مطبوعات ترکیه؛ چهارم ماه مه 2018

به خلاصه ای از مهمترین اخبار روزنامه های صبح امروز توحه فرمایید.

مطبوعات ترکیه؛ چهارم ماه مه 2018

روزنامه صاباح در تیتر صفحه اول خود نوشته است: "فراخوان میلیاردی اردوغان برای سرمایه گذاری غولهای سرمایه در ترکیه"

به گزارش این روزنامه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در کره جنوبی در دیدار با مدیران شرکت های بزرگ اظهار داشت:"هیچ سرمایه گذار خارجی به دلیل سرمایه گذاری در ترکیه پشیمان نمی شود. ما مشوقهای مهمی برای آنها داریم." اردوغان درکره جنوبی ضمن دعوت از مدیران ارشد شرکتهای چند میلیاردی چون Hyundai SK, LG, Hanwha, Daelim  وGS  خواستار سرمایه گذاری، افزایش ظرفیت و یا تولید محصولات جدید با ارزشهای افزوده بیشتری گردید.

 

روزنامه خبرتورک از قول اردوغان نوشت: " ارزشی برای ارزیابی  موسسه  رتبه بندی اعتباری استاندارد اند پورز در مورد ترکیه قائل نیستیم."

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه  تاکید کرد:" ارزیابی موسسه  رتبه بندی استاندارد اند پورز در مورد اقتصاد ترکیه مغرضانه و هدفمند است. تنزل رتبه اعتباری ترکیه از سوی استاندارد اند پورز یک پدیده جدید نیست، ما به این اقدامات عادت کرده ایم. تصمیمات آنها در این رابطه همیشه سیاسی بوده است. آنها بعد از انتخابات 24 ژوئن از این تصمیم اشتباه خود برخواهند گشت و مجبور به عقب رفتن خواهند شد. آنها رتبه اعتباری ترکیه را کاهش می دهند اما از دیگر سوی، صادرات ما افزایش پیدا می کند. در صنعت گردشگری، در حال حاضر به  سوی مرز 40 میلیون گردشگر میرویم. انتظار داریم درآمد صنعت توریسم به 28 تا 29 میلیارد دلار افزایش داشته باشد. در صنایع دفاعی نیز گام های بسیار خوبی برداشته می شود. در حالی که همه شاخصها خوب هستند کاهش پوئن اعتباری ترکیه اقدامی منطقی نیست. "

 

روزنامه یئنی شافاک از سیل سرمایه گذاران به استانبول خبر داده است.

بهترین پاسخ به اقدام موسسه رتبه بندی اعتباری استاندارد اند پورز از طرف سرمایه گذاران خارجی داده شد. در بازه 4 ماهه اول سال 2018 نرخ  تاسیس شرکت های خارجی در استانبول 92 درصد افزایش یافته است. در این دوره، تعداد شرکت های تازه تاسیس مشترک با سرمایه خارجیان و شهروندان ترکیه نیز 20.4 درصد افزایش یافته  و به 20 هزار و 718 شرکت رسیده است. این افزایش به وضوح نشان می دهد که کسی به تصمیمات موسسه رتبه بندی اعتباری استاندارد اند پورز توجه نمی کند.

 

روزنامه وطن نوشته است که ترکیه رکورد صنعت گردشگری تاریخ خود را شکست.

به گزارش این روزنامه، صنعت گردشگری ترکیه با شکستن رکورد تمامی سالهای قبل در 3 ماه اول سال 2018 با 35 درصد افزایش گردشگر نسبت به مدت مشابه سال پیش، میزبان 5 میلیون و 128 هزار 406 توریست خارجی شد. همچنین درآمد گردشگری در این دوره 31 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به 4 میلیارد و 425 میلیون و 237 هزار دلار رسید. در همین مدت 2 میلیون شهروند ترک مقیم خارج نیز به کشور سفر کردند.  بنابراین، در مجموع در خلال این مدت 7 میلیون گردشگر به ترکیه آمدند که این رقم نشان دهنده 50 درصد افزایش در شمار گردشگران با منشاء خارج از کشور به ترکیه می باشد.

 

روزنامه استار از "موفقیت بزرگ  ترکیه در صنعت دفاعی" خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، نرخ 18 درصدی تولید محصولات ملی در زمینه دفاعی در ترکیه در طول 15 سال به 70 درصد افزایش داشته و بودجه آن از رقم 5.5 میلیارد دلار به 60 میلیارد دلار رسیده است. پروژه های افتخار آمیز ترکیه پهپادهایی چون ANKA  و  BAYRAKTAR هستند که به عنوان چشم و گوش ارتش ترکیه  عمل می کنند. این در حالی است که هلیکوپترهای نوع  ATAK نیز به عنوان موثرترین هلیکوپترهای تهاجمی در سراسر جهان جای خود را بازکرده است. توپهای فیرتینا (اوبوس) نیز از دقت بسیار بالایی در هدف گیری برخوردار هستند.  از سوی دیگر برای افزایش بنیه و قدرت دفاع هوایی  ترکیه قرار است تا پروژه KORKUT به مورد اجرا گذاشته شود. در سال 2019 محصولات این پروزه به تولید انبوه خواهند رسید. ضمن اینکه پروژه های سیستم های دفاع هوایی با ارتفاع کم و متوسط با اسامی  HISAR-A، HISAR-O  در سال های 2020 و 2021 تکمیل خواهند شد. همچنین تفنگ ملی   (MPT76) با امکانات ملی طراحی و تولید شده است. این در حال است که کشتی هایی که در قالب کشتیهای ملی ترکیه موسوم به  (MILGEM) در حال تولید هست نیز نام خود را در سراسر جهان طنین انداز کرده است.خبرهای مرتبط