مطبوعات ترکیه جمعه 30 مارس 2018

مروری بر روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 30 مارس 2018

روزنامه وطن در خبری با تیتر "نخست وزیر ترکیه در بوسنی هرزگوین" نوشته است، بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه، اعلام داشت، مبارزه ترکیه علیه ترور در خاورمیانه، نه تنها امنیت شهروندان را تامین میکند، بلکه موجب جلوگیری از سیل مهاجرت به کشورهای عضو بالکان و اروپا میگردد. نخست وزیر ترکیه که برای انجام دیدارهای رسمی در بوسنی هرزگوین به سر میبرد، با دنیس ویزدیک رئیش شورای وزرای این کشور در سارایوو پایتخت بوسنی هرزگوین دیداری دوجانبه انجام داد. ییلدیریم طی اجلاس مطبوعاتی پس از این دیدار، اعلام داشت که ثبات و امنیت کشورهای عضو بالکان، در اصل به معنای امنیت اروپا و خاورمیانه میباشد.

 

روزنامه حریت طی گزارشی با تیتر "اقتصاد ترکیه طی سال 2017، رشدی 7.4 درصدی داشته است" نوشته است، اقتصاد ترکیه با رشد 7.4 درصدی طی سال 2017، از چین پیشی گرفت. سازمان آمار ترکیه، نتایج درآمد ناخالص داخلی را که با روش تولید محاسبه گردیده است، اعلام کرد. بر این اساس، اقتصاد ترکیه طی سال گذشته، 7.4 درصد رشد کرده است و رشد ترکیه در ربع آخر سال نیز 7.3 درصد بوده است.

 

"شیمشک ارقام رشد را ارزیابی کرد" تیتر خبری است که در روزنامه خبر ترک منتشر شده است. در این خبر آمده است، محمت شیمشک معاون نخست وزیرکه مسئول امور اقتصادی میباشد، طی بیانیه ای که صادر نمود، در خصوص داده های رشد اقتصادی ترکیه طی سال 2017، گفت: " سهولت در دستیابی به امور مالی بخش حقیقی توسط برنامه ها، سرمایه گذاریها، تولیدات، استخدام، تشویقها در خصوص صادرات و سیستم تضمین اعتبار با حمایت خزانه داری، که از ربع آخر سال 2016 به بعد، برای حمایت از اقتصاد کشور اجرا کرده ایم، در عملکرد رشد، بسیار تعیین کننده بود."

 

روزنامه استار در خبری با تیتر "امور خارجه روسیه: ترکیه در مساله اسکریپال، رفتاری مسئولانه از خود نشان داد" نوشته است، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ابراز داشت که ترکیه علی رغم بسیاری از کشورهایی که با اتحادیه اروپا در خصوص مسائل مختلف در مرحله مذاکره میباشند، برای همراهی با انگلستان به دلیل مساله "اسکریپال"، دیپلماتهای روس را از کشور اخراج نکرده است و این نیز "رفتاری مسئولیت پذیر" میباشد.

 

و روزنامه صاباح در گزارشی با تیتر "مسئولیت تاریخی از فیفا به چاکیر" نوشته است، جونیت چاکیر داور فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا)، به همراه معاونانش بهاءالدین دوران و طارغ اُن گون، در مسابقات جام جهانی 2018 فیفا داوری خواهند کرد. بر اساس بیانیه صادره از فیفا، جونیت چاکیر در میان 36 داوری که طی مسابقات جام جهانی در روسیه داوری میکنند، جای خواهد گرفت و بهاءالدین دوران و طارغ اُنگون نیز در میان 63 داور کمکی میباشند.خبرهای مرتبط