گفتگوی تلفنی روسای ستاد کل ارتش های آمریکا و روسیه

ژنرال ژوزف دانفورد رئیس ستاد کل ارتش آمریکا با ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فدراسیون روسیه تلفنی گفتگو کرد

گفتگوی تلفنی روسای ستاد کل ارتش های آمریکا و روسیه

ژنرال ژوزف دانفورد رئیس ستاد کل ارتش آمریکا با ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فدراسیون روسیه تلفنی گفتگو کرد.

در بیانیه منتشره ریاست ستاد کل ارتش آمریکا آمده است، نگرانی های مشترک منجمله مسئله سوریه محور این گفتگوی تلفنی را تشکیل داد.

بر اساس این بیانیه، روسای ستاد مشترک ارتشهای دو کشور در خصوص عدم ارائه توضیحات در خصوص محتوای این گفتگوی تلفنی به توافق نظر دست یافتند.

انجام این گفتگوی تلفنی پس از مطرح شدن ادعای آمادگی آمریکا برای حمله موشکی بر علیه رژیم اسد توسط گراسیموف، بسیار جالب توجه میباشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس روسیه، گراسیموف ادعا کرده بود که آمریکا با بهانه استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی در منطقه غوطه شرقی در تلاش ترتیب حمله موشکی بر علیه این رژیم میباشد.

وی همچنین اعلام کرده بود که در صورت بمباران هر نقطه از سوریه منجمله دمشق و به خطر افتادن جان سربازان روسی، به این حملات پاسخ داده خواهد شد.

وزارت دفاع امریکا پنتاگون نیز به این اظهارات واکنش نشان داد.

Adrian Rankine Galloway یکی از سخنگویان پنتاگون طی سخنانی اعلام کرد، روسیه باید دست از برهم زدن تمرکز برداشته و بر رژیم اسد جهت متوقف ساختن اعمال خشونت بر علیه شهروندان این کشور فشار وارد کند. باید به ارسال کمک های انسانی به مردم غوطه شرقی و دیگر مناطق دور اجازه دهد. روسیه با حمایت از ظلم رژیم اسد شریک جنایات این کشور محسوب میشود. روسیه با نقض حقوق بین المللی بر علیه مردم خود از سلاح شیمیایی استفاده کرده و چشم پوشی از اسناد و مدارک رو به افزایش در خصوص استفاده رژیم از سلاح شیمیایی غیرممکن است.

از سوی دیگر مقامات آمریکایی در گفتگو با رسانه های آمریکایی، اعلام کردند که آمریکا از روسیه جهت انجام یک دیدار در اردن جهت بررسی حملات مذکور رژیم اسد در مناطق جنوب شرقی منجمله غوطه شرقی دعوت به عمل اورده است.خبرهای مرتبط