مطبوعات ترکیه جمعه 13 اکتبر 2017

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه: نمی توانند ترکیه مقتدر و موقعیت امروزیش را قبول بکنند

مطبوعات ترکیه جمعه 13 اکتبر 2017

 

روزنامه استار در گزارشی از پیام اردوغان به غرب مبنی براینکه، به ترکیه مقتدر عادت خواهید کرد، خبر داده است.

براساس این گزارش، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه  در جمع استانداران کشور در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه در آنکارا پیامهای مهمی به امریکا و در راس جهان داد. اردوغان با تاکید براینکه، ترکیه از هر جنبه پیشرفت کرده است، اظهار داشت، نمی توانند ترکیه مقتدر و موقعیت امروزیش را قبول بکنند. اردوغان گفت، بحران ویزا بین ترکیه و امریکا بهترین نمونه این امر می باشد. ترکیه دیگر محتاج کسی نمی باشد.

روزنامه خبر ترک در گزارشی با عنوان " کیفیت سلاحهای ملی بیشتر از کیفیت سلاحهای امریکایی می باشد " می نویسد، در پی سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دال براینکه، " منبعد نیروهای پلیسمان از سلاحی بنام سیگ سائور استفاده نخواهند کرد، دیگر این سلاحها را در کشور تولید می کنیم. زیرا با ادامه خرید این سلاحها از آنها، دچار تنبلی می شویم " ، دقتها به پروژه های داخلی و ملی که جایگزین سیستمهای اسلحه خارجی خواهند شد، معطوف گردید. تفنگ پیاده ملی ام پی تی – 76 یکی از سلاحهای مذکور می باشد. این سلاح تنها سلاحی ست که از تمامی تست های ناتو گذشته است.

روزنامه صباح طی گزارشی با عنوان " اسناد ارتباط کارمند سرکنسولگری امریکا با فتو " می نویسد، جان باس سفیر امریکا در آنکارا طی سخنانی در جلسه مطبوعاتی اظهار داشت، دلیلی دال بر ارتباط مداوم کارمند سرکنسولگری امریکا در استانبول با منسوبین سازمان تروریستی فتو وجود ندارد. روزنامه صباح به اسناد و مدارک ذیربط  با تماس مکرر جاسوس بازداشت شده با منسوبین فتو دسترسی پیدا کرده است. دلایل ارائه شده از سوی این روزنامه متشکل از مکالمات تلفنی می باشد.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " ترکیه برای تشکیل دادن منطقه عاری از درگیری در ادلب وارد عمل شد " می نویسد، در پی اتمام فعالیتهای شناسایی نیروهای ویژه، اولین واحدها شبانه عازم ادلب شدند. انتقال واحدها دیشب در ساعت 23 و 5 دقیقه آغاز شد. 8 دستگاه تانک، 50 دستگاه خودروی زرهی و حدود 200 سرباز از منطقه کفر لوسین سوریه وارد این کشور شدند. آخرین مقصد ستون نظامی تشکیل یافته در قصبه دارت ایزع، تپه صاحب برکات می باشد که از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. پهبادها ستون نظامی را از هوا تحت کنترل قرار دادند. سربازان ترک با استقبال گرم مردم منطقه رو در رو شدند.

" حمایت سوئد از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا " تیتر گزارشی ست که روزنامه وطن در شماره امروز منتشر کرده است.

بنابه این گزارش، حکومت سوئد اعلام داشت به حمایت از عضویت ترکیه و مقدونیه در اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد. براساس اعلام حکومت سوئد در سایت رسمی خود، این کشور در نظر دارد که در چهارچوب قرارداد " همکاری اصلاحاتی  با اروپای شرقی، بالکان غربی و ترکیه " از عضویت کشورهای مذکور در اتحادیه اروپا حمایت بعمل آورده و بدین ترتیب به رشد قابل تداوم منطقه از نظر اقتصاد، دموکراسی و محیط زیست یاری بکند.خبرهای مرتبط