توسعه روزافزون ترکیه در عرصه فناوری ماهواره‌

چندین ماهواره ترکیه پس از استقرار در مدار کره زمین به عنوان چشمان کشور در فضا عمل می‌کنند

توسعه روزافزون ترکیه در عرصه فناوری ماهواره‌

ترکیه با 3 ماهواره مخابراتی ترکست 3A، ترکست 4A و ترکست 4B و سه ماهوراه تصویربرداری رصد، گوکترک-1 و گوکترک-2 از تحولات اقصی نقاط جهان همزمان با خبر می شود.

رصد برای نخستین بار در ترکیه طراحی و تولید و سال 17 اوت 2011 از روسیه پرتاب شد و بدون هیچ محدودیتی قابلیت تصویربرداری از تمامی نقاط جهان را دارد.

این ماهواره تمامی تصاویر خود را به ایستگاه فضایی توبیتاک ارسال می کند. ثبت تصاویر نقشه برداری، نظارت بر حوادث طبیعی، شهرسازی و برنامه ریزی شهری از اصلی ترین کاربرد این ماهواره هستند.

رصد تاکنون از 14 میلیون 956 هزار و 200 مترمربع سطح زمین تصویربرداری و در بیش از 2700 ماموریت به طور موفق عمل کرده است.

این ماهوار برای سه سال انجام فعالیت طراحی شد ولی 8 سال با موفققیت عمل کرده و در ظرف این مدت 40 هزار و 855 بار مدار زمین را دور زده است.

ماهواره گوکترک-2 در سال 2012 توسعه یافته و از مرکز پرتاب ماهواره در جیوچوان چین به مدار زمین پرتاب شده است. این ماهواره نیز در مجموع 33 هزار بار در دور مدار زمین چرخیده است.

این ماهواره به لحاظ جرمی 4 برابر سنگین تر از ماهواره رصد بوده و از وضوح بالایی در زمینه تصویربرداری برخودار است.

ماهواره گوکترک-1 نیز برای فعالیت های نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماهواره نیز در سال 2016 از مرکز کورو در گویانای فرانسه در سال 2016 پرتاب شد.

این ماهواره به عنوان پروژه فرماندهی نیروی هوایی ترکیه توسط شرکت ها و نهادهای هم ترکیه مانند آسلسان، توساش و توبیتاک توسعه و تولید شد.

در کنار این ماهواره ها ترکیه قصد دارد ماهواره تصویربرداری «ایمه جه» را ساخته و تا سال 2021 در مدار زمین قرار دهد. همچنین قرار است ماهواره مخابراتی ترکست-6ََA نیز پرتاب شود.

هم اکنون نیز طراجی و تولید دو ماهواره مخابراتی ترکست-5A و ترکست-5B مطابق برنامه در فرانسه و انگلستان ادامه دارد. این دو ماهواره به ترتیب در سال 2020 و 2021 به فضا پرتاب خواهند شد.


برچسب ها: ماهوراه , ترکیه

خبرهای مرتبط