دررابطه با این موضوع اظهار داشت، همواره به این موضوع تاکید میکنند، دیده شود  ما به عملکردها نگاه میکنیم. اگرازسوریه حمله ای علیه ما صورت بگیرد، بدون پرسش ازکسی، قواعد آنگاژمان را مورد اجرا قرار میدهیم. ترکیه با این اظهارات نه به سخنان، بلکه به عملکرد ها تاکید میکند. در اصل تصمیم امریکا در زمینه یاری به پ ی د/ ی پ گ با پرنسیبهایش در رابطه با روابط با ترکیه، مبارزه با تروریزم و آینده سوریه متضاد میباشد. با این تصمیمات اشتباه نیز مخالفت با امریکا در شرقمیانه افزایش می یابد.

امروزه اداره کنندگان و مطبوعات غرب و در راس امریکا تلاش دارند تا دربین پ ک ک و پ ی د/ ی پ گ جدایی و تفاوتهای خیالی تشکیل بدهند. ولی آنها هرکاری که بکنند، پ ی د/ ی پ گ یک سازمان تروریستی بوده و شاخه پ ک ک در سوریه است و میباشد. شواهد وحقایقی وجود دارد که این وضعیت را به اثبات میرساند. حدود یک سال قبل از اشتون کارتر وزیر دفاع سابق امریکا پرسیده شد که آیا پ ی د/ ی پ گ و پ ک ک با یکدیگر ارتباطی دارند یا خیر؟ اشتون نیز در مقابل این سوال گفته بود که بلی.

چندی پیش در آتلانتیک یکی از ارگانهای انتشاراتی مهم امریکا در رابطه با اینکه پ ی د/ ی پ گ شاخه پ ک ک در سوریه میباشد، مقاله ای منتشر ساخت. نویسنده این مقاله نیز که در 11 ام ماه می انتشار یافت، رابرت فورد سفیر سابق امریکا درسوریه بود. فورد در این مقاله تاکید کرده بود که پ ی د با رهبری پ ک ک در کوه قندیل تشکیل یافته است. روابط بین پ ک ک، ک ج ک و پ ی د/ ی پ گ با داده های ملموسی توضیح داده شده است. فورد میگوید، یکی از اعضای پ ی د که با روزنامه وال استریت ژورنال مصاحبه کرده است، قبلا عضو پ ک ک بود. بنابه گفته فورد، حکومتهای اوباما و ترامپ تا تاریخهای نزدیک ادعا میکردند که پ ی د/ ی پ گ و پ ک ک سازمانهای جدا از یکدیگر هستند. منطقه خودکفای تامین شده از سوی پ ی د در شمال سوریه، برای پ ک ک در زمینه حملات علیه ترکیه، عمق استراتژیکی آماده خواهد کرد. شبه نظامیان آموزش دیده در شمال سوریه، در استانبول، انقره و بورسا دست به حملات تروریستی میزنند. حمایت امریکا از یک سازمان تروریستی در زمینه مبارزه با یک سازمان تروریستی دیگر، قاطعیت سیاسی خود را تضعیف کرده است. این سیاست نیز موجب از بین رفتن اعتماد در مبارزه با تروریزم خواهد شد. علاوه براین پ ی د یک سازمان دموکراتیک نبوده و برای دیگر گروههای کرد حق زندگی نمیشناسد.اخبار مربوطه