تور سفرهای اردوغان به افریقا

شمار کشورهای آفریقایی که از سوی رییس جمهور اردوغان در آفریقا مورد بازدید قرار گرفته تاکنون به 28 کشور افزایش یافته است.

تور سفرهای اردوغان به افریقا

رجب طیب اردوغان رئيس جمهور ترکیه در روزهای پایانی سال 2017 یک سفر رسمی به سه کشور در قاره آفریقا انجام داد. در این برنامه به ارزیابی سفر رییس جمهور اردوغان به آفریقا و بازتاب آن در سیاست خارجی ترکیه خواهیم پرداخت.

اکنون به ارزیابیهای دکتر جمیل دوغاچ محقق بخش امور روابط بین الملل دانشگاه آتاتورک ترکیه  توجه فرمایید...

  رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خلال روزهای 24-27 ماه دسامبر 2017 به کشورهای سودان، چاد و تونس سفر کرد. هدف از این سفر توسعه توجه سیاست خارجی ترکیه در آفریقا بود. ضمن اینکه ترکیه کوشید تا روابط خود با هر سه کشور را در همه زمینه ها (و عمدتا أمور دفاعی و اقتصادی) گسترش دهد. نخستین توقف اردوغان در سودان بود. سودان یکی از کشورهای امیدوار کننده آفریقا است. این کشور پس از رفع دست کم اسمی تحریمهای اقتصادی و سیاسی که نزدیک به 20 سال ادامه داشت مورد توجه شرکتهای بزرگ جهان قرار گرفته است.

دیدار اردوغان از سودان که با همراهی نزدیک به 200 بازرگان بود باعث ایجاد امیدواری در این کشور شد. در طی این دیدار، 13 موافقتنامه (سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی) امضا شد. مردم سودان نیز عشق خود به ترکیه و اردوغان را ضمن در دست گرفتن پرچمهای ترکیه در طول مسیر حرکت وی در خیابانهای خارطوم به نمایش گذاشتند.

اردوغان همچنین از جزیره و بندر  سواکین  Sevakinکه یکی از مهمترین بنادر آفریقایی امپراتوری عثمانی در سودان بود نیز بازدید کرد. او از اقدامات در حال انجام در زمینه بازسازی اثار عثمانی در این جزیره که توسط آژانس همکاری و توسعه ترکیه (TIKA) صورت می گیرد نیز دیدار کرد. اردوغان، از رئیس جمهور سودان عمر البشیر خواست تا این جزیره تا مدتیکه بازسازی می شود در اختیار ترکیه قرار گیرد. به دنبال درخواست اردوغان عمر البشیر نیز این پیشنهاد را پذیرفت. به این صورت این احتمال وجود دارد که این جزیره به مدت 49 یا 99 سال در اختیار ترکیه قرار گیرد. این امر سبب خواهد شد تا سواکین جاذبه توریستی خود را بازیابد و افتخارات گذشته خود را در معرض دید جهانیان قرار دهد.

بندر سواکین یکی از مهمترین بنادر تجاری دریای سرخ الدوله الترکیه که بر مصر و سوریه حاکم بود محسوب می شد.  از اواخر قرن بیستم، که پادشاهی پرتغال بر دریاها حکومت می کرد ضمن حمله به سلطان نشینهای های مسلمانان در سواحل شرقی و غربی آفریقا، بسیاری از این مناطق را نابود کرد و بر منطقه مسلط شد. در سال 1513 سواکین توسط پرتغالیها اشغال شد. در زمان سلطنت سلطان سلیم معروف به یاووز، امپراطوری عثمانی، سوریه و مصر را متصرف شد و بر در دریای سرخ سلطه یافت. به این ترتیب عثمانی بسیاری از مناطق شرق آفریقا را از اشغال پرتغالیها نجات داد.

پس از سودان، اردوغان با یک هیأت تجاری بزرگ به آنجامنا پایتخت چاد رفت. سابقه روابط سیاسی بین ترکیه و چاد به قرن 16 برمیگردد. در روابط دو جانبه میان ترکیه و چاد گام های مهمی در سال های اخیر برداشته شده است.  Kalzeubé Payimi Deubet  نخست وزیر وقت چاد در 18-15 دسامبر سال 2014  سفری رسمی به ترکیه انجام داده بود. با این دیدار، معاهدات مختلفی میان دو کشور امضا شد. خلوصی آکار رئیس ستاد کل ارتش ترکیه در دیدار رئیس جمهور از چاد همراه وی بود. این بازدید از اهمیت بالایی برای چاد  که در سال های اخیر نقش فعالی در مبارزه با تروریسم در منطقه ایفا کرده است برخوردار بود.

سومین ایستگاه اردوغان تونس بود. روابط دوجانبه ترکیه و تونس در بستری از سابقه طولانی و روابط فرهنگی ادامه دارد. دیدارهای سطح بالا بین دو کشور به طور مرتب برگزار می شود. در هر زمینه ای به صورت منظم دیدارهای مقامات عالی رتبه صورت می گیرد. سابقه بیش از 300 ساله حضور امپراطوری عثمانی در تونس موید عشق و علاقه ملت تونس به ترکیه است.

حمادی جبالی رئيس جمهور وقت تونس در خلال روزهای 25-24 دسامبر  سال 2012 از ترکیه دیدار کرده بود. در این دیدار، شورای عالی همکاریهای دو کشور تاسیس شد.  در جریان بازدید اردوغان از تونس در تاریخ 5-6 ژوئن 2013، اولین نشست شورای عالی همکاریهای دو کشور برگزار شد.  در دیدار اخیر اردوغان از تونس نیز 24 پروتکل خواهرخواندگی شهری با 21 توافقنامه میان دو کشور امضاء شد.

یک دهه پیش، در مورد نوع سیاست ترکیه در آفریقا برخی تردیدها در ذهنها وجود داشت. امروز، این شک و تردید ناپدید شده است. ترکیه در حال حاضر نشان داده که حضور قابل توجهی در آفریقا دارد. حضور ترکیه در آفریقا، از منظر سیاسی، فرهنگی، استراتژیک، نظامی و اقتصادی بسیار مهم است. در کشورهای غرب آفریقا علاقه نشان داده شده به ترکیه در مورد هیچ کشور غربی و یا حتی اسلامی دیگر قابل مشاهده نیست.

شمار کشورهای آفریقایی که از سوی رییس جمهور اردوغان در آفریقا مورد بازدید قرار گرفته تاکنون به 28 کشور افزایش یافته است.

این نشان می دهد که ترکیه تا چه اندازه ای برای ملت آفریقا ارزش قایل است.خبرهای مرتبط