هنرمند آذربایجانی: مردم قره باغ و سوریه درد مشترک دارند

یکی از هنرمندان جمهوری آذربایجان طی سخنرانی در کنفرانس «کاروان وجدان» در استانبول به تشریح موضوع دردناک خشونت علیه زنان درکشورهای مختلف از جمله سوریه پرداخت.

هنرمند آذربایجانی: مردم قره باغ و سوریه درد مشترک دارند

آذرین، هنرمند آذربایجانی طی سخنرانی در کنفرانس «کاروان وجدان» در مرکز همایش‌های خلیج در استانبول اظهار داشت: موضوع دردناک این است که امروزه در قرن 21 در جغرافیای اسلام و ترک شاهد اشک و درد انسان ها هستیم و چه تلخ است این موضوع که در قره باغ آذربایجان، ترکستان شرقی، آراکان، یمن و سوریه و آفریقا زنان و کودکان کشته می شوند و در زندان ها مورد تجاوز و شکنجه قرار می گیرند.

وی افزود: من درد و رنج مردم سوریه را از عمق وجود حس می کنم چرا که مردم ما نیز درد مشابهی را تجربه کردند. دولت ارمنستان هنگام اشغال سرزمینمان در ماجرای نسل کشی خوجالی به طرز وحشیانه ای زنان و کودکان را قتل عام کرد اما متاسفانه جامعه جهانی در مقابل آن سکوت اختیار کرد همان طور که امروز نیز در قبال حوادث سوریه سکوت کرده است.

او گفت: «امروز من جامعه جهانی را به شنیدن صدای وجدان خود فرا می خوانم و اینکه در قبال این حوادث حساسیت نشان دهند.

خدا از ترکیه راضی باشد که بار دیگر این حساسیت را نشان داد و من جهان را فرا می خوانم تا در کنار ترکیه به آزادی زنان و کودکان کمک کرده و کاری کنند که زنان و کودکان آزاد زندگی کنند.

امروز دنیا نه به جنگ که به صلح نیاز دارد دنیا به وجدان های بیدار و مهربانی نیاز دارد ان شاءالله دنیا صدای ما را می شنود و از این حرکت ترکیه حمایت می کند».

این هنرمند آذربایجانی حمایت خود را از «کاروان وجدان» ترکیه اعلام کرد و دیگران را به حمایت از آن فرا خواند. 

گفتنی است کنفرانس «کاروان وجدان» که در راستای "آزادی بی قید و شرط زنان و کودکان از زندان های سوریه" تشکیل شده، امروز با حضور نمایندگان 55 کشور و حمایت 110 کشور جهان و 2 هزار نهاد مدنی از ترکیه و کشورهای دیگر در مرکز همایش های خلیج در استانبول در حال برگزاری است.

نکوسی ماندلا نوه نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی که علیه آپارتاید مبارزات مهمی داشته و منزه حسن که از سال 2013 به این سو نماینده مجلس ملی پاکستان است از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس بوده و علاوه بر آن بسیاری از فعالان مدنی و روزنامه نگاران در این کنفرانس حضور یافته اند.

 

خبرگزاری آناتولی



خبرهای مرتبط