پروژه عظیم جاده ابریشم جدید: یک کمربند، یک راه

این سرمایه گذاری عظیم  که در دل خود سرمایه گذاریهای بزرگ متعددی را دارد می تواند به عنوان یک جهش اقتصادی در راستای ارتباط زمینی و دریایی  چین با غرب ارزیابی شود.

پروژه عظیم جاده ابریشم جدید: یک کمربند، یک راه

      در سال 2013 از سوی  "شی جی پینگ" رهبر چین،  پروژه ای مدرن و عظیم در رابطه با احداث جاده ابریشم جدیدی تحت عنوان ، "یک کمربند، یک راه" معرفی گردید که هدف ان یک سرمایه گذاری بزرگ برای تامین امکان حمل و نقل جاده ای و ریلی برای قاره های آسیا، اروپا و آفریقا است. این سرمایه گذاری عظیم  که در دل خود سرمایه گذاریهای بزرگ متعددی را دارد می تواند به عنوان یک جهش اقتصادی در راستای ارتباط زمینی و دریایی  چین با غرب ارزیابی شود.

      پروژه جاده مدرن ابریشم از طریق دو خط اجرا می شود. خط اول چین، آسیای میانه، روسیه و اروپا را تحت عنوان "کمربند اقتصادی جاده ابریشم " به هم متصل خواهد کرد. خط دوم نیز تحت عنوان"جاده ابریشم دریایی" چین را به اقیانوس هند و سپس دریای مدیترانه پیوند خواهد داد.

    این پروژه که هدایتگر معادلات اقتصادی جهان خواهد بود سبب رونق کسب و کار در مسیر خود خواهد گردید. علاوه بر این، این پروژه به دنبال جذب سرمایه گذاری در این کشورها  به همراه خود توسعه اقتصادی و رفاه را به ارمغان خواهد آورد. 65 کشور درمسیر مدرن جاده ابریشم اقدام به احداث جاده ها، بنادر و فرودگاههای جدید خواهند کرد. به این ترتیب شبکه تجاری گسترده ای در میان این کشورها تاسیس خواهد شد.

   ترکیه نیز در مسیر میانی این کریدور که از چین تا اروپا ادامه خواهد یافت واقع شده است. در راستای این پروژه، سرمایه گذاریهای بزرگی در زمینه زیرساختها و همچنین در بخش انرژی صورت خواهد گرفت و ترکیه نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه اش از اهمیت بسزایی در این پروژه برخوردار خواهد بود.  

     در چارچوپ پروژه راه اهن جاده مدرن ابریشم که از پکن تا لندن امتداد خواهد یافت، سرمایه گذاری هدفمند متعددی در ترکیه انجام شده که از نمونه های عینی اقدامات تکمیل شده در رابطه با این پروژه است. در واقع ساخت و تکمیل پروژه دریای مرمره ، پروژه پل سلطان سلیم و پروژه خط اهن باکو- تفلیس- قارص در سالهای اخیر، نشانه تلاشهای ترکیه برای فعالیت همگرا با این پروژه بزرگ است.

    انرژی یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه در این پروژه است. در حال حاضر ترکیه به دلیل احداث خط لوله "تاناپ" و نیز خط لوله گاز "جریان ترک" از موقعیت بزرگی در منطقه برخوردار بوده و تبدیل به یک بازار مهم انرژی در میان اسیا و اروپا شده است. ترکیه می تواند با تامین جریان انرژی از سمت شرق به غرب، نقشی مهم در جاده مدرن ابریشم بازی کند.

   معرفی پروژه مدرن جاده ابریشم در روزهای 14 و 15 ماه می در پکن با حضور رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در پکن به عمل آمد. در پایتخت چین همچنین میان ترکیه و چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، سه توافقنامه امضاء شد و به این ترتیب در روابط دو کشور صفحه ای جدید گشوده شد.

    چین که از حجم تجارتی بیش از 2 تریلیون دلار در سال برخوردار است، در سال 2016 به رغم برخورداری از تجارتی در حدود 25 میلیارد دلار صرفا چیزی در حدود 2.3 میلیارد دلار از ترکیه واردات داشت. تاسیس جاده مدرن ابریشم خواهد توانست این کسری تراز تجاری میان ترکیه و چین را بهبود بخشد. به همین دلیل نیز این پروژه از اهمیتی روز افزون برخوردار می باشد.

    با تکمیل شدن این پروژه مدت انتقال کالا از چین به ترکیه که امروزه در حدود 30 روز طول می می کشد به 10 روز تقلیل خواهد یافت. ضمن اینکه این پروژه بازارهای جدیدی در ترکیه خواهد گشود و توان صادراتی این کشور را افزایش خواهد داد.

    بی تردید در صورت تحقق پروژه جاده ابریشم مدرن، اقتصاد جهان از پویایی بیشتری برخوردار خواهد گردید و به این صورت راه تاریخی جاده ابریشم در سایه تجارت میان کشورهای هم مسیر، مجددا احیاء خواهد گردید و جریان اقتصادی نوینی را در میان شرق و غرب جهان براه خواهد انداخت.

 

 

 

 خبرهای مرتبط