تروریستهای خارجی سوریه، روزی جهان غرب را تهدید خواهند کرد

تروریست های خارجی که از نقاط مختلف جهان آمده و در جنگ داخلی در سوریه دخیل هستند، تا کنون مشکلات فراوانی را به بار آورده اند و روزی به تهدید جهان غرب خواهند پرداخت.

تروریستهای خارجی سوریه، روزی جهان غرب را تهدید خواهند کرد

            تروریست های خارجی که از نقاط مختلف جهان آمده و در جنگ داخلی در سوریه دخیل هستند، تا کنون مشکلات فراوانی را به بار آورده اند. با این حال، به نظر میرسد این مسئله در سال های آتی تبدیل به مشکل بزرگی برای اروپا و ایالات متحده خواهد شد. در این برنامه به بررسی حضور تروریست های خارجی در میان تروریستهای PKK / YPG خواهیم پرداخت.

اکنون به نوشته دکتر جمیل ایپک محقق بخش روابط بین الملل دانشگاه آتاتورک توجه فرمایید:

         بر این باورم که کتاب "زنگها برای چه کسی به صدا در می آیند؟" اثر ارنست همینگوی، نویسنده شهیر غرب را خوانده اید. در این کتاب حوادث داستان از چشم یک پروفسور آمریکایی که به عنوان یک متخصص انفجار در جنگ داخلی اسپانیا فعالیت می کند به تصویر کشیده شده است. به این ترتیب همینگوی در اثر معروفش، شرح حال یک جنگجوی خارجی را بیان می کند. پس از جنگ داخلی اسپانیا، هجوم جنگجویان خارجی به مناطق مختلف جهان ادامه یافت. اما در جنگهای داخلی در سوریه و عراق مفهوم جدیدی به این صورت ظاهر شد: "تروریستهای جنگجوی خارجی."

         مفهوم تروریستهای جنگجوی خارجی با گسترش سریع داعش در سوریه و عراق در خلال سال 2014 به منصه ظهور رسید. پس از آنکه داعش اقدام به دعوت تروریستهای جنگجوی خارجی از سراسر جهان به کشورهای سوریه وعراق کرد، در 24 سپتامبر 2014در شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه شماره 2178 ، با عنوان تروریستهای جنگجوی خارجی به تصویب رسید.

       نگرش کشورهای غربی به تروریستهای جنگجوی خارجی از زوایه تهدیدی است که آنها می توانند به هنگام بازگشت به کشورهایشان ایجاد کنند. به همین علت، آنها توجه بیشتری به مشارکت این جنگجویان در ساختار داعش دارند. اما این توجه در قبال گروه تروریستی PKK / YPG  کمتر است. این رویکرد نیز در قطعنامه های 2170 و 2178 سازمان ملل منعکس شده است و در حقیقت در این قطعنامه ها، مفهوم تروریستهای جنگجوی خارجی،  به افراد مرتبط با سازمان های تروریستی داعش و القاعده اطلاق می شود.

           پس از حضور روزافزون داعش در سوریه در سال 2014، تعدادی از تروریستهای جنگجوی خارجی از بسیاری از کشورها به سازمان تروریستی PKK / YPGملحق شدند. با این حال، کشورهای غربی به بررسی این موضوع علاقه مند نبودند. آنها با نهادن نامهایی چون جنگجویان داوطلب و یا لژیونرها بر روی مسئله سرپوش گذاشتند. به این ترتیب هیچ گونه اقدامی علیه اروپائیها و یا غربیهایی که در صفوف PKK / YPG شرکت کردند، انجام نشد.

     در سال 2014 اعضای گروه تروریستی PKK / YPG شروع به ارسال فراخوان اینترنتی در رسانه های اجتماعی برای مبارزه با داعش کرد. تقریبا 1200 تروریست جنگجوی خارجی از کشورهای انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، دانمارک، یونان، فنلاند، فرانسه و حتی چین به گروه تروریستی PKK / YPG پیوستند.

