راه اندازی مجدد خطوط اتوبوسرانی بین ازبکستان و تاجیکستان

وزارت حمل و نقل تاجیکستان از راه اندازی خطوط اتوبوسرانی میان شهرهای بزرگ این کشور و ازبکستان پس از وقفه ای 26 ساله خبر داد.

راه اندازی مجدد خطوط اتوبوسرانی بین ازبکستان و تاجیکستان

عکس از: خبرگزاری خاور

وزارت حمل و نقل تاجیکستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: از ماه مه امسال فعالیت چندین خط اتوبوسرانی از شهر دوشنبه به مقصد شهرهای «دنائو» و «تیرمیز» ازبکستان، از خجند به ،«تاشکند» و«فرغانه»، از «پنجکنت» به «سمرقند» و بخارا، از شارتوز به «تیرمیز» و «اسفره» و از «کانی بادام» به مقصد «کاکند»، «نمنگان»، «فرغانه» و «اندیجان» آغاز خواهد شد.

تاجیکستان و ازبکستان از مدت ها قبل بر سر استفاده از منابع آب و انرژی اختلافاتی داشتند که پس از روی کار آمدن شوکت میرضیایف به عنوان رئیس جمهور ازبکستان کاهش یافت.

دو کشور از سال 1992 و پس از آغاز جنگ های داخلی، سفرهای هوایی و زمینی را قطع کردند، اما سال گذشته پس از 25 سال اولین پرواز مستقیم میان پایتخت‌های دو کشور از سر گرفته شد. از سوی دیگر فعالیت 10 گذرگاه مرزی و خطوط ریلی دو کشور از ماه گذشته آغاز شد.

شهروندان ازبکستان و تاجیکستان همچنین می توانند بدون نیاز به اخذ روادید به مدت 30 روز در کشور مقابل اقامت کنند. صادرات برق از تاجیکستان به ازبکستان و صادرات گاز طبیعی از ازبکستان به تاجیکستان نیز پس از گذشت 9 سال از ابتدای ماه جاری مجددا از سر گرفته شد.

 

خبرگزاری آناتولی خبرهای مرتبط