مطبوعات ترکیه 29 خرداد 1396

مطبوعات ترکیه 29 خرداد 1396

مطبوعات ترکیه 29 خرداد 1396

روزنامه وطن در خبری با عنوان "حضور گسترده صنایع هوایی ترکیه در پاریس ایر شو" می نویسد: پاریس ایر شو بزرگترین نمایشگاه هوانوردی و صنایع فضایی جهان، فردا در فرودگاه لبورگت آغاز بکار می کد. در این نمایشگاه که آخرین تحولات در صنایع هوایی به نمایش گذاشته خواهد شد، امسال صنایع هوانوردی ترکیه حضور گسترده ای دارند. ترکیه تولیدات خود در زمینه صنایع هوایی را در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد داد. هواپیمای آموزشی "حر کوش" که توسط صنایع هوانوردی و فضایی ترکیه طراحی شده است، اقدام به ترتیب پرواز آزمایشی خواهد کرد. در این نمایشگاه، هلی کوپتر تی-625 که با اهداف نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و با 12 صندلی قابلیت حمل 6 تن بار را دارا می باشد، نیز به نمایش گذاشته خواهد شد. همچنین هواپیمای آتاک تی-129 و نیز عنقا – اس که تبدیل به هواپیمای مسلح بدون سرنشین شده است، از دیگر موارد به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه هستند.

روزنامه خبرتورک در خبری با عنوان "امضای قرارداد اف-35 بین ترکیه و ایالات متحده آمریکا" می نویسد: 11 کشور که ترکیه نیز یکی از آنهاست، جهت خرید حداقل 440 عدد جت اف-35 به توافق رسیدند. این قرارداد که ارزش آن در حدود 37 میلیارد دلار می باشد، یک قرارداد در سطح رکورد می باشد. هوپیماهای شبح که از سال 2006 تولید آنها آغاز شده است، با آخرین تجهیزات خود فردا در نمایشگاه صنایع هوانوردی پاریس به نمایش گذاشته خواهند شد. هفته گذشته مسئولین 11 کشوری که خواهان خرید اف-35 بودند، در ایالت مریلند آمریکا دیدار کرده و با بازدید از کارخانه تولید تجهیزات جت های اف – 35 به مذاکره با مقامات آمریکایی پرداختند. این کشورها عبارتند از ترکیه، استرالیا، دانمارک، اسرائیل، ایتالیا، ژاپن، هلند، کره جنوبی، امارات متحده عربی.

روزنامه استار در خبری با عنوان "رزمایش مشترک میان ترکیه و قطر" می نویسد: نخستین گروه از سربازان ترک که قرار است در مانور نظامی مشترکی با ارتش قطر در این کشور حضور داشته باشند به دوحه رسیدند. براساس بیانیه منتشره از سوی وزارت دفاع قطر، نخستین مانور آموزشی سربازان ترک در پایگاه نظامی "طارق بی زیاد"  انجام شده است. در این بیانیه گفته شده که رزمایش مذکور قبل از بروز بحران در روابط میان قطر با همسایگانش برنامه ریزی شده بود. در حال حاضر 200 سرباز ترک در قطر حضور دارند.

روزنامه صاباح در خبری با عنوان "کشتی مهربانی عازم غزه شد" می نویسد: کشتی (Acqua Stella)، حامل 10 هزار تن کمک‌ بشردوستانه با سازماندهی مرکز مداخله در بحران ترکیه (آفاد) از استان مرسین ترکیه به نوار غزه اعزام شد. ویسی کایناک، معاون نخست وزیر ترکیه که در مراسم بدرقه این محموله کمک‌های بشردوستانه حضور داشت، گفت: "بعد از ارسال کشتی کمک‌های بشردوستانه از استان مرسین به سومالی در هفته اول ماه رمضان این بار نیز افتخار داریم که یک کشتی دیگر را به غزه ارسال می‌کنیم." فاتح اؤزر، معاون مرکز حوادث اضطراری ترکیه نیز در این مراسم گفت: "برای تامین مایحتاج مردم غزه در عید فطر با سازماندهی آفاد، 10 هزار تن کمک‌های بشر دوستانه آماده شده است. علاوه بر کمک‌های بشردوستانه، اسباب بازی برای کودکان، دوچرخه و پوشاک عید نیز فراهم شده است." اؤزر افزود: "در این کشتی 18 هزار و 100 عدد اسباب بازی، 32 هزار ست نوشت افزار، 50 هزار بسته غذایی، 5 هزار تن آرد، 100 تن بیسکویت و کیک، 50 هزار دست لباس، هزار دست پوشاک عید و 10 هزار دستگاه دوچرخه وجود دارد."

روزنامه یئنی شفق در خبری با عنوان "در دانمارک اسلام با گل سرخ تفهیم شد" می نویسد: شاخه جوانان جمعیت اسلامی دانمارک، اقدام به ترتیب برنامه ای با عنوان "من مسلمان هستم" کرد. در چارچوب این برنامه اطراف میدان شهرداری کوپنهاگ ماکت مناره های مختلف گذاشته شده و در وسط آن نیز چادری برپا گردید. جوانان مسلمان دانمارکی با هدف از بین بردن پیشداوریهای شکل گرفته علیه اسلام و مسلمانان، با دادن شاخه های گل به افرادی که در حال عبور از میدان بودند، شروع به تفهیم اسلام و مسلمانان به آنها کردند. شاخه جوانان جمعیت اسلامی دانمارک طی 6 سال اخیر در جهت معرفی درست اسلام و مسلمانان اقدام به ترتیب برنامه های مختلف در شهرهای مختلف دانمارک کرده است.   خبرهای مرتبط