         امروزه ایجاد یک دولت برای سازمان تروریستی PKK؛ وسیله ای برای گسترش سوسیالیسم بین المللی محسوب می شود. به نظر میرسد که استفاده تروریستها ازحرفهای دهن پرکنی چون خودمختاری دمکراتیک که در عمل هیچ ربطی به سوسیالیزم ندارد الهام بخش برخی از جنبش های چپ در اروپا و ایالات متحده آمریکا شده است. در حال حاضر صدها تروریست چپ رادیکال در صفوف سازمان تروریستی PKK / YPG وجود دارد که دارای آموزشهای مسلحانه، تجربیات خشونت آمیز، ارتباطات جنایی و ایده های رادیکال هستند و روزی به کشورشان در غرب بازخواهند گشت. ما همچنین از روابط تاریخی و پیوندهای PKK با گروه های تروریستی و افراطی در اروپا آگاهیم. بنابراین، یک روز، تروریستهای جنگجوی خارجی به غرب بازخواهند گشت و تهدید بزرگی برای امنیت و نظم بین المللی بوجود خواهند آورد.

        سکولاریسم  PKK / YPG به عنوان دلیل اصلی حمایت غرب از این سازمان تروریستی محسوب می شود. اما در اینجا یک اشتباه وجود دارد. چراکه سکولاریسم PKK / YPG هیچ ارتباطی با درک دموکراتیک و مدرن غرب ندارد.  PKK / YPG در اصل واجد درک سکولاریستی از نوع درک پولیتبوروی شوروی سابق و حزب کمونیست چین است. به همین دلیل، سکولاریسم PKK / YPG برای بازسازی سوریه به لیبرالیسم اقتصادی و سیاسی تبدیل نمی شود. در حال حاضر ساختار اجتماعی-سیاسی و الگوهای تولید اقتصادی که تحت کنترل واقعی سازمان تروریستی   PKK / YPG  بوده و بر پایه "کمون" تعریف می شود در پارادایمی مائوئیستی قرار دارد. اشتباه بزرگ این است که مناطق تحت کنترل PKK / YPG  به عنوان "مناطقی با رویکرد غربی" ارزیابی شود. به این ترتیب در این مناطق، اقتصاد بازار آزاد، فردگرایی، آزادی بیان و کارآفرینی لیبرال هیچگاه ظهور نخواهد یافت. PKK / YPG  یک رویای آرمانی "کمونال" را تصور می کند و خود را با مفاهیم نئومائوئیست و نئواستالینیست تعریف می کند. به همین دلیل تعداد زیادی از ناظران غربی (و از جمله کسانی که با سازمان تروریستی PKK مشارکت داشتند) به درستی این فرضیه کهPKK  تغییر کرده است متقاعد نشده اند.

        آیا تضمینی وجود دارد که تروریست های خارجی فعال در داخل PKK / YPG هیچ اقدام تروریستی علیه هر کشور دیگری در آینده انجام ندهند؟ به همین ترتیب، درباره این تروریستهای خارجی که با هویت لنینیست-استالینیست خود را معرفی می کنند کسی می تواند بگوید که وقتی آنها به غرب برگردند، تهدید تروریستی علیه گروههایی که با ایده های آنها مغایرت دارند، ایجاد نخواهند کرد؟! هنگامی که این تروریست های خارجی به ایالات متحده و اروپا باز گردند، تجربیات خود در جنگها، آموزش های تروریستی و دیدگاه رادیکال خود را نیز همراه با خود خواهند برد. بنابراین این افراد چه به تنهایی و چه همراه با گروه های چپ رادیکال، تهدیدی جدی برای ایالات متحده و اروپا بوجود خواهند آورد. تجربیات آنها در سوریه، گروه های رادیکال غرب را رادیکالتر خواهد کرد و بر رفتار آنها تاثیر خواهد گذاشت و نوع و میزان خشونت را تغییر خواهد داد. احتمالا آنها به جای کوکتل های مولوتف با مواد منفجره دست ساز  به خیابانها خواهند ریخت.

      در نتیجه، پذیرش منطقه ای در شمال سوریه برای تروریستهای غربی می تواند در کوتاه مدت و میان مدت سبب افزایش توانایی آنها و بیشتر شدن سطح تهدید این تررویستها علیه امنیت اروپا و غرب شود. اکنون غرب باید اقدام کند و حمایت از PKK / YPG را قطع نماید. در غیر این صورت، شهروندان غربی که اکنون در گروه تروریستی PKK / YPG حضور دارند، روزی به سرزمینهای آمریکایی و اروپایی خود تحت عنوان نسخه استالینیستی "آندرس برین بروییک" بازگشت خواهند کرد.

بیم آن می رود که آن روز زنگ ها برای غرب به صدا در بیاید.

ترجمه: فرزاد صمدلیخبرهای مرتبط