مطبوعات ترکیه، جمعه 27 آوریل 2018

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، جمعه 27 آوریل 2018

روزنامه صباح در خبری با تیتر "اردوغان و گوترش گفتگوی تلفنی انجام دادند" می نویسد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. اردوغان و گوترش در این تماس تلفنی ضمن گفت‌وگو در مورد حمایت آنکارا از آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا)، تحولات اخیر سوریه را مورد بحث قرار دادند. اردوغان در گفت‌وگو با گوترش اعلام کرد که حمایت ترکیه از آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی که آن را عنصر مهمی برای ثبات کشورهای میزبان پناهجویان فلسطینی می داند، ادامه خواهد داشت. رئیس جمهور ترکیه و دبیرکل سازمان ملل همچنین بر لزوم تقویت تلاش‌ها به منظور یافتن راه حل سیاسی برای صلح پایدار و ثبات در سوریه تاکید کردند.

روزنامه استار طی گزارشی با عنوان "موشک دوربرد با نام بورا-2 در راه است" می نویسد، نورالدین جانیکلی وزیر دفع ملی ترکیه اظهار داشت جزئیات مربوط به سیستم موشکی بورا-2 در روزهای آتی اعلام خواهد شد. جانیکلی در مصاحبه با یک روزنامه در مجلس ملت کبیر ترکیه گفت، بورا-1 اولین موشک دوربرد ملی با برد 280 کیلومتر که در سال 2017 با  موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت، به ناوگان نیروهای مسلح ترکیه پیوسته وفعالیت ها برای سیستمی مشابه، با برد بیشتر و صاحب تکنولوژی برتر به نام بورا-2 آغاز شده است.

"ترکیه موتور هواپیمای بدون سرنشین خواهد فروخت" تیتر خبر دیگری است که در روزنامه استار به چشم می خورد. در این خبر می خوانیم، ترکیه که به منظور پایان دادن به وابستگی به خارج در زمینه موتورهای هواپیماهای بدون سرنشین گامهای موفقیت آمیزی بر می دارد، فروش موتور این پهپادها در آینده ای نزدیک به خارج از کشور را مورد هدف قرار داده است.

روزنامه وطن در خبری با تیتر "اقدام جهش گونه ترکیه در بخش تولید داروی داخلی" می نویسد، ترکیه به اقدامات موثری برای ملی سازی بخش داروسازی تحقق بخشیده است. در چارچوب این پروژه، ارزش داروهای تولیدی در ترکیه 6.1 میلیارد لیره ترک خواهد رسید. یکی از مهمترین داروهایی که در ترکیه تولید خواهد شد، پلاسما و واکسن می باشد. 

و "فدراسیون فوتبال ترکیه، نامزدی خود برای بازیهای قهرمانی فوتبال اروپا 2024 را به یوفا اعلام کرد" عنوان گزارشی است که در صفحات ورزشی روزنامه خبرترک منتشر شده است. بر اساس این خبر، تئودور تئودوریدیس دبیر کل انجمن فدراسیون  های فوتبال اروپا اظهار داشت، تصمیم گیری برای انتخاب کشور میزبان بازیهای قهرمانی فوتبال اروپا 2024،  (EURO 2024) مشکل خواهد بود. دبیر کل یوفا که این سخنان را پس از اعلام نامزدی ترکیه برای میزبانی از این مسابقات ایراد کرد، افزود: "از فدراسیون فوتبال ترکیه به خاطر تحویل پرونده نامزدی برای یورو 2024 تشکر می کنم. می دانیم که فدراسیون فوتبال ترکیه برای این ترتیب این برنامه بودجه قابل توجهی تخصیص داده است." خبرهای مرتبط