کارگردان ایرانی: ترکیه در زمینه فیلم و سریال آثار خوبی را ارائه می‌کند

مصطفی کیایی، کارگردان ایرانی اظهار داشت ترکیه در زمینه فیلم و سریال آثار خوبی را ارائه کرده و در سطح جهان مطرح شده است.

کارگردان ایرانی: ترکیه در زمینه فیلم و سریال آثار خوبی را ارائه می‌کند

 

مصطفی کیایی، فیلمنامه نویس و کارگردان فیلم‌های چهارراه استانبول، بارکد و عصر یخی سینمای ایران در گفتگوی ویژه با خبرگزاری آناتولی اظهارداشت: صنعت سریال سازی ترکیه به مراتب بهتر از سینمای این کشور است و روز به روز نیز شمار مخاطبانش در جهان گسترده تر می‌شود.

کیایی که برای مرحله تصویر برداری فیلم جدیدش «مطرب» در استانبول حضور دارد، افزود: «در ایران صنعت سینما برجسته تر بوده و دارای اهمیت بیشتری نسبت به صنعت تلویزیون و سریال سازی دارد، اما از لحاظ بازیگری، تکنیک‌های کارگردانی و تجهیزات سینمای ترکیه رشد بسیار خوبی پیدا کرده است. کارهای خوبی از سینما ترکیه در در سطح جهانی هم مطرح شده است. ولی بیشتر ترکیه را بیشتر با صنعت سریال سازی می شناسند».

- "گرایش فعالیت هنری ترک‌ها در ایران کمتر است"

این کارگردان ایرانی با اشاره به آشنایی خود از شهرهای مختلف ترکیه در نتیجه سفرهای کاری و سیاحتی اش، در مورد افزایش فعالیت های هنری ایرانیان در ترکیه به ویژه در شهر استانبول گفت: "گرایش هنرمندان ایرانی برای فعالیت در ترکیه بیشتر بوده اما از سوی هنرمندان ترک در مورد ایران این گرایش کمتر بوده و در اصل یک رابطه دو طرفه ای ایجاد نشده است".

وی با بیان این که "استانبول شهری است که ما ایرانیان از لحاظ فرهنگی، تجاری، گردشگری مراودات زیادی داشته ایم" افزود: "از سویی نزدیکی این شهر به ایران و از سوی دیگر وقتی شما در خیابان های استانبول راه می روید، شاهد تابلوهای برخی مغازه ها به زبان فارسی می شوید. استانبول برای کسانی که درام می نویسند، فضای مناسبی ایجاد می کند".

- "رویدادهای ایرانی هم در ترکیه مورد استقبال قرار می گیرد"

کیایی همچنین تصریح کرد: "در مورد فعالیت‌های موسیقی نیز هنرمندان می‌توانند مخاطب نزدیکی از لحاظ فرهنگی برای خود داشته باشند. همچنین خواننده های ترکیه در ایران بسیار محبوب هستند. چندی پیش همایون شجریان یکی از خواننده های معروف ایران در ترکیه کنسرت داشت که مورد استقبال قرار گرفته بود".

وی در ادامه اضافه کرد: "رویدادهای ایرانی هم در ترکیه مورد استقبال قرار می گیرد. حال و هوایی موسیقی ایرانی و ترکی برای ذائقه مردم شرق نسبت به کشورهای غربی تطابق دارد. دلیل این ریشه فرهنگ مشترکی است که بین دو کشور وجود دارد".

