اعمال تحریم و فشار علیه تورکیه راه حل نمیباشد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه تورکیه: اختلاف با آمریکا را به آسانی میتوانیم حل کنیم، اما نه با شیوه فعلی این کشور

اعمال تحریم و فشار علیه تورکیه راه حل نمیباشد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه تورکیه طی سخنانی در نشست اختتامیه دهمین کنفرانس سفرا در آنکارا گفت: بارها به آمریکایی ها گفتیم که اعمال تحریم و فشار علیه تورکیه جواب نمی‌دهد. تا زمانی ‌که امکان حل اختلافات در چارچوب حقوقی و دوستانه وجود دارد، نیازی به تنش نیست. اختلاف با آمریکا را به آسانی می‌توانیم حل کنیم، اما نه با رویکرد کنونی این کشور.

وی در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه، تورکیه ثابت کرد جزء ده دوست برترما نیست، اظهار داشت: آمریکا نمیداند و نمیبیند که دوست حقیقی اینکشور کیست.
چاووش‌اوغلو در ادامه سخنرانی خود اظهار داشت، تورکیه هیچ اشتباهی در قبال ایالت متحده آمریکا مرتکب نشده است. ارتکاب جرم فارغ از آنکه مجرم چه کسی باشد، تابع روند حقوقی است. تورکیه از عاملان حمله به آمریکا حمایت نکرده است.

چاووش اوغلو تصریح کرد، کشور ما سلاح در اختیار گروه‌های تروریستی نگذاشته است. آیا تامین هزاران کامیون حامل سلاح برای یک گروه تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا منافی دوستی است یا اجرای یک روند حقوقی درتورکیه؟

وزیر خارجه گفت، امریکا باید بداند که این کارها یک فیلم وسترن نمی باشد. ما فیلم وسترن تهیه نمی کنیم. دو کشور بزرگ باید روابط خوبی داشته و یکدیگر را محترم بشمارند. احترام نه با اعمال فشار، بلکه با موضعگیری و نزدیکی صمیمانه قابل تحقق می باشد.

چاووش اوغلو ابراز داشت، سیاستهای فعلی امریکا پیش بینی نشده و اروپا نیز این سیاستها را قبول نمیکند.

وزیر خارجه در ادامه افزود، ما نمیخواهیم که با هیچ کشوری پرابلمی داشته باشیم. هرگز از ایجاد تنش با امریکا خشنود نیستیم و نخواهیم بود.اخبار مربوطه