Еџзаџибаши ВитрА по трет пат европски шампион во ЦЕВ Купот

Во финалето на ЦЕВ Купот турски Еџзаџибаши ВитрА го победи својот белоруски противник Минчанка од Минск со резултат од 3:0 и по трет пат стана европски шампион

Турскиот претставник Еџзаџибаши ВитрА на реванш натпреварот во финалето на ЦЕВ Купот за жени ја порази белоруски Минчанка од Минск со 3.0 во сетови и стана европски шампион.

Одбојкарките на Еџзаџибаши ВитрА на првиот меч во гости извојуваа победа со резултат од 3:1 и се стекнаа со значајна предност по што на синоќешниот реванш натпревар во Истанбул го поразија својот противник со резултат од 3:0.

На почетокот на првиот сет кој што започна со изедначена борба белоруските одбојкарки на Минчанка на крајот на првата техничка пауза водеа со 8:7, но потоа одбојкарките на Еџзаџибаши ВитрА ја поставија својата тежина и со ефикасната игра на Ларсон и Бошкович пред мрежата на втората техничка пауза заминаа со водство од 16:11 и првиот сет го добија со резултат од 25:17.

Вториот сет од финалниот меч во ЦЕВ Купот за жени исто така заврши со резултат од 25:17 за Еџзаџибаши ВитрА.

Во третиот сет одбојкарките на Еџзаџибаши ВитрА играа послободно пред својот противник и по водството од 8:4 и 16:7 и овој сет заврши со резултат од 25:17.

На тој начин Еџзаџибаши ВитрА го порази својот белоруски противник со резултат од 3:0 во сетови и ја освои шампионската титула во ЦЕВ Купот за жени.