جزئیات گفتگوی تیلفونی اردوغان و پوتین

هر دو رهبر در ساعات عصر دیروز گفتگوی تیلفونی انجام دادند

جزئیات گفتگوی تیلفونی اردوغان و پوتین

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از ولادیمر پوتین همتای روسی خود خواست تا حملات به ادلب وغوطه را متوقف کند.

در این گفتگوی تیلفونی که که بنابه درخواست روسیه انجام گرفت، روابط دو جانبه، همکاری های هسته ایی و مسئله سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

براساس اطلاعات دریافتی از منابع ریاست جمهوری ترکیه، در این گفتگوی تیلفونی اردوغان رئیس جمهوری ترکیه خواستار متوقف گردیدن فوری حملات نیروهای رژیم اسد برعلیه غیر نظامیان در ادلب و غوطه شرقی شده و به اهمیت روند صلح آستانه و کنگره سوچی از نظر حل مسئله تاکید کرده است.

اردوغان و پوتین در این گفتگوی تیلفونی به همکاری در زمینه اجرای پروژه های جریان ترک و نیروگاه انرژی هسته ایی آک کویو اشاره کرده و به قاطعیت خود در زمینه توسعه روابط در تمامی  عرصه ها تاکید کردند.

هر دو رهبر همچنین در زمینه اجلاس شورای همکاری در سطح عالی بین ترکیه و روسیه و کنگره سوچی بحث و تبادل نظر کردند.

پوتین نیز در رابط با این گفتگوی تیلفونی ضمن خاطر نشان کردن حملات اخیر به پایگاههای نظامی روسیه در سوریه گفت : حکومت و سربازان ترکیه هیچگونه ارتباطی با این حملات ندارند. ما نیک میدانیم که پشت پرده این حملات چه کسانی هستند.

رئیس جمهور روسیه ضمن تاکید بر اینکه حمله به طیاره های بدون سرنشین به پایگاه حمیمیم " Hmeymim " با دقت و حساسیت طراحی شده است افزود: هدف برهم زدن رابطه روسیه با شرکایش و درراس ترکیه می باشد.اخبار مربوطه