مطبوعات ترکیه چهارشنبه 4 آوریل 2018

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در چهارچوب مراسم پی ریزی زیربنای نیروگاه هسته ای آک کویو گردهم آمدند

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 4 آوریل 2018

 

روزنامه وطن طی گزارشی با عنوان " زیربنای نیروگاه هسته ای آک کویو پی ریزی شد " می نویسد، زیربنای نیروگاه هسته ای آک کویو در مرسین که اولین نیروگاه هسته ای ترکیه می باشد، از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه ریخته شد. اردوغان طی سخنانی در مراسم آغاز امور احداث نیروگاه اظهار داشت، امروز از نظر رشد کشورمان و همکاری با روسیه در زمینه انرژی شاهد یک لحظه تاریخی می شویم. پوتین نیز گفت، نیروگاه هسته ای آک کویو، بسیار امن و دوست محیط زیست خواهد بود.

روزنامه صباح طی گزارشی با عنوان " پیام اردوغان به زبان روسی " می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در چهارچوب مراسم پی ریزی زیربنای نیروگاه هسته ای آک کویو گردهم آمدند. اردوغان در پی مراسم در حساب تویتتر خود پیامی به زبانهای ترکی و روسی منتشر کرد. اردوغان در پیام خود گفت، نیروگاه هسته ای آک کویو که آرزوی 30 ساله کشورمان می باشد، از نظر رشد ترکیه و همکاری با روسیه در زمینه انرژی، سرمایه گذاری تاریخی محسوب می شود. از تمامی همکاران و دست اندرکاران ذیعلاقه با این سرمایه گذاری سپاسگزاری می کنم. در راستای بهره برداری از این نیروگاه با آغاز از سال 2023 به تلاشهای مشترکمان ادامه خواهیم داد. در زمینه افزایش دادن به حیطه همکاری با روسیه مصمم می باشیم.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " در مورد موشکهای اس – 400 به توافق رسیدیم " می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه جلسه مطبوعاتی مشترکی ترتیب دادند. اردوغان طی سخنانی اظهار داشت، در مورد موضوع موشکهای اس – 400 به توافق رسیده و این دفتر را بستیم. در حال حاضر تنها روند تولید این کار ادامه دارد. ولادیمیر پوتین نیز گفت، در زمینه کوتاه کردن مدت تحویل موشکها به توافق رسیدیم.

روزنامه استار در گزارشی به نقل از پوتین نوشته است، دادن موشکهای اس – 400 به ترکیه اولویت همکاری نظامی می باشد.

براساس این گزارش اردوغان و پوتین رهبران ترکیه و روسیه در مجتمع ریاست جمهوری در بش تپه بمدت یک و نیم ساعت به گفتگو نشستند. پوتین طی سخنانی در پی این گفتگو اظهار داشت، دادن موشکهای اس – 400 به ترکیه، جزو اولویتهای همکاری نظامی بین آنکارا و مسکو می باشد.

و روزنامه خبرترک در گزارشی با عنوان " ترکیه دیگر اتانق انتظار جهان نمی باشد " می نویسد، فاروق اوزلو وزیر علوم،  صنایع و فناوری ترکیه طی سخنانی در اجلاس شرکتهای در حال پیشرفت که در استانبول ترتیب یافت، اظهار داشت، در گذشته همواره در پشت انقلاب های صنعتی جای گرفته و سعی نمودیم تا کمبودهای خود را برطرف بکنیم. دیگر کشوری نیستیم که تحولات را از تریبونها نظاره بکنیم. ما بصورت یکی از بازیگران مهم تحولات در خواهیم آمد. ترکیه دیگر اتاق انتظار جهان نمی باشد. ویزیون سالهای 2023 و 2053 نیز در همین راستا قرار دارد.خبرهای مرتبط