شکایت قطر از امارات متحده نزد سازمان ملل به دلیل نقض حریم هوایی این کشور

نماینده قطر در سازمان ملل متحد، شب گذشته در نامه ای به شورای امنیت این سازمان، علیه امارات متحده عربی به دلیل نقض حریم هوایی این کشور شکایت کرد

شکایت قطر از امارات متحده نزد سازمان ملل به دلیل نقض حریم هوایی این کشور

علیا احمد بن سیف آل ثانی، نماینده قطر در سازمان ملل متحد در نامه ای به شورای امنیت نوشت:

یک فروند جنگنده متعلق به امارات متحده عربی 21 دسامبر 2017 به مدت یک دقیقه در ارتفاع 33 هزار پایی و با سرعت 460 گره (تقریبا 850 کیلومتر) بر فراز منطقه ویژه اقتصادی قطر پرواز کرد ه است.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر در این نامه همچنین آمده است: این اقدام امارات متحده عربی براساس قوانین بین المللی، نقض آشکار حاکمیت، مرزها و اراضی قطر بوده و در چارچوب اقدامات تحریک آمیز و غیر مسئولانه کشور امارات متحده عربی علیه قطر صورت گرفته است. در صورت تکرار این اقدامات، قطر تدابیر لازم را برای دفاع از مرزها، حریم هوایی و امنیت ملی خود به منظور حفظ حق حاکمیت قانونی کشور بر اساس قوانین بین المللی اتخاذ خواهد کرد.

گفتنی است بحران میان قطر و برخی کشورهای عربی از ماه ژوئن سال گذشته با قطع کامل روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با این کشور آغاز شد.

این چهار کشور همچنین با تحریم قطر یک درخواست 13 ماده ای را برای بازگشت به حالت عادی اعلام کردند. دوحه این اقدام و خواسته‌ها را نقض قوانین بین المللی و غیرقابل قبول دانسته است.



خبرهای مرتبط