بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

سازمان اطلاعات و امنیت مرکزی آمریکا اعلام کرد دستور قتل خاشقجی توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی صادر شده است

بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد که سازمان سیا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شخصا دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی را صادر کرده است.

به گفته مسئولان، نتیجه گیری سازمان سیا "با قطعیت بالا" بوده و تاکنون مهم‌ترین یافته های متعلق به ارتباط ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی به شمار می رود و همچنین تلاش های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حفاظت از ولیعهد سعودی را دچار مشکل می کند.

روزنامه واشنگتن پست یکی از مهم‌ترین عوامل نتیجه‌گیری سازمان سیا را تماس تلفنی میان سفیر عربستان سعودی در واشنگتن که برادر بن سلمان نیز هست، با جمال خاشقجی دانسته است.

بر اساس تماس‌های شنید شده توسط سیا، شاهزاده خالد بن سلمان، روزنامه‌نگار سعودی را متقاعد کرده برای دریافت مدارکش به کنسولگری عربستان در استانبول برود و به او اطمینان داده که با هیچ خطری روبرو نخواهد شد.

منابع واشنگتن پست با بیان اینکه مشخص نیست شاهزاده خالد از طرح کشتن خاشقجی باخبر بوده یا نه، مدعی شدند: "ولی مشخص است که این تماس تلفنی را به طور دقیق به دستور برادرش، محمد بن سلمان برقرار کرده است."

فاطمه باعشن، سخنگوی سفارت عربستان در واشنگتن در واکنش به این خبر گفته است سفیر عربستان در آمریکا هیچ‌گاه درباره سفر خاشقجی به ترکیه با او گفتگو نکرده و نتیجه گیری سیا در این زمینه "نادر" است.

از سوی دیگر به باور برخی منابع واشنگتن پست "با توجه به موقعیت بالای ولیعهد سعودی، احتمالی وجود ندارد که این جنایت بدون اطلاع وی انجام شده باشد."

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر گذشته به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج وی از این مکان اعلام کرد که همزمان با ورود او، 15 مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی از کشورمان رفته‌اند.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از "درگیری" با چند نفر در داخل کنسولگری "فوت" کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ای خفه و کشته شده است.

شعلان الشعلان، سخنگوی دادستانی کل عربستان سعودی 15 نوامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی در ریاض با بیان اینکه جسد جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول تکه‌تکه شده است اعلام کرد که در این رابطه درخواست اعدام برای 5 نفر از عاملان این جنایت صادر شده است. وی اعلام کرد که دستور تشکیل گروه قتل خاشقجی را احمد العسیری، معاون سابق اطلاعات و دستور قتل این روزنامه‌نگار را رئیس این گروه صادر کرده‌ است.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز در همین روز طی نشست خبری در ریاض، گفت: " قبول داریم که قتل خاشقجی جرم و اشتباه بزرگی بود". وی با بیان اینکه دستورالعمل مربوط به محاکمه کسانی که باعث کشتن جمال خاشقجی شدند واضح است، اظهار داشت که در خصوص محاکمه عاملان این قتل مصمم هستند.خبرهای مرتبط