واکنش اتحادیه اروپا به شهرک‌سازی های اسرائیل در کرانه باختری

اتحادیه اروپا به تصمیم اسرائیل برای ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین جدید در کرانه باختری واکنش نشان داده و اعلام کرد در صورت اجرای این تصمیم طرح دو دولتی متزلزل خواهد شد

واکنش اتحادیه اروپا به شهرک‌سازی های اسرائیل در کرانه باختری

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه ای به تصمیم اسرائیل در جهت ساخت صدها واحد مسکونی یهودی‌نشین جدید در کرانه باختری واکنش نشان داده و گفت: در صورت اجرای این تصمیم طرح دو دولتی متزلزل خواهد شد.

در این بیانیه خاطرنشان شده که مقامات اسرائیل طی هفته جاری مناقصه برای ساخت بیش از 800 واحد مسکونی یهودینشین جدید در داخل کرانه باختری را آغاز کرده اند.

بر بخش دیگر بیانیه مذکور گفته شده که موضع اتحادیه اروپا در قبال این نوع اقدامات روشن و تغییر ناپذیر بوده و هرگونه فعالیت ساخت و ساز از سوی اسرائیل در سرزمین های اشغالی از نظر حقوق بین الملل غیر قانونی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان بیانیه خود با تاکید بر اینکه این اقدامات روند طرح دو دولتی و صلح پایدار را تضعیف میکند، مقامات اسرائیل را به تجدید نظر در اقدام مذکور و لغو آن فراخواند.

نهاد امور مدنی اسرئیل وابسته به اداره تنسیق امور دولتی در سرزمین‌های فلسطینی‌نشین (COGAT) از نهادهای زیر مجموعه وزارت دفاع اینکشوررا در تازه‌ترین اقدام، مصوبه ساخت صدها واحد مسکونی در شهرک های جدید در کرانه باختری را تصویب کرد.

بر اساس قوانین بین‌المللی و کنوانسیون ژنیو، هرگونه ساخت و ساز از سوی اسرائیل در سرزمین های اشغالی ممنوع بوده و تمام واحد‌های مسکونی یهودی‌نشین در این مناطق غیرقانونی محسوب می شوند.

گفتنی است بیت المقدس شرقی و کرانه باختری از سال 1967 تا کنون تحت اشغال اسرائیل قرار دارد. در بیت المقدس شرقی اشغالی 200 هزار شهرک‌ نشین یهودی و در کرانه باختری نیز 400 هزار شهرک‌ نشین یهودی ساکن هستند.اخبار مربوطه