ترکیه و چشم انداز تمدن جهانی - 14

کردها چه ارتباطی با اسلام دارند؟

ترکیه و چشم انداز تمدن جهانی - 14

آبراهام لینکلن میگوید: "بعضی ها را می توان یک بار فریب داد عده ای را هم می توان برای همیشه فریب داد، اما همه را برای همیشه نمی توان فریب داد. " با عملیات های ذهنیت سازی تا حد معینی میتوان پیشرفت. اما سرنوشت حقایق اینست که روزی روشن شوند. رسانه های غرب، سازمان تروریستی پ ک ک / پ ی د را به عنوان "مبارزین آزادی خواه" تبلیغ میکنند. به عقیده آنها این سازمان تروریستی نماینده همه کردها است. گویا مبارزه با این سازمان تروریستی بر علیه همه کردها و حمایت از آن نیز در معنای حمایت از کلیه کردهاست. عملیات نظامی ترکیه در عفرین نیز طوری نشان داده میشود که گویی بر علیه کردها ترتیب میبابد. این ادبیات متاسفانه از سوی کانال هایی نظیر الجزیره نیز به کار برده میشود.

عزیزان ارزیابی های پروفسور قدرت بلبل رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بیاضیت در این زمینه را به سمعتان میرسانیم.

 

سازمان های تروریستی کردی که اقدام به پاکسازی قومی کردها میکنند

این در حالیست که بزرگترین ظلم در حق کردها را پ ک ک مرتکب شده و میشود. بیش از 40 هزار نفر از انسانهایی که قربانی اقدامات تروریستی پ ک ک شدند، کرد بودند. پ ک ک، با ایدئولوژی مارکسیسم- لنینیسم بر علیه کردهایی که مخالف روش تروریسم هستند اقدام به پاکسازی قومی کرده است. از اینرو میلیون ها نفر از مناطق شرق و جنوب شرقی ترکیه به مناطق غربی به ویژه به استانبول مهاجرت کرده اند. با این مهاجرتها، استانبول به شهری تبدیل شده که از بیشترین جمعیت کردها برخوردار است. انسانهایی که از ترور پ ک ک فرار کرده اند، نه به شهرهای کردنشین در عراق و سوریه و بلکه به شهرهای ترک نشین در داخل ترکیه مهاجرت کرده اند و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

امروز مشابه این پاکسازی قومی توسط پ ی د شاخه سازمان تروریستی پ ک ک در سوریه انجام میشود. پ ی د که با حمایت آمریکا در تلاش تشکیل یک کریدور ترور در مرز ترکیه تا دریای مدیترانه میباشد، مشابه آنچه که پ ک ک قبلا  انجام داده بود، در راس کردها و سپس اعراب و ترکمن ها را از خاکهای خود تبعید میکند. از اینرو صدها هزار کرد به ترکیه پناه آورده اند. به همراه کسانی که از ظلم داعش فرار کرده اند، امروز میلیون ها سوریه ای در ترکیه زندگی میکنند.

البته در بین کردها هستند کسانی که از این سازمان تروریستی حمایت میکنند. ولی به این دلیل کرد فرض کردن پ ک ک به این شباهت دارد که بگویم هیتلر نماینده تمام آلمانی ها و یا موسولینی نماینده کلیه ایتالیایی ها بوده است.  

چرا کردها یک دولت ملی نداشته باشند؟

این سوال که اغلب در رسانه های غربی مطرح میشود، تا حد معینی با بازخورد جوانان کرد مواجه میشود. ولی کسانیکه این سوال را مطرح میکنند، معمولا این سوالات را نمپرسند که چرا در کشور آمریکا که از 50 ایالت/دولت مختلف تشکیل شده نژادهای مختلف از دولتی جداگانه برخوردار نیستند؟ به همین شکل چرا کشورهای غربی که از جنبش های جدایی طلب در خاورمیانه حمایت میکنند، چرا از جنبش استقلال طلبانه کاتالونیا حمایت نکردند؟ بر عکس، چرا کشور آلمان کارلس پوجدمون را به رغم اینکه در هیچ فعالیت تروریستی دست نداشته دستگیر میکند؟ اساسا این مسئله، نه تشکیل یک دولت ملی بلکه سیاست "تفرقه بینداز و حکومت کن" است. همانطور که ادموند برک در حین انتقاد به حق از انقلاب فرانسه اشاره کرد، آیا مفاهیم پر زرق و برق به چه چیزی ارائه خدمت میکنند؟

اگر مسئله دولت بودن هر ملت، فراتر از آن مسئله تشکیل دولت از سوی هر خان نشینی / امیرنشینی / شهر باشد، جغرافیای ما در گذشته بارها آن را مورد آزمون قرار داده است. چنانچه آناتولی نیز در بین خان نشینی های ترک تقسیم شده بود. ترکها، کردها و اعراب بارها در داخل خود به بخش های مختلف تجزیه شده بودند. ولی نتیجه چه شد؟ در داخل این تجزیه شدگی حتی یک شهر مسلمانی که اشغال شده باشد باقی نماند. به هر دلیلی اگر روند تجزیه آغاز شود، توقف آن به اراده تجزیه کنندگان وابسته خواهد بود. یک قرن پیش، به رغم عدم حمایت اکثریت، باز تحت تاثیر غربی ها برخی از اعراب وارد چنین راهی شدند. اکنون 23 دولت عربی وجود دارد. ادعاهایی مبنی بر وجود طرح های تجزیه بیشتر عراق، سوریه و برخی از پادشاهی های عرب در منطقه خلیج، مطرح میشود. مردم خاورمیانه با این وضعیت، یکی از ضعیفترین، دردناک ترین و منفعل ترین دوره های خود را سپری میکنند.

