TRT در باره

موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه در اول ماه می 1964 تاسیس شد. هنگامی که از پخش برنامه های دولتی بحث به میان می آید، ، TRT به عنوان اولین و تنها کانال در اذهان تداعی می گردد.
در این تاریخ رادیو نیز که در 5 می 1927 آغاز به کار کرده بود، تحت پوشش این موسسه درآمد. در اواخر دهه 60 تلویزیون نیز به یاری رادیو شتافت. در 31 جنوری 1968 ترکیه با تلویزیون ،بوسیله موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه آشنا شد. در حال حاضر TRT به کمک رادیو که قدمت 81 ساله داشته و تلویزیون که در چهل سالگی به سر می برد، توانسته است به نماد مسئولیت پذیری، تجربه و حافظه تاریخی از جمهوریت ، تبدیل شود.


در سایه عزم و تلاش وافر کارکنان، موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه برای همیشه در دل مردم جای گرفته است. TRT که به عنوان مکتب تربیت برنامه سازان در ترکیه و نیز به صورت معتبرترین موسسه پخش شناخته شده، برنامه سازان موفق بسیاری را در بنیه خود تربیت کرده است. به همین دلیل برنامه های بسیار زیبا و جذاب در تلویزیون TRT ساخته و پخش شده است.


موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه تنها به عنوان یک موسسه رسانه ای باقی نمانده و به صورت یک نهاد آموزشی ریشه دار نیز به فعالیت پرداخته است. این موضوع تنها از دید تربیت نیروهای متخصص در امر برنامه سازی مصداق نداشته و در مورد ارائه موضوعات آموزشی در قالب اخبار و برنامه ها به مخاطبانش نیز صدق می کند.


موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه از این آرمان و اصول بی طرفی، قابل اعتماد و مبانی رسانه های دولتی غفلت نکرده و با برنامه های با کیفیت خود توانسته است در میان معدود رسانه های معتبر جهان جای گیرد.

می توان راز این موفیت را در چند عنوان خلاصه کرد:

خبررسانی مسئولیت پذیر و قابل اعتماد
موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه در اقصی نقاط جهان منجمله واشنگتن (ایالات متحده آمریکا)، بروکسل (بلژیک)، قاهره (مصر)، برلین (آلمان)، لفکوشه (جمهوری ترک قبرس شمالی)، باکو (آذربایجان)، عشق آباد (ترکمنستان) ، تاشکند (ازبیکستان) دارای دفاتر نمایندگی و خبرنگار می باشد. بعبارتی موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه با ایجاد دفاتر نمایندگی در نقاط حساس جهان از آمریکا گرفته تا اروپا، و از آسیا گرفته تا خاورمیانه و قفقاز به صورت گوش و چشم ترکیه عمل می کند.
علاوه بر انقره در ادارات منطقه ای استانبول، ازمیر، آنتالیا، چکوراووا، دیاربکر، ارزروم و ترابزون نیز دارای پرسنل خبره در خصوص خبررسانی بوده و با وجود خبرنگاران محلی در چهار گوشه کشور از شبکه دینامیک خبری برخوردار می باشد.
با رعایت اصل بی طرفی، صداقت و قابل اعتماد به صورت نماد اعتماد در اذهان مخاطبانش جای گرفته است.

برنامه هائی برای همه گروههای سنی و فرهنگی
موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه با پخش برنامه های آموزشی – فرهنگی ، موزیکال – تفریحی، ورزشی ، کودکان، مصاحبه ، نمایشهای درام و همچنین فیلمهای سینمائی مطرح ، و همچنین با پوشش پخش برنامه ها در قالب استانداردهای بین المللی توانسته است قشر وسیعی از انسانها را با سطح تحصیلی و وضعیت اقتصادی و اجتماعی گوناگون به خود جلب کرده و رضایت و حمایت آنها را کسب نماید.


با چهار کانال سراسری، دو کانال بین المللی و یک کانال منطقه ای ، این موسسه مخاطبان بسیاری در ترکیه و جهان را به خود اختصاص داده است.


کانالهای تلویزیونی

TRT 1 کانال خانوادگی 168 ساعت
TRT 2 کانال خبر، اطلاعات، فرهنگ و هنر 268 ساعت
TRT 3 کانال جوانان و ورزش 54 ساعت
TRT GAP برنامه های ویژه مناطق غرب و جنوبغربی آناتولی 69 ساعت
TRT 4 کانال آموزش و موسیقی
TRT INT کانال جهانی 168 ساعت
TRT TÜRK برنامه های ویژه آسیای میانه و قفقاز 119 ساعت

این موسسه با استفاده از ماهواره های بین المللی و دو ایستگاه زمینی به صورت پل واسط مابین برنامه سازان آسیائی و اروپائی عمل کرده و قادر است اخبار و تحولات مربوط به کشور و نیز جهان را با کمک آژانسهای خبری و همچنین موسسههای خبررسانی بین المللی، به صورت زنده و کامل به جهان مخابره نماید.
TRT INT که برای خارجیان و بویژه برای ترکهای ساکن در اروپا برنامه پخش می کند، از چهارگوشه جهان مخاطبانی به خود جلب کرده است و هدف از این برنامه ها تقویت پیوندهای فرهنگی ترکهای ساکن در خارج از کشور می باشد. در نظر گرفته شده است که با تقویت کانال TRT INT این شبکه بتواند در آیندۀ نزدیک با کانالهای خبری مشهور جهان به رقابت بپردازد.


