خلاصه یی از مطبوعات امروز تورکیه جمعه 21 میزان1396

مروری براخباروگزارشات منتشرشده در مطبوعات امروز تورکیه

خلاصه یی از مطبوعات امروز تورکیه جمعه 21 میزان1396

روزنامه حریت با درج عنوان "غرب مبنی براینکه، به ترکیه مقتدر عادت خواهد کرد" مینویسد:

براساس این گزارش، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه  در جمع شهرداران کشور در مجتمع ریاست جمهوری بیش ‌تیپه در انقره پیامهای مهمی به امریکا و در راس جهان داد. اردوغان با تاکید براینکه، ترکیه ازهرلحاظ پیشرفت کرده است، اظهار داشت، نمیتوانند ترکیه مقتدربا موقعیت امروزیش قبول کنند. اردوغان گفت، بحران ویزه بین ترکیه و امریکا بهترین نمونه این امر بوده است. این را بدانند که ترکیه دیگر محتاج کسی نمی باشد.

روزنامه خبر ترک در گزارشی با عنوان " کیفیت سلاحهای ملی بیشتر از کیفیت سلاحهای امریکایی میباشد " می نویسد:

به تعقیب سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دال براینکه، " منبعد نیروهای پولیس ما از سلاحی بنام سیگ سائور استفاده نخواهند کرد، دیگر این سلاحها را در کشور تولید میکنیم. زیرا با ادامه خرید این سلاحها از آنها، ما به تنبلی آموخته میشویم " ، دقتها به پروژه های داخلی و ملی که جایگزین سیستمهای اسلحه خارجی خواهند شد، معطوف گردید. تفنگ پیاده ملی ام پی تی – 76 یکی از سلاحهای مذکور میباشد. این سلاح یگانه سلاحی ست که از تمامی تست های ناتو گذشته است.

روزنامه صباح طی گزارشی با عنوان " اسناد ارتباط کارمند سرقنسولگری امریکا با فتو " می نویسد:

 جان باس سفیر امریکا در انقره طی سخنانی در جلسه مطبوعاتی اظهار داشت، دلیلی دال بر ارتباط مداوم کارمند سرقنسولگری امریکا در استانبول با منسوبین سازمان تروریستی فتو وجود ندارد. روزنامه صباح به اسناد و مدارک ذیربط  با تماس مکرر جاسوس بازداشت شده با منسوبین فتو دسترسی پیدا کرده است. دلایل ارائه شده از سوی این روزنامه متشکل از مکالمات تیلفونی میباشد.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " ترکیه برای تشکیل دادن منطقه عاری از درگیری در ادلب وارد عمل شد " می نویسد:

بعد از اتمام فعالیتهای شناسایی نیروهای ویژه، اولین واحدها شبانه عازم ادلب شدند. انتقال واحدها دیشب در ساعت 23 و 5 دقیقه آغاز شد. 8 عراده تانک، 50 عراده موتر زرهی و حدود 200 سرباز از منطقه کفر لوسین سوریه وارد این کشور شدند. آخرین مقصد ستون نظامی تشکیل یافته در قصبه دارت ایزع، تپه صاحب برکات میباشد که ازاهمیت استراتژیکی برخورداراست. طیاره های بدون سرنشین این ستون نظامی را از هوا تحت کنترل قرار دادند. سربازان ترک با استقبال گرم مردم منطقه رو برو شدند.

" حمایت سویدن از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا " عنوان گزارشی ست که روزنامه وطن در شماره امروز منتشر کرده است.

بنابه این گزارش، حکومت سویدن اعلام داشت به حمایت از عضویت ترکیه و مقدونیه در اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد. براساس اعلام حکومت سویدن در سایت رسمی خود، این کشوردرنظر دارد که در چهارچوب قرارداد " همکاری اصلاحاتی  با اروپای شرقی، بالکان غربی و ترکیه " از عضویت کشورهای مذکور در اتحادیه اروپا حمایت بعمل آورده و بدین ترتیب به رشد قابل تداوم منطقه از نظر اقتصاد، دموکراسی و محیط زیست یاری نمایند.اخبار مربوطه