رسانه های گروهی جهان چه میگویند؟ چهارشنبه 19 میزان1396

مروری براخباروگزارشات منتشرشده در مطبوعات امروز جهان

رسانه های گروهی جهان چه میگویند؟ چهارشنبه 19 میزان1396

آژانس خبری اسوشیتید پرس ایالات متحده امریکا با درج عنوان ،" رئیس جمهور تورکیه کارمند دستگیر شده سرقنسولگری امریکا در استانبول را به صفت "یک جاسوس " مورد شناسایی قرار داد" مینگارد:

رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با توقف صدور روادید بین ترکیه و آمریکا اعلام کرد: ما در این مشکل نقشی نداشتیم. آمریکا و مقامات ارشد این کشور عامل اصلی این امر هستند. اینکه این اقدام را بدون مشورت با وزیر امور خارجه ما انجام دادند باعث تاسف است.  رئیس جمهور ترکیه درادامه سخنانش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک چنین گفت: "این جاسوس ها چگونه در سرقنسولگری آمریکا نفوذ کرده اند؟ اگر آنان در این سرقنسولگری نفوذ ندارند پس در آنجا چه میکنند؟ باید به این موارد اندیشید. هیچ دولتی اجازه چنین فعالیتی به جاسوس ها که از داخل تهدیدش میکنند نمی دهد."

روزنامه فرس نیوز ایران با درج عنوان،" وزارت خارجه تورکیه تقاضای دیدار سفیر کستاخ ایالات متحده امریکا را نپذیرفت" نگاشته است:

به تعقیب بازداشت متین توپوز از کارکنان قنسولگری آمریکا در استانبول به اتهام‌ فعالیت و همکاری با فرقه تروریستی فتو، واشنگتن صدور ویزه غیرمهاجرتی را به حالت تعلیق درآورد. انقره نیز در واکنش به این اقدام واشنگتن اعلام کرد نمایندگی‌های دیپلماتیک ترکیه در آمریکا نیز صدور ویزه به شهروندان این کشور را متوقف کرده است. به تعقیب این عملکرد گستاخانه جان باس سفر امریکا در استانبول، عبدالحمید گل وزیر عدلیه تورکیه درخواست ملاقات جان باس را رد نموده وی را مورد پذیرش قرار نداد. این  برخورد جانب تورکیه ایالات متحده امریکا را شوکه کرد.

خبرگزاری دویچه ویلی آلمان تحت عنوان،" صندوق بین المللی پول ای ام اف، اقتصاد ترکیه رشد بسیار قوی داشت" مینگارد:

(IMF) اقتصاد ترکیه در سه ماه آخر سال گذشته و سه ماه اول امسال رشد بسیار قوی داشته است. میلسی فرتی به خبرنگار آناتولی در رابطه با تجدید نظر مثبت در چشم‌انداز رشد اقتصادی ترکیه در سال 2017 اظهار داشت: اقتصاد ترکیه در واقع در سه ماه آخر سال گذشته و سه ماه اول امسال رشد بسیار قوی داشته است. این رشد، دلیل اصلی تجدید نظرمثبت دراقتصاد ترکیه است. اقتصاد ترکیه حتی فقط با میزان تولید در سه ماه دوم سال جاری نیز به نرخ رشد بسیار بالایی برای سال 2017 دست یافته است. صندوق بین‌المللی پول امروز در گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» خود پیش‌بینی رشد اقتصادی ترکیه برای سال 2017 را از 2.5 فیصد به 5.1 فیصد؛ برای سال 2018 نیز از 3.3 فیصد به 3.5 فیصد افزایش داد. صعود 2.6 فیصدی در پیش‌بینی رشد اقتصادی ترکیه برای سال جاری، جدی‌ترین تجدید نظر مثبت در گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان بوده است و پیش‌بینی رشد اقتصادی سرفصل «اروپای رو به رشد و ارتقا» برای سال 2017 را از 3.5 فیصد به 4.5 دفیصد افزایش داد.اخبار مربوطه