برگزاری مراسم پنجاه و نهمین سالگرد درگذشت سعید نورسی در استانبول

پنجاه و نهمین سالگرد درگذشت سعید نورسی در استانبول گرامی داشته شد

برگزاری مراسم پنجاه و نهمین سالگرد درگذشت سعید نورسی در استانبول

بموجب خبرگزاری آناتولی ، پنجاه و نهمین سالگرد درگذشت بدیع‌الزمان سعید نورسی در مراسمی تحت عنوان «اتحاد اسلام و شورا» در مرکز کنگره استانبول، گرامی داشته شد.

اسحاق اؤزگل، یکی از اساتید دانشکده الهیات دانشگاه سلیمان دمیرال به عنوان سخنران اصلی در این مراسم با اشاره به تاکید نورسی بر تلاشهای دشمنان برای خارج کردن احکام قرآن کریم از زندگی مسلمانان گفت: نورسی اعتقاد داشت زمانی که دنیای اسلام از قرآن فاصله بگیرد، به راحتی میتوان بذر اختلاف را میان آنان کاشت و وی از طریق اخوت و اتحاد اسلامی بر حفظ ایمان و اسلام تلاش کرده است.

اؤزگل افزود: به اعتقاد نورسی اتحاد اگرچه در ظاهر یک مفهوم جامعه شناختی است اما در اصل نیازمند توحید قلبی است و علاوه بر وحدت اعتقادی نیازمند وحدت اجتماعی نیز است. وی اتحاد اسلامی را بزرگترین واجب مسلمانان میدانست. نورسی همچنین معتقد به رابطه معناداری میان شورا با اتحاد و اخوت است.

محمود ارن رئیس بنیاد «ارنلر» نیز در این مراسم بر لزوم امت اندیشی مسلمانان به جای فردیت تاکید کرده و اظهار داشت: انسانها مانند اعضای یک بدن هستند که علی رغم وظایف متفاوت هر یک از آنها، هدف مشترکی دارند.

وی بن مایه اصلی وحدت مسلمانان را برادری اسلامی عنوان کرد.

محمت فیرینجی یکی از شاگردان سعید نورسی، دکتر آدم ارگل از اعضای هئیت مدیره بنیاد عزیز محمود خدایی، دکتر مصطفی بهادراوغلو معاون رئیس هیئت مدیره بنیاد سمرقند، احمد تاشگتیرن ستون‌نویس و نمایندگان بسیاری از تشکلات مردم‌نهاد ترکیه نیز در این مراسم حضور یافته‌اند.

مراسم مذکور با قرائت قرآن کریم آغاز و با سخنرانی‌ها و نمایش فیلمی درباره طرز زندگی و افکار سعید نورسی ادامه یافت. دورسون علی ارزینجانلی نیز در این مراسم برای حضار شعر خواند.

لازم به ذکر است این مراسم با همکاری انجمن شکرچی‌خان و بنیاد علم و فرهنگ استانبول ترتیب داده خواهد شد.

بدیع الزمان سعید نورسی در سال 1877 میلادی در روستای نورس از توابع بتلیس ترکیه به دنیا آمد. پدرش را به جهت زهد و عبادت، صوفی میرزا می‌گفتند. وی نزد برادر خود ملا عبدالله به فراگیری علوم دین پرداخت. در جنگ جهانی اول با اشغالگران ترکیه جنگید، زخمی شد و به مدت دو سال به اسارت درآمد.

وی از طرفداران وحدت اسلامی و تقریب بین مذاهب اسلامی بوده و این اندیشه اساسی ترین بخش نوشته های نورسی را شامل می شود.خبرهای مرتبط