سطح فقر در افغانستان به 55 فیصد رسید

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان اعلام کرد با عدم امنیت وافزایش جمعیت میزان فقر در این کشور به 55 فیصد رسیده است

سطح فقر در افغانستان به 55 فیصد رسید

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان امروز طی سخنانی در گردهمایی "آسیب‌شناسی روند رسیدن به اهداف توسعه‌ پایدار تا سال 2030" در کابل، گفت: عدم تامین امنیت ورشد سریع جمعیت باعث شده میزان فقر در کشور به 55 فیصد برسد.

وی در ادامه همچنین اظهار داشت:

"شمار افراد بیکار افغانستان به 9 میلیون تن می‌رسد. پس از ناامنی و فقر، فساد سومین چالش در افغانستان است. باید راه حلی برای این معضله پیدا شود. قوم‌گرایی در مبارزه با فساد نیز یکی از چالش‌های دیگر مبارزه با این پدیده است.

سید اکرام افضلی رئیس دیده‌بان شفافیت افغانستان نیز در این نشست تصریح کرد:

"برخورد سیاسی با فساد اداری در افغانستان کاملا اشتباه است. جامعه جهانی باید دولت افغانستان را مکلف سازد تا مطابق به تعهدات خود در نشست لندن در مبارزه با فساد عمل کند.

جامعه جهانی در 18 سال گذشته میلیاردها دالر به افغانستان کمک کرده که اگر میان مردم توزیع می‌شد به هر نفر 33 هزار دالر می‌رسید. این کمک‌ها توسط افراد معدودی دزدید شده و تغییری در وضعیت مردم افغانستان رخ نداده است.

جامعه جهانی و حکومت افغانستان مسئولند در مبارزه با فساد با مردم همکاری کنند. پول‌های سرقتی که در دبی، استانبول، لندن و دیگر شهرهای جهان سرمایه گذاری شده باید با کمک جامعه جهانی به افغانستان بازگردانده شود".

عده یی از نمایندگان مجلس افغانستان در ربودن افراد، فساد و دزدی‌ها به پیمانه  بزرگی دست دارند، اما امروز که از فهرست تحت تعقیب حذف شده‌اند، جاده ها را مسدود کرده و درب کمیسیون انتخابات را می‌بندند".

در پایان کریستین سکیمتر هاف‌من مسئول نهاد مبارزه با فساد G.I.Z در افغانستان نیز این معضله را مانع بزرگی بر سر راه توسعه و ثبات در این کشور دانست و گفت: مقامات کابل برای رسیدن افغانستان به توسعه پایدار مدنظر سازمان ملل متحد تا سال 2030 لازم است تا مسرانه تلاش و برنامه‌ریزی کنند.اخبار مربوطه