در حالی که این رویدادهای به واضح ترین و دردناک ترین شکل ممکنه به وقوع میپیونند، مردم خاورمیانه منجمله کردها، نه به تجزیه بیشتر بلکه به همبستگی، اتحاد و تعاون بیشتر نیاز دارند.

آیا کردهای لائیک، کردهای برتری هستند؟

لائیک بودن سازمان ترویستی پ ک ک باعث تقدیر/ توجه و حمایت بیشتر در رسانه های غربی شده است. در دوره ای که اسلام و تروریسم، مرتبط به یکدیگر نشان داده میشود، لائیک شدن کردها به عنوان یک رهایی قلمداد شده و سکولاریسم  به عنوان یک چاره ارائه داده میشود. این وضعیت نیز بجز یک عملیات ذهنیت سازی چیز دیگر نیست. چرا که اگر جنگهای جهانی اول و دوم به عنوان دو فاجعه بزرگی که طی آنها بشر با جنایات و مظالم بی سابقه ای مواجه شد، شناخته بشوند، در جریان هر دوی این جنگها کشورهای اکثرا لائیک و یا ایدئولوژی های لائیک با یکدیگر وارد نبرد شدند. اساسا امپرایالیسم چه لائیک و چه غیرلائیک، فاقد ایدئولوژی است. استعمار، استعمار است. از اینرو دلیل حمایت کشورهای غربی از پ ک ک، نه لائیک بودن این سازمان تروریستی بلکه قابلیت کاربردی بیشتر این سازمان تروریستی برای غرب است. علاوه بر این، سازمانی که از ارزشهای اجتماعی، فرهنگی و دینی یک کشور جدا شده و دچار بیگانگی با جامعه ای شده است که از آن برآمده چه لائیک باشد و چه نباشد چاره ای جز تکیه بر کشورهای امپرایالیستی ندارد.

این همه تحریف با چه هدفی انجام میگیرد؟

اگر درس عبرت گرفته نشود، تاریخ تکرار میشود. امروز به فردا و دیروز نیز به امروز شباهت دارد. با نگاهی به تاریخ خواهیم دید که سه عنصر تشکیل دهنده خاورمیانه یعنی کردها، ترکها و اعراب به اندازه همبستگی شان به صلح  و آرامش دست یافته و به یک بازیگر جهانی تبدیل شده اند. در حالی که تجزیه آنها را با اشک و خونریزی مواجه کرده و به بازیچه دست کانون های شر مبدل کرده است. اتحاد عرب، کرد و ترک در طول تاریخ زمینه توقف جنگهای صلیبی را فراهم کرده است. قدس اشغالی، در سایه صلاح الدین ایوبی که یک فرمانده کرد بود، نجات داده شده و ثبات منطقه ای برقرار شده بود. امروز، برخی از مراکز در غرب، در تلاش آزمودن اقدام گذشته خود هستند. سعی میکنند تا یکی از سه عنصر تشکیل دهنده خاورمیانه که سالها در کنار یکدیگر زندگی کرده و به پرچم داری اسلام پرداخته اند را به سمت خود متمایل کنند. در همین راستا میکوشند حملات امپریالیستی ادارات کرد تشکیل بدهند. این وظیفه را در جریان جنگهای صلیبی بخش از مسحیان و ارامنه در منطقه بر عهده گرفته بودند. امروز نیز اسرائیل با هدف بی ثبات کردن منطقه نقش مشابهی را ایفا میکند. اما تلاش میشود تا برای اولین بار یک جامعه مسلمان به واسطه های محلی جریان های صلیبی نوین در برخی کشورها و حملات امپریالیستی معاصر تبدیل شود. از اینرو با ادعای مبارزه با داعش احساس غرور میکنند. ولی اساسا هدف آنها تشکیل جامعه ای است که در محله مسلمان نشین اقدام به فروش حلزون کنند. به رغم این همه تحریف و عملیات ذهنیت سازی، اکثریت کردها از این بازی ها آگاهی دارند. آنها با این اقدامات مخالفند. درک هزار ساله انسانهای این منطقه اعم از ترکها، کردها و اعراب یکبار دیگر پیروز خواهد شد. کودکان ما هرگز واسطه حملات امپریالیستی و صلیبی نوین نخواهند شد....

 

نویسنده

پروفسور قدرت بلبل 

رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییلدیریم بیاضیت

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret BÜLBÜLخبرهای مرتبط