کانالهای تلویزیونی در دست تشکیل در قالب موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه
به منظور ارائه خدمت به شهروندان ترکیه با زبانها و لهجه های مختلف ونیز انسانهائی که در خارج به این زبانها تکلم می کنند، کار بر روی تاسیس کانال تلویزیونی با لهجه های کرمانجی و زازا ادامه دارد. همچنین برای تقویت روابط با مردم فارس زبان و عرب زبان برنامه های تلویزیونی پیش بینی شده است.
همچنین برای پوشش کودکان ترک و نیز سایر کودکان، راه اندازی کانال ویژه کودکان نیز در راس برنامه های TRT قرار دارد.

رادیو؛ حاصل تلاش 81 ساله
شبکه های رادیویی موسسه رادیو تلویزیون دولتی ترکیه (TRT) با چهار رادیوی سراسری، پنج رادیوی منطقه ای و رادیو توریسم؛ با کارکنان با تجربه، گروههای کر موسیقی در بخشهای مختلف، هنرمندان مجرب، کلوپ های کودکان و جوانان، آرشیف غنی، استفاده از کامپیوتر در برنامه ها، تجهیزات استودیوئی، قدرت فرستنده ها و برنامه سازی بر اساس مبانی روز، همچنان یار صمیمی و همیشگی شنوندگان می باشد.


کانالهای رادیویی:
رادیو 1: با برنامه های آموزشی، فرهنگی و خبری و هر نوع برنامه مرتبط با زندگی به همراه پخش خبر در ابتدای هر ساعت، 81 سال است که به عنوان یک کانال رادیویی غیرقابل چشم پوشی برای شنوندگان به حیات خود ادامه می دهد.
رادیو 2 (TRT FM): این کانال یک کانال رادیویی بسیار محبوب در زمینه پخش بهترینهای موسیقی سنتی،مردمی و پاپ ترکیه می باشد.
رادیو 3: کانالی در زمینه موسیقی کلاسیک، جاز و اپرا
رادیو 4: رادیویی درباره موسیقی سنتی و مردمی ترکیه می باشد.
چهار رادیوی سراسری فوق، به صورت 24 ساعته از طریق اینترنت در تمامی دنیا قابل دریافت می باشد.
پنج رادیوی منطقه ای:
رادیوهای منطقه ای شامل رادیو ارزروم، رادیو Gap- دیاربکر، رادیو آنتالیا، رادیو چوکورووا می باشد. ضمن آنکه رادیو توریسم نیز با برنامه هایش نقش مهمی هم در خدمت به صنعت گردشگری و هم در خدمت به توریستها دارد.


پخش جهانی برنامه های رادیویی به 29 زبان
رادیو صدای ترکیه به همراه زبان ترکی که برای ارتباط اتباع ترک خارج از کشور با ترکیه، برنامه پخش می کند در مجموع به 29 زبان برنامه دارد و در تمامی دنیا قابل دریافت می باشد.
رادیو صدای ترکیه به زبانهای انگلیسی، فرانسه، آلمانی، عربی، اسپانیولی، ایتالیایی، آلبانیایی، بوسنیایی، بلغاری، رومانیایی، صربی، کروات، مجاری، مقدونی، یونانی، روسی، چینی، ترکی آذربایجانی، فارسی، گرجی، اردو، دری، پشتو، ترکی ازبکی، تاتاری، ترکی ترکمنی، ترکی قرقیزی، ترکی قزاقی و ترکی استانبولی در تمامی دنیا از طریق موج کوتاه، ماهواره، اینترنت و نیز موج اف- ام مشترک با سایر رسانه ها؛ قابل دریافت است.
شبکه ای با گستره جهانی
موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه به عنوان یک موسسه نوآور در تمامی زمینه های پخش رسانه ای، با تجربیات غنی و فراوان خود ، هر روز بیش از پیش به عنوان یک موسسه قدرتمند و مورد اعتماد مطرح تر می شود. TRTبا این اندوخته پربار در عرصه پخش رسانه ای و نیز زیرساختهای تکنیکی چشمها را خیره کرده است.
شبکه های رادیویی و تلویزیونی TRT از طریق ماهواره های Turksat 2A و Turksat 1c(Turksat 3A) به صورت دیجیتال پخش می گردد.
هم اکنون پخش آزمایشی برنامه های دیجیتال تلویزیونی در انقره، استانبول و ازمیر به صورت 24 ساعته، بدون وقفه ادامه دارد.

