نظری به آجندای ترکیه و جهان دوشنبه 15 جوزای 1396

در برنامه امروز موضوعی داریم زیر عنوان "اورپا در حال رفتن به صوب روزگار فلاکت باراست"

نظری به آجندای ترکیه و جهان دوشنبه 15 جوزای 1396

از آنجایی که به همگان معلوم است امروزه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل مواضعی که در قبال تروریستها در پیش گرفته اند در حال آماده کردن روزگار پرفلاکتی برای خود هستند.

پس از انحلال بلاک شرق یک جهان تک قطبی به منصه ظهور رسید. جهان که به تعقیب توافقنامه یالتا در سال 1945 به نظم نوینی دست یافته بود در وضعیت کنونی بار دیگر دچار انسدادی جدی شده است.

در2 جولای سال 1990اسلوونیا اعلام استقلال کرد و به این ترتیب جنگ داخلی یوگسلاوی آغاز شد که این رویداد آغازی برای پایان پیمان یالتا بود.

این یک پایان بسیارخونین بود. در بوسنیا و هرزگوینا بزرگترین نسل کشی تاریخ علیه مسلمانان در پایان قرن 20 رخ داد. این نسل کشی، در برابر چشم اروپا صورت گرفت و حتی برخی از قتلها و کشتارها، تقریبا تحت نظارت اردو های اروپایی انجام شد.

محکمه هالند در ماه جولای سال 2014، بعداز صدور حکمی اردوی این کشور را در قتل عام بیش از ده هزار مسلمان بوشناک در سربرنیستا توسط صربها مسئول شناخت.

اروپا که مدعی تقدس زندگی انسانها در چارچوب دمکراسی است، گذرگاههای مرزی خود را به روی بیش از 500 هزار بوشناک که قصد نجات جان خود از حملات صربها را داشتند بسته بود. حتی کشورهای اتریش، آلمان و ایتالیا پس از جنگ جهانی دوم برای اولین بار اقدام به تشکیل گشتهای ویژه مرزی به صورتی شبانه روزی کردند. به این ترتیب غیرنظامیان مسلمان بوشناک قادر به پناه گرفتن در هیچ جا نشدند و توسط صرب ها قتل عام شدند.

در نهایت دخالت ناتو در جنگ داخلی در یوگسلاوی، جرقه یی امیدی را ایجاد کرد. امروزه وقوع حملات تروریستی در سطح جهان نه تنها در جهان اسلام و شرق بلکه در خود غرب نیز محل مباحثه و مناقشه است. دلایل اقدامات تروریستی بی توجه به نحوه توجیه آن،  به هیچ وجه قابل قبول و توجیه نیست. فعالیت های تروریستی از تقریبا یک قرن پیش، تبدیل به مشکل بزرگی برای تمام جهان شده است. اردوغان رییس جمهور ترکیه سال هاست که در تلاش توضیح این مفهوم به متفقین غربی ترکیه است که تروریزم مرز نمیشناسد. کسی که با تروریستها همکاری میکند روزی تروریستها را در برابر درب خانه خود نیز خواهد دید. ترکیه، دهها هزار تن از شهروندان خود را فدای مبارزه با تروریستهای PKK و شاخه سوریه یی ان PYD-YPG  کرده است. امروزه تقریبا هر سلاح، راکت و موشکی در نبرد با PKK  و دیگر زیر شاخه های آن از سوی نیروهای امنیتی ترکیه کشف میشود به نوعی دارای منشای غربی است که این وضعیت حتما باید جوابی در پی داشته باشد. در حدود تقریبا از نیم قرن بدینطرف است که ترکیه به تنهایی در حال مبارزه با تروریزم است و در این مبارزه از سوی بسیاری از متحدان غربی خود تنها باقی مانده است. اما علاوه بر این، هم  بسیاری از کشورهای اروپایی و هم برخی از متحدان ترکیه در ناتو، امروز خانه ای برای تروریست ها شده اند.