- "همکارهای ترکیه ای جسارت زیادی برای کار در سینمای ایران پیدا نکرده اند"

این کارگردان ایرانی که از سال 2002 فعالیت سینمایی خود در زمینه کارگردانی، تهیه کنندگی و فیلمنامه نویسی را آغاز کرده است، در باره عدم حضور سینماگران ترکیه برای ساخت فلیم در ایران گفت: "فکر می کنم هنوز همکارهای ترک جسارت زیادی برای کار در سینمای ایران پیدا نکرده اند. به نظرم تجربیات سینمای ایران درعرصه بین المللی با توجه به حضور شاخص فیلم ها در جشنوراه های متعدد زیاد است. همانطور که فیلمسازان ایرانی جسارت کار در سینمای ترکیه را دارند، این کار برای سینماگران ترکیه نیز اتفاق بیفتد. شرکت های فیلمسازی باید پروژه های مشترکی داشته و به هم نزدیک شوند".

برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از سی‌امین جشنواره فیلم فجر همچنین افزود: "من در این مسیر تلاشم را می کنم. ما در سینمای ایران اعتباری داریم و می توانیم به دوستان مان پیشنهاد بدهیم، اما باید دوستان دوستان ترک مان نیز در این زمینه گام بردارند. سینما فضای زیادی برای همکاری بین دو کشور دارد. دوکشور می توانند آثار جهانی را با اکران های گسترده تر رقم بزنند".

وی با بیان این که قبل از ساخت فیلم مطرب که بخشی از آن در استانبول جریان دارد، سطح آشنایی وی با سینمای ترکیه بیشتر شده است گفت: "در چند ماه اخیر آشنایی ما فضای سینمایی ترکیه بیشتر شده است. در جشنواره کن چند سال پیش فیلم نوری بیلگه جیلان را تماشا کرده و پسندیده بودم. اما بعدا جستجو کردم دیدم که کمتر فیلمی در این قالب ساخته شده است. هم اکنون با سینمای ترکیه بیشتر آشنایی دارم". 

کیایی در ارتباط با فیلم «مطرب» که در مرحله فیلمبرداری قرار دارد، گفت: بعد از ساخت فیلم چهار راه استانبول، فیلمنامه ای از زندگی یک خانواده ایرانی که به نوعی وارد شهر استانبول ترکیه می شوند، وجود داشت که تصمیم بر ساخت آن را گرفتیم.

وی در ارتباط با فیلمنامه مطرب اظهار داشت: این فیلمنامه البته قبل از چهارراه استانبول نوشته شده و قرار بود این ماجرا در لندن اتفاق بیفتد، اما پس از تکمیل این فیلمنامه تصمیم گرفتم که داستان این فیلم در کشوری که از لحاظ فرهنگی نزدیک به ایران است، ادامه داشته باشد. برای همین نیز استانبول را انتخاب کردم. و مرحله فیلمبرداری آن ادامه دارد.

این کارگردان ایرانی در پاسخ به سئوال این که "چگونه از چهارراه استانبول به خود استانبول رسیدید" گفت: قصه فیلم چهارراه استانبول در مورد آتش سوزی ساختمان پلاسکو در چهارراه استانبول که سفارت ترکیه نیز نزدیک آن است، بود و از لحاظ محتوایی هیچ ارتباطی با این فیلم ندارد. تنها نقطه مشترک این دو فیلم به نوعی روابط دو کشور است. در چهارراه استانبول رابطه صنعت پوشاک ترکیه با بازار پوشاک ایران به نوعی بر روی پرده رفته بود.

به گفته کیایی در کنار بازیگران ایرانی چون پرویز پرستویی، الناز شاکردوست، محسن کیایی و مهران احمدی شخصیت های ترک نیز وجود دارد که بازیگرانی از ترکیه نقش ایفا می کنند.

وی در پایان از احتمال ساخت فیلم های بعدی در کشورهای مختلف گفت: با توجه به شرایط ارزی در ایران، ساخت فیلم در کشورهای خارجی سخت تر است. من به عنوان یک فیلمساز علاقه به ساخت فیلم در فضاها و مناطق دیگری دارم. این امکان وجود دارد که مطابق قصه فیلمم، آن را در ترکیه یا کشور دیگری بسازم.

 آناتولیخبرهای مرتبط