مطبوعات ترکیه چهارشنبه 18 آوریل 2018

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با حسن روحانی رئیس جمهور ایران مکالمه تلفنی انجام داد

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 18 آوریل 2018

 

روزنامه صباح در گزارشی باعنوان " اردوغان با همتای ایرانی خود مکالمه تلفنی انجام داد " می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با حسن روحانی رئیس جمهور ایران مکالمه تلفنی انجام داد. دو رهبر در مذاکرات به اهمیت ادامه تلاشهای مشترک ترکیه، ایران و روسیه در راستای حراست از تمامیت ارضی سوریه و پیدایش راه حل سیاسی برای بحران در چهارچوب روند آستانه اشاره کردند. در مذاکرات از تقویت و توسعه روابط اقتصادی ترکیه و ایران اظهار امتنان گردید.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " پیشنهاد شورای امنیت ملی در زمینه تمدید سه ماهه وضعیت فوق العاده " می نویسد،  شورای امنیت ملی ترکیه در جلسه دیروز خود پیشنهاد تمدید 3 ماهه وضعیت فوق العاده را به دولت ارائه کرد. در بیانیه پایانی اجلاس گفته شد، در اجلاس تحولات سیاسی و نظامی که امنیت داخلی و خارجی کشور و امنیت بین المللی را تحت تاثیر می گذارند، مورد بررسی قرار داده شد.

روزنامه حریت در گزارشی به نقل از بکیر بوزداغ که گفته است، عمل انجام شده در اژه را نادیده نخواهیم گرفت، می نویسد، بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی حکومت ترکیه در پی اجلاس شورای وزیران سخنانی ایراد کرده و در رابطه با حادثه پرچم در اژه گفت، موضوعات مورد اختلاف در مورد جزایر دریای اژه روشن است. کسی انتظار نداشته باشد که ترکیه در مقابل عمل انجام شده قرار گیرد. اگر یونان چنین قصدی دارد بداند که این تصمیم در دریای اژه غرق و نابود خواهد شد.

روزنامه وطن در گزارشی به نقل از برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نوشته است، آلمان یکی از شرکای اجتناب ناپذیر ترکیه می باشد.

براساس این گزارش، آلبایراک در پی مذاکرات دوجانبه در برلین پایتخت آلمان بار وزنامه نگاران گفتگو کرد. دو کشور بعنوان شریک تجاری یکدیگر، صاحب حجم تجاری حدود 40 میلیارد دلار می باشند، آلمان  در واردات ترکیه دومین و در صادراتش نیز اولین کشور می باشد. برای همین آلمان از نظر ترکیه یک شریک بسیار مهم و اجتناب ناپذیر محسوب می شد.

و روزنامه استار در گزارشی با عنوان " سال گردشگری ترکیه در چین " می نویسد، نومان کورتولموش وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه ضمن شرکت در مراسم برنامه معرفی " سال گردشگری ترکیه " در چین، طی سخنانی با تاکید براینکه، سال 2018 از نظر توسعه روابط دو کشور فرصت مهمی می باشد، اظهار داشت، امیدوارم که نزدیکی بین ترکیه و چین به تاسیس صلح و نظام جدید در چهارچوب توازنات جهان پیشرفته یاری بکند.خبرهای مرتبط