مرگ سالانه 6هزار آلمانی دراثر آلودگی هوا توسط موتورهای دیزلی

گاز اکساید نایتروجن در آلمان همه ساله باعث مرگ 6 هزار شهروند این کشور می‌شود

مرگ سالانه 6هزار آلمانی دراثر آلودگی هوا توسط موتورهای دیزلی

طبق گزارش آژانس حفاظت محیط ‌زیست آلمان، گاز اکساید نایتروجن بوجود آمده از موترهای دیزلی در اینکشور همه ساله باعث مرگ 6 هزار شهروند اینکشور می‌شود.

به گزارش اتونیوز، پس از رسوایی بزرگ تقلب فولکس‌واگن در تست آلوده سازی هوا توسط موتورهای دیزل موسوم به دیزل‌گیت حساسیت زیادی در بین کشورهای دنیا برای تست میزان واقعی آلوده کردن موتورهای دیزل به وجود آمد. تا پیش‌ازاین موتر های دیزل در جهان جانشینان پاک‌ترموترهای بنزینی محسوب میشدند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران بر این باورند که اکساید نایتروجن اکساید (NOx) حاصل شده از موترهای دیزلی به صحت انسان و محیط ‌زیست بسیار خطرناک و کشنده است؛ اما شرکت‌های موترساز ازجمله فولکس‌واگنهای آلمانی که بیش‌ترین سهم فروش موتر در جهان و اروپا را داراست، همواره به تولید موترهای دیزلی پرداخته و زیر بار آلودگی آن‌ها نمی‌روند.

اکنون آژانس محیط‌ زیست آلمان اعلام کرده است که سالانه 6 هزار مرگ ‌ومیر ناشی از آلودگی موترهای دیزلی و گاز خطرناک و سمی نایتروجن اکساید در آلمان به ثبت می‌رسد که این امر نشان می‌دهد که دولت آلمان و کشورهای دیگر باید درباره جلوگیری از تولید چنین موترهای آلوده کننده یی هوا تصمیمات جدی‌تر و اقدامات مؤثرتری را اتخاذ کنند.

جلوگیری از این میزان مرگ‌ومیر مستلزم فشار بر روی موترسازانی است که این‌گونه موترها را تولید و عرضه می‌کنند اما ازآنجا که شرکت‌های بزرگ موترسازی در جهان میلیاردها دالر درزمینهٔ تکنولوژی موترهای دیزلی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، این امر تا حدود زیادی دشوار و وقت‌گیر به نظر می‌رسد.

این آژانس طبق آمار به‌دست‌آمده، همچنین عنوان کرده است که سطح بالای گازهای سمی و خطرناک نایتروجن اکساید در ۷۰ شهر آلمان بیش‌تر از محدوده ستندرد بوده و همین مسئله نیز میلیون‌ها تن در این کشور را مریض کرده است.

محکمه آلمان این حق را برای شهرداری‌های شهرهای مختلف در نظر گرفته است که طرح ممنوعیت استفاده از موترهای دیزل را در شهرها اجرا کنند.

شرکت تویوتا هم که دومین موترساز بزرگ دنیا در سال 2017 پس از فولکس‌واگن بود، تابستان امسال فروش موترهای دیزلش را در اروپا متوقف خواهد کرد و این شرکت در نظر دارد تا با افزایش تولید موترهای هیبریدی، جایگزین مطمئنی برای محصولات دیزلش در اروپا ایجاد کند.

بااین‌حال فولکس‌واگن همچنان بر تولید مدل‌های دیزل پافشاری می‌کند و ادعا دارد باکمی تغییرات در سیستم مدیریت موتور موتر خواهد توانست مشکل آلوده سازی این موتورها را حل کند.اخبار مربوطه