مطبوعات ترکیه پنجشنبه 3 می 2018

ترکیه از نزدیکی کره شمالی و جنوبی با امتنان استقبال کرد

مطبوعات ترکیه پنجشنبه 3 می 2018

 

روزنامه ینی شفق در گزارش با عنوان " ترکیه از نزدیکی کره شمالی و جنوبی با امتنان استقبال کرد " می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفتگوی رهبران کره شمالی و جنوبی را بعنوان دیداری که نگرانیهای جامعه بین المللی را از میان برداشته است، مورد ارزیابی قرار داد. اردوغان طی سخنانی در خلال تماسهایش در کره جنوبی اظهار داشت، اگر کره شمالی به مذاکرات با دیگر کشورها نیز ادامه بدهد، بسیار مثبت خواهد بود. ما بعنوان ترکیه آماده بجای آوردن تمامی مسئولیتهای خود می باشیم.

روزنامه وطن طی گزارشی تحت عنوان " کشورهای غربی در مقابل اسناد و مدارک ترکیه گام پس نهادند " می نویسد، ترکیه از یک طرف نقل و انتقال اسلحه از سوی امریکا به سازمان تروریستی پ ک ک / پ ی د – ی پ گ در سوریه را لحظه به لحظه دنبال کرده و از سوی دیگر نیز اسناد و مدارک ذیربط با تحولات در منطقه را به روز رسانی می کند. براساس اطلاعات جدید واصله، امریکا و کشورهای غربی بدلیل ارائه اسناد در اجلاسیه ها، دیگر چنان سابق از پ ی د حمایت نمی کنند. بنابه اظهارات منابع، مخاطبین در مذاکرات بسته برروی مطبوعات، با مشاهده اسناد و مدارک از گفتن اینکه پ ی د / ی پ گ سازمان تروریستی نمی باشد، امتناع ورزیده و این موضوع را که سازمان تروریستی مذکور شاخه پ ک ک می باشد، قبول می کنند.

روزنامه خبرترک در گزارشی با عنوان " موج توریست از استونی به ترکیه " می نویسد، شهروندان استونی که 1 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد، برای گذراندن تعطیلات استانبول را ترجیح می دهند. توریستهای استونیایی بیشتر به اماکن تاریخی توجه و علاقه نشان می دهند. این امر نیز از پخش سریالهای ترک در کشورهای خارجی نشات می گیرد. استونیائیها بیشتر از مسجد سلیمانیه، کاخ توپکاپی، مقبده های خرم سلطان و سلطان سلیمان قانونی دیدن می کنند.

روزنامه  استار در گزارشی با عنوان " حجم تجارت با 15 کشور در 5 قاره افزایش داده خواهد شد " می نویسد، کمیته ورود به بازار که با هدف آگاهسازی به موقع و صحیح صادرکنندگان ترک در رابطه با بازارهای مختلف و افزایش فعالیتهایشان در این بازارها، در بنیه مدیریت تجارت خارجی وزارت اقتصاد ترکیه تشکیل یافته است، کشورهای هدف در فصل 2019 – 2018 را مشخص کرد. کشورهای هدف را آلمان، امریکا، چین، اتیوپی، کره جنوبی، هندوستان، عراق، ایران، ژاپن، قطر، کنیا، اوکراین، مکزیک، رومانی و روسیه تشکیل می دهد.

و روزنامه صباح در گزارشی با عنوان " توجه فراوان به زبان ترکی " می نویسد، حمایت ترکیه از مظلومین جهان موجب افزایش توجه و علاقه وافر به ترکیه و زبان ترکی گردید. در این چهارچوب بیش از 65 هزار نفر از 59 کشور جهان برای شرکت کورسهای آموزش زبان ترکی و فرهنگ ترک که انستیتوی یونس امره در ترکیه تشکیل داده است، مراجعه کرده اند. شهروندان کشورهایی چون امریکا، انگلستان، هندوستان و کوبا برای فرا گرفتن زبان ترکیه به ترکیه می آیند. انستیتوی یونس امره در سال 2018 از هزار و 71 دانشجو میزبانی خواهد کرد.خبرهای مرتبط