افسران وابسته به گروه تروریستی فتو در اردوی ترکیه در ماه گذشته، با اقدام به کودتا در ترکیه، صدها نفر را به شهادت رسانیدند و هزاران تن دیگر را مجروح کردند. اما این در حالی است که این تروریست های قاتل با پهن شدن فرشهای سرخ در برخی از کشورهای اروپایی و از جمله آلمان مورد استقبال قرار گرفتند.

دولت ترکیه بارها خواستار استرداد حدود 4500 تروریست و یا افراد مظنون به اقدامات تروریستی شده  که آلمان میزبان انها است. اما دولت آلمان هر بار این تقاضاها را نادیده گرفته است. به طور نمونه تروریستی چون فخریه اردال که یک کارآفرین را در ترکیه به قتل رسانده و اقدامات تروریستی وی در سراسر جهان مشهور است 20 سال است که در بلژیک به صورت یک میهمان مورد توجه قرار دارد. این سئوال که چرا قاتلین نیروهای اررد و پلویس و یا قاتلین کودکان، زنان و افراد مسن  در ترکیه، نه در کشورهای شرقی بلکه در کشورهای غربی حضور دارند باید روزی پاسخ داده شود؟! اما به این تناقض باید توجه کنیم که جهان غرب و به طور خاص اروپا، همواره شرق را به عنوان منبع تروریزم معرفی میکند. متحدان غربی ما چگونه قادر به توضیح  دادن این تناقضات برای فرزندان خود خواهند بود؟

اخیرا تروریزم سیمای وحشیانه خود را در بریتانیا که یکی از متحدان ترکیه است نشان داده است. قبل از آن سویدن، آلمان، بلژیک، فرانسه... همه شاهد حوادث تروریستی شدند. صدها تن از شهروندان بی گناه اروپا در این حوادث قتل عام شدند. تا همین دیروز فقط در شهرها و پایتختهای شرق بمبها منفجرمیشدند و شهروندان بی گناه میمردند. اما امروز پایتخت های غربی نیز همچون شهرهای شرقی با تروریزم دست و گریبان هستند. تروریزم اکنون از وضعیت محلی خارج شده و تمام جهان را در بر گرفته است و رفته رفته نیز این بیمار درحال شیوع درهمه جا است. در واقع به نظر میرسد که قدرتهای جهان بدون توجه به معیارهای عدالت در حال پیگیری محض منافع ملی و سیاسی خود هستند. همین رفتار است که سبب شده تا برخی از افراد و گروهها به سوی خشونت گرایش پیدا کنند.

روزگاری رژیم شوروی سابق برای صدور انقلاب سوسیالیستی و برای سرپوش گذاشتن برفعالیتهای تروریستی از عنوان خشونت انقلابی استفاده میکرد . اما اکنون تروریستها خود را بی نیاز از هرگونه توجیهی و سرپوشی میدانند.

در روزگاری چون امروز که تروریزم زندگی انسانها را به گروگان گرفته است کشورهای اتحادیه اروپا درحال میزبانی از گروههای تروریستی متعددی هستند. تروریستهایی که عامل یا آمر کشتن هزاران انسان بی گناه در ترکیه، عراق، سوریه و ایران هستند در کشورهای اتحادیه اروپا حضور دارند. این کشورها در این رابطه به حدی گستاخانه رفتار میکنند که دربهای خود را به روی عوامل کودتای 15 جولای در ترکیه که سبب کشته شدن صدها تن شده اند نیز گشوده اند. آنها حتی به این تروریستها که سبب تباه شدن زندگی صدها تن در ترکیه شده اند پاسپورت دیپلماتیک نیزمیدهند. این درحالی است که اقدام انفرادی تروریستهایی که در رفاه زندگی میکنند و به داعش ملحق میشوند صرفا درچارچوب غیرخودی ماندن قابل توجیه نیست. بلکه روح عدالت جوی انسانها نیز میتواند انها را به سوی خشونت براند. امروزه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل مواضعی که در پیش گرفته اند در حال آماده کردن روزگار پرفلاکتی برای خود هستند.اخبار مربوطه