ترکیه و چشم انداز تمدن جهانی - 13

جنایات در مدارس آمریکا

ترکیه و چشم انداز تمدن جهانی - 13

پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بیاضیت در این زمینه میگوید:

یک راهپیمایی، یک جنبش که این روزها در شهرهای آمریکایی آغاز شده و به دیگر شهرها سرایت کرده است، این طور به نظر میرسد که در آینده تمامی جهان را فرا خواهد گرفت. "برای زندگی مان راه پیمایی کن" (MarchForOurLive). در میتینگی که روز شنبه در واکنش به جنایت ها در مدارس آمریکا در واشنگتن دی سی برگزار شد، 500 هزار نفر که  اکثر آنها را جوانان تشکیل میدادند، شرکت کردند. پلاکاردی با مضمون "من حتی نمیتوانم به مدرسه شکلات فندقی ببرم. نه به سلاح ها" در دست یک کودک دبستانی یکی از جالب توجه ترین صحنه هایی بود که در جریان این راهپیمایی به چشم میخورد.

جنایات در مدارس

جنایات در مدارس آمریکا روز به روز ابعاد غیر قابل تصوری به خود میگیرد. کودکان، خانواده ها و انسانهای دارای عقل سلیم به این جنایت ها واکنش نشان داده و با درخواست اتخاذ تدابیر در برابر این جنایات راهپیمایی برگزار میکنند. اخیرا در فوریه 2018 در فلوریدا در جریان تیراندازی در یک دبیرستان 17 دانش آموز کشته شدند. در خلال حمله مسلحانه در کنکتیکات در سال 2012، 26 و در جریان تیراندازی در ویرجینیا در سال 2017 نیز 32 دانش آموز جان خود را از دست دادند.

همه ساله هزاران دانش آموز در آمریکا در جریان این نوع تیراندازی ها کشته میشوند. دسترسی به داده های مختلفی در رابطه با مرگ روزانه 5 تا 19 دانش آموز در اینترنت امکان پذیر است. در این داده ها اطلاعاتی دال بر دو برابر بودن میزان این نوع حملات در آمریکا در مقایسه با دیگر کشورهای جهان به چشم میخورد.

جنایات کلی

جنایات در مدارس آمریکایی، در اصل عنصر زیرمجموعه حملات مسلحانه رایج در سطح این کشور به شمار میرود. این جنایتها در چهار گروه مختلف طبقه بندی میشوند. حملات مسلحانه و درگیری ها، حوادث مسلحانه، خودکشی ها و حملات جمعی. در حال حاضر هر روز 92 نفر در جریان حملات مسلحانه در این کشور جان خود را از دست میدهند. از سال 1970 تاکنون 1.5 میلیون نفر در نتیجه حملات تروریستی جان خود را از دست داده اند که این تعداد، از مرگ و میر در خلال جنگ های آمریکا بیشتر است. در سال 2017 در نِوادا 58 نفر و در سال 2016 در فلوریدا 49 نفر کشته شدند. وقوع این جنایات جمعی را میتوان  با دسترسی رایج مردم آمریکا به سلاح و مسلح بودن آنان توضیح داد. آمریکایی ها 4.4 درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل میدهند اما صاحب 42 درصد از سلاح های شخصی در کل جهان هستند. 31 درصد از حملات جمعی در سطح جهان در ایالات متحده آمریکا به وقوع میپیوندد. پس از آمریکا نیز بالاترین سرانه سلاح به کشور یمن تعلق دارد.

میزان جرایم

میزان جرم و جنایت در آمریکا در مقایسه با داده های کل جهان بسیار بالاست. بر اساس داده های اداره تحقیقات فدرال یا پلیس فدرال آمریکا "اف بی آی"، در سال 2016 یک میلیون و 195 هزار و 704 نفر در آمریکا دست به جرایم خشونت بار زده اند. 15 هزار و 696 نفر کشته شدند. 71.5 درصد از این جنایات با سلاح های آتشین انجام شده است. تعداد کسانی که در سال 2016 در اثر تیراندازی پلیس کشته شدند نیز هزار و 152 نفر اعلام شده است. آمریکا همچنین کشوری است که بیشترین جرایم مربوط به تجاوز در آن اتفاق می افتد. طی یک سال اخیر در اینکشور 90 هزار و 185 مورد تجاوز گزارش شده است. 62 درصد از کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، کمتر از 18 و 29 درصد از آنان نیز کمتر از 11 سال سن داشته اند.

