ترکیه خانه من - ماجرای نقل مکان دینا آجیوا از مسکو به آلانیا

دینا آجیوا هفت سال است که در منطقه آلانیای آنتالیا زندگی میکند

ترکیه خانه من - ماجرای نقل مکان دینا آجیوا از مسکو به آلانیا

در برنامه این هفته "خانه من ترکیه " که طی آن به شرح داستان زندگی خارجی های مقیم ترکیه میپردازیم، ماجرای نقل مکان دینا آجیوا زنی که هفت سال است در منطقه آلانیای آنتالیا زندگی میکند را برایتان شرح خواهیم داد.

دینا که از منطقه خودمختار داغستان روسیه به ترکیه مهاجرت کرده سالها در مسکو مشغول به کار بوده و پس از بازنشستگی به همراه همسرش در سال 2011 در شهر آلانیا مقیم شده است. چیزی که باعث مهاجرت آنها به ترکیه شده است، زندگی آرام و راحتی است که در اینجا دارند. دینا آجیوا میگوید: مسکو برای کار شهر زیبایی بود ولی برای گذراندن دوره بازنشستگی اصلا شهر مناسبی نبود. دینا در ترکیه چندان هم غریب محسوب نمیشود. خانم دینا که اولین بار در سال 1996 به ترکیه سفر کرده و از همان روزها به این کشور علاقمند شده بود، اغلب به ترکیه مسافرت میکرد. او هم با هدف کار و هم به قصد گردش به نقاط مختلف ترکیه سفر میکرد. بسیاری از تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی دینا در ترکیه سپری شده است. دنیا آجیوا و همسرش که در مسکو زندگی میکردند، در سال 2010 بازنشسته شدند. ولی دیگر از زندگی در مسکو یکی از متروپل های معدود در جهان خسته شده بودند. فرزندانشان هم بزرگ شده و خیلی وقت بود که از خانه جدا شده بودند. دینا و همسرش تصمیم گرفتند تا برای ادامه زندگی به جای دیگری نقل مکان کنند. در طول این روند، ترکیه یکی از کشورهایی بود که فکر زندگی در آن برایشان فوق العاده جذاب به نظر می آمد. پس از یک سال تحقیق نهایتا تصمیم گرفته و به آلانیا که به گفته خانواده آجیوا "به بهشت شباهت دارد" مهاجرت کردند.

شهر آلانیا که دینا و همسرش برای ادامه زندگی انتخاب کرده اند، یکی از شهرستان های استان آنتالیا بوده و یک منطقه توریستی است. این منطقه که با زیبایی های طبیعی، تاریخ و اقامتگاه های بی نظیرش همه ساله از هزاران توریست داخلی و خارجی میزبانی میکند، حقیقا که گوشه ای از بهشت است. آلانیا علاوه بر این ویژگی های توریستی یکی از شهرهایی است که بیش از همه خارجی ها در آن مقیم هستند. این شهر از 17هزار شهروند 79 کشور خارجی میزبانی میکند. در بین اینها کسانی هم هستند که پس از ازدواج به عنوان عروس و یا داماد در این شهر زندگی میکنند. کسان دیگری هم هستند که موقتا با هدف کار به آلانیا آمده ولی بعدا در این شهر مقیم شده اند. و صد البته کسانی هم نظیر دینا و همسرش هستند که از نقاط مختلف دنیا برای ادامه زندگی پس از بازنشستگی اقامت در این شهر زیبا را انتخاب کرده اند.

دینا آجیوا که برای گذران آرام و راحت دوره بازنشستگی، شهر آنتالیا را انتخاب کرده هفت سال است که در ساحل دریای مدیترانه زندگی میکند. او از زندگی در این منطقه فوق العاده خشنود است. او میگوید: ترکها انسانهای خونگرمی هستند. در طول این سالها دوستان ترک و خارجی زیادی پیدا کردیم. تعداد خارجی های ساکن در آلانیا زیاد است و این برای ما مزیت مهمی به شمار میرود. همه ساله بر این تعداد افزوده هم میشود. یکی دیگر از دلایلی که خارجیانی نظیر دینا آلانیا را برای ادامه زندگی انتخاب میکنند، رویکرد شهرداری این منطقه در قبال خارجیان است. مقامات شهرداری که به جای "خارجی" خواندن خارجیان مقیم در این شهر از واژه "آلانیایی های جدید" استفاده کرده و برای ترویج این نام تلاش بسیاری را به کار میبنند، با یک اقدام بی سابقه ، مجلس شورای شهر خارجی ها را تاسیس کردند. با فعالیتهایی که در این مجلس به پیش میرود، زندگی خارجیان مقیم در آلانیا آسان تر میشود.

 دینا که پس از سالها کار و فعالیت در روسیه دوران بازنشستگی خود را در ترکیه میگذراند درباره ترکیه میگوید: من در ترکیه احساس میکنم که در کشور خودم هستم. خانه من دیگر ترکیه است.

 

 خبرهای مرتبط