رویکردهای سیاست خارجی ترکیه در سال

جمهوری ترکیه رویکردهای جدیدی را در سال 2017 تعیین کرد و گام های جدی ای در این مسیر برداشت.

رویکردهای سیاست خارجی ترکیه در سال

جمهوری ترکیه رویکردهای جدیدی را در سال 2017 تعیین کرد و گام های جدی ای در این مسیر برداشت.

اکنون خلاصه ای از تحولات سیاست خارجی ترکیه را در سال 2017 تقدیم شما می کنیم:

عنوان هایی که عملکرد سال 2017 در سیاست خارجی ترکیه را تعیین می کنند عبارتند از: تحولات شگفت انگیز در سطح جهانی و منطقه ای، تحولات ساختاری در سیاست داخلی، مبارزه با تروریسم، ماموریت های جدید و رویکردها.

 از روز اول سال 2017 تا آخرین روز سال گذشته، دیپلماسی ترکیه از سرعت، حرکت و نقش آفرینی بسیاری برخوردار بود.  با این رویکرد، دوستی ها و روابط جدیدی میان ترکیه و دیگر کشورها ظاهر شد. علاوه بر این، برخی از دوستی ها و همکاری های نیز مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت.

در سال 2017، تمرکز اصلی دیپلماسی ترکیه در خاورمیانه بود. به طور خاص، تحولات مربوط به سوریه، یک نقطه عطف در سیاست خارجی ترکیه بود. در سوریه، سازمان تروریستی PKK و شاخه هایش  PYD / YPG تبدیل به اهداف ترکیه شدند. ترکیه با توجه به أصول امنیتی جدیدش، فعالیت های نظامی خود در شمال سوریه را افزایش داد. از این جهت با روسیه و ایران به منظور دستیابی به یک راه حل اقدام به برگزاری اجلاس آستانه کرد.

 ترکیه یک تغییر قابل توجهی در سیاست های خود در عراق در سال 2017 را تجربه کرد. به ویژه تصمیم بارزانی برای برگزاری همه پرسی بر خلاف قوانین بین المللی و نقطه عطفی در منطقه بود. در پی تصمیم به برگزاری رفراندوم از سوی بارزانی،  ترکیه به همراه دولت مرکزی عراق و ایران معادله جدیدی ایجاد کرد و روند تحولات را به نفع خود تغییر داد.

پس از تصمیم خطرناک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد بیت المقدس، ترکیه یک حمله جدید دیپلماتیک انجام داد و گامهای دیپلماتیک مهمی را با جهان اسلام  برداشت. ترکیه موضوع را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد. پیروزی ترکیه در این مجمع اثبات کرد که دکترین ترکیه که براساس فرمول "جهان بزرگتر از پنج است" می باشد مورد قبول جهانیان است. علاوه بر این، ترکیه به شدت به قتل عام مسلمانان آراکان در میانمار واکنش نشان داد و توانست تا توجه افکار عمومی جهان را به خود جلب کرد.

سال 2017 برای دیپلماسی ترکیه در رابطه با مناسباتش با متحدان غربی خود نیز سال پر مسئله ای بود. در سال 2017 در مورد بسیاری از مسائل با بسیاری از کشورهای غربی و اروپایی، به ویژه ایالات متحده، اتحادیه اروپا، ناتو و آلمان، اختلاف نظرهایی ظهور کرد. بحران میان ترکیه و ایالات متحده بر سر سوریه، حمایت آمریکا از شاخه های سوری سازمان تروریستی PKK و نیز موضوع گروه تروریستی فتو سبب دامن زده شدن به این ناملایمتی ها شد. ضمن اینکه کشورهای اروپایی نیز از مبارزه ترکیه علیه گروههای تروریستی حمایت نکردند . این موضوع از مهمترین مسائل در زمینه روابط ترکیه در سال 2017 بود.

 از سوی دیگر، از جمله در زمینه های نظامی روابط میان ترکیه و روسیه توسعه یافت. همچنین دوستی جدیدی میان ترکیه با برخی از کشورهای غیر متعهد از جمله ونزوئلا آغاز شد.  در سال 2017 روابط ترکیه با آفریقا توسعه بیشتری یافت. در این راستا، موافقت نامه های متعددی با کشورهای سومالی و سودان امضا شد.

ترکیه از یک طرف ضمن انجام فعالیتهای دیپلماتیک در سراسر جهان برای مشکلات ساختاری خود در درون نیز تلاش بسیاری را مصروف داشت. ترکیه وارد سیستم ریاستی شد.  بنابراین ترکیه از مهمترین مانع ساختاری در جهت دستیابی به اهداف 2023 عبور کرد. علاوه بر این، مبارزه با تروریسم، یکی از مهمترین اصول سیاست داخلی و خارجی ترکیه شد.  زیرا ترکیه در سراسر سال 2017، با سازمان های تروریستی فتو، پ.ک.ک و داعش، هم در داخل و هم در خارج به شدت مبارزه کرد.

پس از کودتای 15 ژوئیه سال و حوادث تروریستی سال 2016  اقتصاد ترکیه که دچار اندکی افت در سال 2017 شده بود مجددا رو به صعود نهاد بگونه ایکه ترکیه در میان کشورهای G20 با رشد 11.1 درصد در سه ماهه سوم سال توانست بیشترین نرخ رشد را از آن خود کند.

تحولات مهمی نیز در انرژی در سال 2017  در ترکیه صورت گرفت. در ترکیه تلاش های قابل توجهی در سال های اخیر برای استفاده از انرژی داخلی در حال انجام است. در همین راستا ترکیه از انرژی های تجدید پذیر گرفته تا انرژی هسته ای را برای کاهش وابستگی به انرژی خارجی در سرلوحه اقدامات خود قرار داد.خبرهای مرتبط