ارتش عراق وارد کرکوک شد

آژانس امنیت اداره منطقه ای شمال عراق اعلام کرد نیروهای عراقی، عملیات برای به دست گرفتن کنترل چاه های نفت و پایگاه نظامی K-1 در شمال کرکوک را آغاز کرده اند

ارتش عراق وارد کرکوک شد

آژانس امنیت اداره منطقه ای شمال عراق از حساب تویتر خود اعلام کرد نیروهای امنیتی این کشور برای بازپس گیری چاه های نفت و پایگاه نظامی در شمال کرکوک از دست نیروهای پیشمرگه در حال آماده شدن هستند.

همچنین گفته شده نیروهای امنیتی عراق و نیروهای حشدالشعبی در نزدیکی کرکوک برای بازپس‌گیری چاه های نفت و پایگاه نظامی K-1 در شمال کرکوک مستقر شده اند.

در همین راستا حیدر العبادی نخست وزیر عراق به نیروهای مسلح این کشور دستور داد تا حفظ جان افراد غیرنظامی را در کرکوک در اولویت خود قرار دهند.

العبادی همچنین تصریح کرد، نيروهاي مبارزه با تروريسم و تيپ زرهی نهم ارتش عراق و نيروهای پليس فدرال توانستند بدون درگيری با نيروهاي پيشمرگه بر مناطق گسترده ای از کرکوک تسلط يابند.

وی گفت: نیروهای حشدالشعبی نیز تحت فرماندهی عملیات مشترک، در خارج از کرکوک از نیروهای مسلح پشتیبانی می کنند.

در همین حال آژانس امنیت اداره منطقه ای اعلام کرد: در حال حاضر نیروهای عراقی در حال پیشروی و انجام عملیاتی بزرگ هستند که هدفشان ورود به شهر در دست گرفتن کنترل پایگاه هوایی K1 و مناطق نفتی است.

گفتنی است به رغم آغاز این پیشروی، درگیری مسلحانه‌ای میان دو طرف گزارش نشده است.

از سوی دیگر، سرهنگ بهجت عمر سلیم، یکی از فرماندهان پیشمرگه در مکتب خالد واقع در غرب کرکوک به خبرنگار آناتولی گفت: "نیروهای امنیتی عراق در حال پیشروی به سمت جنوب کرکوک هستند اما هیچ درگیری تاکنون میان دو طرف رخ نداده است.

وی در حالی که صدها زره پوش نظامی متعلق به نيروهای امنيتی به سمت استان کرکوک پيشروی کرده اند، گفت که دستور یافته اند تا در صورت عدم  وقوع تیراندازی وارد درگیری نخواهند شد.

سلیم گفت نیروهای پیشمرگه در غرب و جنوب غرب کرکوک مستقر شده اند.

وی در مورد گزارش هایی مبنی بر "تسلط  مناطق گسترده ای از کرکوک بدون هرگونه درگيری با نيروهای پيشمرگه مستقر در اين استان توسط نيروهایی امنيتی عراق" تصریح کرد: "چنین وضعیتی مورد بحث نیست، هنوز مواضع خود را ترک نکرده ایم".

این در حالی است که  سرهنگ سالار تیمور از فرماندهان نیروهای پیشمرگه وابسته به اداره منطقه ای عراق از وقوع درگیری‌هایی در «تازه خرماتو» واقع در جنوب مرکز شهر کرکوک خبر داد.

وی مدعی شد: نیروهای امنیتی عراق و حشد الشعبی با استفاده از سلاح‌های سنگین و توپخانه ای به سوی نیروهای پیشمرگه در این منطقه آتش گشودند که آنها نیز اقدام به تبادل آتش کرده‌اند.

تیمور، دو طرف با استفاده از سلاح‌های سنگین در این منطقه تبادل آتش کرده‌اند و این درگیری ادامه دارد.

در همین حال، هیمن هورامی مشاور رسانه ای مسعود بارزانی رئيس اداره منطقه ای شمال عراق نیز از طریق حساب رسمی توتیر خود مدعی شد: با توجه به اطلاعات دریافت شده از فرماندهان پیشمرگه در خط مقدم درگیری، چهار هومر متعلق به نیروهای حشدالشعبی توسط پیشمرگه به آتش کشیده شده است.

وی گفت: پیشمرگه، پیشروی نیروهای عراقی را در جنوب کرکوک متوقف کرده است.خبرهای مرتبط