خاورمیانه از دیدگاه ترکیه - بازتابهای حمله تروریستی در شهر منچستر انگلستان

سازمان تروریستی داعش در سالن کنسرت منچستر که بزرگترین سالن کنسرت اروپا می باشد، حمله انتحاری ترتیب داد

خاورمیانه از دیدگاه ترکیه - بازتابهای حمله تروریستی در شهر منچستر انگلستان

 

سازمان تروریستی داعش در سالن کنسرت منچستر که بزرگترین سالن کنسرت اروپا می باشد، حمله انتحاری ترتیب داد. در برنامه این هفته حمله تروریستی مذکور و بازتابهای آن در منطقه را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

در حمله بمبی در خروجی منچستر آرنا در انگلستان که با ظرفیت 21 هزار نفر بزرگترین سالن کنسرت اروپا می باشد، 22 نفر منجمله تعداد کثیری کودک جان خود را از دست داده و 59 نفر نیز مجروح شدند. مسئولیت این حمله را سازمان تروریستی داعش برعهده گرفت. تروریستها با استفاده از روشهای مشابه به ترتیب حملات در نقاط مختلف جهان و در راس در منطقه خاورمیانه ادامه می دهند. ابعاد جدی حمله تروریستی در منچستر، انگلستان را به اتخاذ تدابیر فوق العاده سوق داد. در حال حاضر امنیت ماده اصلی دستورکار این کشور می باشد. همین وضعیت در بسیاری از کشورهای اروپا نیز مورد بحث است. بطوریکه اولین اجرائیات امانوئل ماکرون رئیس جمهور جدید فرانسه را تمدید مدت وضعیت فوق العاده تا پائیز تشکیل داد.

 بین انگلستان و امریکا در زمینه تبادل اطلاعات پیرامون حادثه منچستر بحران جدی شکل گرفت. انگلستان اطلاعات سری را که در خلال تحقیقات بدست آورده بود، در اختیار امریکا گذاشت. متعاقب این امر، اطلاعات مذکور بلافاصله در رسانه های امریکا انتشار یافت. این وضعیت موجب ایجاد خشم در انگلستان گردیده و حکومت این کشور اعلام داشت که به تبادل اطلاعات ادامه نخواهد داد. بدین ترتیب این دو متفق در مورد این مسئله از یکدیگر جدا شدند.

جمهوری ترکیه نیز که سالهاست با تروریزم مبارزه می کند، حمله تروریستی در منچستر را محکوم کرد. وزارت خارجه ترکیه با انتشار اطلاعیه ای اعلام داشت، حمله تروریستی در شهر منچستر انگلستان را که تعداد کثیری کشته و مجروح بهمراه آورد، بشدت محکوم می کنیم. بنام کشور و ملتمان که با وحشت این گونه حملات ناجوانمردانه کانونهای عاری از انسانیت، درد و رنج ناشی از آن را بخوبی درک و احساس می کند، به انگلستان و ملت آن تسلیت می گوئیم. برای ریشه کن کردن هرگونه بلای ترور به مبارزه قاطعانه در کنار دوست و متفق نزدیکمان انگلستان ادامه خواهیم داد. بهترین پاسخ مشترک به حمله ناجوانمردانه در منچستر این خواهد بود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز اظهار داشت، حمله تروریستی در شهر منچستر انگلستان را بشدت محکوم می کنیم. در غم و اندوه دولت و ملت انگلستان سهیم می باشیم. در مبارزه با تروریزم، چنان تمامی کشورها در کنار انگلستان قرار داریم.

داعش 83 درصد خاکهای تحت کنترل خود در عراق و 56 درصد خاکها در سوریه را از دست داده و در شمار شبه نظامیان مسلح خود نیز کاهش بزرگی صورت گرفته است. منابع اقتصادی و در آمد سالانه اش 50 درصد کاهش یافته است. فقط داعش در موصل مقاومت جدی نشان می دهد. برغم از دست دادن بسیاری از شهرها در عراق، به ترتیب حملات بمبی در نقاط مختلف این کشور ادامه می دهد. رقه نیز آماده یک جنگ شهری جدید می شود. کاهش منابع مالی و تضعیف قابلیت برگزاری کمپین داعش، بمعنای از بین رفتن این سازمان نمی باشد.

افراد و گروههایی که بدلیل افزایش سیاستهای امنیت گرا و پیش داوریها علیه مسلمانان در اروپا، خود را متفاوت از جامعه احساس می کنند، در هدف داعش قرار دارند. هدف این سازمان جذب عضو از گروههای مورد بحث می باشد. برای همین می توان انتظار داشت که حملات تروریستی اش ادامه بیابد. علاوه براین داعش سعی خواهد کرد، در عراق، سوریه و خاورمیانه که اتوریته دولت ضعیف می باشد و همچنین در مناطقی که خصومتهای محلی ادامه دارد، حیطه جدیدی برای خود باز بکند. از اینرو بازگشت این سازمان بصورت چریک محتمل می باشد.

حتی اگر رقه در سوریه و موصل در عراق از دست داعش پس گرفته شود، تروریستهای وابسته به سازمانهای مشابه، به ترتیب حملات خونین در نقاط مختلف جهان ادامه خواهند داد. برای همین همیاری بین المللی واقعی و استراتژی صحیح در مبارزه دراز مدت با تروریزم اهمیت فراوانی دارد. راه شکستن نفوذ سازمانهای تروریستی چون داعش، مغلوب کردن ایدئولوژیهای حیات بخش بدان، جسارت بخشیدن به افکار پایان دهنده به روشهای ترور و تاسیس یک نظام سیاسی تامین کننده امید به آینده می باشد.

امروزه امریکا و متفقینش در سوریه، در راستای این موضوع استراتژی اشتباهی اجرا کرده و پ ک ک / پ ی د / ی پ گ را در مقابل داعش تقویت می کنند. یاری به یک سازمان تروریستی در مقابل سازمان تروریستی دیگری، بازی با آتش می باشد. بدین شکل، حتی اگر داعش شکست بخورد، سازمانهای تروریستی رادیکالتری ظاهر خواهند شد. از اینرو شکست دادن داعش نه تنها در میدان بلکه در پلاتفورم فکری نیز مستلزم حمایت از بازیگران مشروع می باشد. در این نقطه معقولترین بازیگری که به ذهن خطور می کند، ترکمنها می باشند. زیرا ترکمن ها با غرب دموکراتیک، لائیک، مدرن و ارزشهای آن مسئله ای نداشته و تمامی عناصر قومی و دینی منطقه را محترم می شمارند. ترکمنان اگر مورد حمایت قرار بگیرند، داعش و علل شکل گیری آنرا در هر عرصه از بین می برند.    خبرهای مرتبط