(http://www.milliyet.com.tr/abd-nin-korkunc-suc-istatistikleri-istanbul-yerelhaber-2501762/)

جنایات بر علیه آزادیخواهان

میزان جنایات حقیقتا ابعاد وحشتناکی دارد هر چند که رسانه ها این موضوع را منعکس نکنند. ولی ما مجددا به موضوع خود یعنی جنایت در مدارس برگردیم. با نگاهی به مباحثات موجود در آمریکا در مورد مدارس و جنایات، خواهیم دید که این مباحثات، با محوریت آزادی حمل سلاح در قانون اساسی این کشور انجام میگیرد. آزادی حمل سلاح یکی از حقوق اساسی و تغییر ناپذیری است که قانون اساسی آمریکا در اختیار مردم این کشور قرار داده است.

آمریکا جغرافیایی بزرگ و پهناور است. در طول تاریخ نیز همواره صحنه درگیری های متعدد چه با سرخ پوستان و چه در داخل خود شده است. از اینرو آزادی حمل سلاح در چنین کشوری در حد معینی مباحثات معقولی محسوب میشود. در کنار این، شکل گیری این مباحثات تنها حول محور آزادی های موجود در قانون اساسی، برای غیر امریکایی ها چندان قابل درک نیست. این مباحثات ابعاد مختلفی دارد. بررسی این مباحثات از جنبه آزادی های ناشی از قانون اساسی در کشوری که سالانه هزاران نفر در آن جان خود را از دست میدهد، تلاش بیهوده ای محسوب میشود. علاوه بر این، پیشنهادات عجیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز وجود دارد. پیشنهاداتی مانند مسلح شدن معلمان . چنانچه این پیشنهاد به تصویت پارلمان ایالت فلوریدا رسید. در کشوری که سالانه هزاران دانش آموز به قتل میرسند، مسلح شدن معلمان چه نوع راه حلی برای این معضل میتواند به همراه داشته باشد؟ برای ممانعت از حملات دانش آموزان به یکدیگر آیا باید سلاح های پیشرفته تری در اختیار معلمان قرار داد؟ اگر در چنین وضعیتی دانش آموزان به سلاح های دارای ظرفیت بیشتر دسترسی پیدا کنند، آیا معلم ها در برابر این وضعیت از سلاح هسته ای استفاده خواهند کرد؟ آیا آمریکا میخواهد رقابت تسلیحاتی ای را که در عرصه بین المللی در برابر برخی از کشورها وارد آن شده را در مورد دانش آموزان و معلم ها نیز پیاده کند؟ این واقعا غیرقابل درک است...

چه باید کرد؟

همانطور که Ortega Gasset نویسنده اسپانیایی عنوان کرده است، تمدن مادی معضل دشواری است. افزایش توسعه به همان اندازه مواجه با خطرات را نیز افزایش میدهد. مباحثات مربوط به مدارس و جنایات را باید از محور آزادی ها و یا منع تسلیحات خارج کرد. مسئله به غیر از اینها از فاکتورهای مختلفی برخوردار است. در برخی از نمونه های جنایات انجام شده، قاتلین نحوه و چگونگی جنایت خود را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارند. در این چارچوب به تحلیل های مختلف نیاز داریم. Adam Lankford نویسنده امریکایی در این مورد اظهارات ارزشمندی ایراد کرده است. لانکفورد میگوید جنایات جمعی آمریکایی ها ریشه در فرهنگ استفاده از سلاح در بین آمریکایی ها و تزریق نگرش فوق العاده بودن و برتری آنها و اینکه میتونند به هر کاری دست بزنند، دارد. به ویژه جوانانی که در داخل کانون خانواده پرورش نیافته و خلاء های بسیاری در زندگی شان وجود داشته است با دست زدن به چنین اقداماتی در واقع با استفاده از این فرهنگ برای اثبات خود تلاش میکنند.

جنایات جمعی در کشور امریکا که بیشتر از حملات تررویستی در بیشتر کشورها تلفات جانی به همراه دارد، نباید تنها حول محور آزادی های ناشی از قانون اساسی و خلع سلاح مورد بررسی قرار بگیرد. جنایات جمعی آمریکا مستلزم تحلیل اجتماعی، روانی، پداگوژیک، پاتولوژیک، آموزشی، فرهنگی و بررسی از آن از چشم انداز تمدن جهانی میباشد. به این تحلیل ها مطلقا نیازمند فاکتور معنویاتی هستیم که بتوان طی آن یک جامعه مرفه را مهار کرد. نیاز به مشروعیت کمتر، توسط انسانهای کشوری که رفته رفته در سطح بین المللی حالت تهاجمی به خود میگیرد، موضوع دیگری است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. عنصر دیگری که باید بررسی شود این است که چرا مردم آمریکا در مقایسه با دیگر مردمان جهان به مسلح شدن نیاز دارند؟ آیا این از یک بحران امنیت فردی و اجتماعی نشات میگیرد؟ امیداورم راه پیمایی های برگزار شده در آمریکا به نتیجه برسد. چرا که حق زندگی از همه چیز در این دنیا ارزشمند تر است.

نویسنده

پروفسور قدرت بلبل 

رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بیاضیت

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret BÜLBÜLخبرهای مرتبط