TRT در اینترنت:
موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه، برای برآورده کردن انتظارات مخاطبان خود در عصر دیجیتال و فراهم سازی امکانات تکنولوژیک نیز در مدتی کوتاه پروژه ها ی مهمی را به منصه ظهور نهاد.
سایت اینترنتی www.trt.net.tr در تاریخ اول ماه مه 1999 با هدف ارائه خدمات به مخاطبان آغاز به کار کرد و امروزه برنامه های رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه به صورت زنده و مستقیم از طریق اینترنت در سراسر دنیا قابل دسترسی است.
ضمن آنکه آخرین اخبار ترکیه و جهان، تحولات اقتصادی و سرمایه ای، اخبار و مطالب ورزشی، وضع هوا، لیست و زمان پخش برنامه ها از دیگر بخشهای مهم وبسایت موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه می باشند.
این موسسه با گام نهادن به مرحله ای دیگر، در حال راه اندازی بخش های بین المللی وبسایت است. در مرحله نخست، سایت اینترنتی رادیو صدای ترکیه در 11 زبان راه اندازی شده و فعالیتها برای طراحی سایت در تمامی زبانهای رادیو صدای ترکیه ادامه دارد.


آرشیف TRT، حافظه دیداری و شنیداری ترکیه
هنگامی که به گاهشمار جمهوریت در ترکیه می نگریم و هنگامی که از یک موسسه، که با جمهوریت در ترکیه عجین شده است صحبت می کنیم یک آرشیف غنی به یادمان می آید. TRT تنها به جمع آوری برنامه های شنیداری و دیداری اکتفا نکرده است، بلکه با بهره گیری از وسیعترین تکنولوژی های دنیا از میراث تاریخی رادیو و تلویزیون نگهداری می کند.
این برنامه ها که متعلق به تاریخ ها و دوره های مختلف هستند، بعد از بررسی محتوا و تنظیمات لازم به صورت دیجیتالی تبدیل شده و نگهداری می شوند.

فروشگاه TRT
فروشگاه TRT آثار آرشیفی شامل برنامه های موسیقی، برنامه های شنیداری، دیداری و نیز مکتوب را به عرضه عموم می گذارد.


نقش TRT در برنامه ریزیهای بزرگ و مهم
موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه 30 سال است که در 23 اپریل هر سال به مناسبت روز جهانی کودک؛ کودکان دنیا را از هر رنگ و نژاد به مدت 10 روز در ترکیه میزبانی می کند. به این ترتیب این موسسه هم در مفهوم صلح جهانی نقشی مهم ایفا می کند و هم به عنوان یک آدرس غیرقابل چشم پوشی برای برنامه هایی اینچنین در سطح بین المللی در می آید.
TRT در مناسبتهای مهم بین المللی مانند مسابقه آواز خوانی اروپا موسوم به یورویژن، جام جهانی فوتبال، المپیکها، جام جهانی بازیهای دانشگاهی و غیره ،غیره نیز حضور دارد.بعد از وقفه ای کوتاه، هم اکنون دوباره TRT جامهای جهانی را به صورت مستقیم پخش و گزارش می کند.
ورزش دوستان خواهند تواتنست جامهای جهانی 2010 و 2014 را از دریچه دوربین TRT ببینند و بازیهای المپیک را نیز با تمام جزئیات آن از TRT به عنوان یک شبکه دوستدار ورزش تماشا کنند .
موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه به عنوان یک موسسه نوآور در تمامی زمینه های پخش رسانه ای، با اطلاعات غنی گذشته، و تجربیات فراوان، هر روز بیش از پیش به عنوان یک موسسه قدرتمند و مورد اعتماد مطرح تر می شود.
به بیان دیگر موسسه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه (TRT) پنجره ایست از ترکیه به دنیا و پنجره ایست از دنیا به ترکیه... و تمامی این خصوصیات را می توان تنها با یک کلمه تشریح کرد: TRT

عضویتها:
EBU - Europen Broadcasting Union– اتحادیه پخش و انتشارات اروپا
ABU - Asia-Pacific Broadcasting Union– اتحادیه پخش و انتشارات آسیا -پاسیفیک
HFCC/ASBU - International High Frequency Broadcasters Coordiantion group- گروه بین المللی همکاری پخش موج کوتاه
ABU-HFC - ABU High Frequency Broadcasters Coordination Group - گروه همکاری موج کوتاه ABU
IMC - Inetrnational Music Council - شورای بین المللی موسیقی
EIM – شورای ملی مطبوعات ترکیه ی انستیتو رسانه یونسکو در اروپا
CMCA- مرکز ارتباطات دیداری و شنیداری دریای مدیترانه
http://trt.net.tr/Kurumsal/Tarihce.aspx