مطبوعات ترکیه، دوشنبه 7 می 2018

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، دوشنبه 7 می 2018

روزنامه خبرترک طی گزارشی با عنوان "نشست کاری ترکیه-صربستان" می نویسد، نشست کاری ترکیه و صربستان در استانبول با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در استانبول ترتیب یافت. رجب طیب اردوغان، طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: "سال گذشته حجم تجارت ما از مرز 1 میلیارد دلار گذشت. قصد داریم این رقم را در کوتاه مدت به 2 میلیارد و سپس به 3 میلیارد دلار برسانیم. برای رسیدن به این هدف همه ما به ویژه شما بازرگانان وظایف مهمی بر عهده داریم". وی افزود: صربستان دوست ما بوده و کشور کلیدی در صلح و ثبات منطقه بالکان است. هر دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه در هر زمینه ای مصمم هستند.

روزنامه استار در خبری با تیتر "چاووش اوغلو: مقررات ویزا با روسیه تا پایان سال لغو خواهد شد." می نویسد،  مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت مقرررات ویزا با روسیه حتی به طور نسبی هم که شده لغو خواهد شد.  وزیر خارجه ترکیه گفت، روسها پیشنهاد کردند که امسال بطور کامل هم که نباشد، ویزای گذرنامه های رسمی و خدماتی را لغو بکنند. بطور نسبی هم که باشد ویزاها امسال لغو خواهد شد.

"کشتی های غول آسا باز می گردند" تیتر خبری است که روزنامه وطن در شماره امروز به اطلاع خوانندگانش رسانده است. در این خبر می خوانیم، بزرگترین شرکت های کروز در جهان مسیر خود را دوباره به سوی ترکیه تغییر دادند.Azamara Journey که در بین لوکس ترین کشتی های شرکت Royal Caribbean cruise قرار دارد، در 15 می به کوش آداسی خواهد آمد. 

روزنامه یئنی شفق در خبری با تیتر "ماشین آلات کشاورزی مورد نیاز گرجستان از ترکیه تامین می شود" می نویسد، دیالوگ نزدیکی که با گرجستان تاسیس شده، به نتیجه رسید. شرکتی از ترکیه برنده مناقصه ماشین آلات سمپاشی که از سوی وزارت کشاورزی گرجستان برگزار شده بود گردید. با این مناقصه به ارزش 2 میلیون و 622 هزار لیره ترک، ترکیه صادرات ققابل توجهی به گرجستان انجام خواهد داد. ماشین آلاتی که از سامسون بارگیری خواهد شد به مسئولین وزارت کشاورزی گرجستان تحویل داده شد. 

و "واکیف بانک قهرمان اروپا" عنوان گزارشی است که در صفحات ورزشی روزنامه صباح به چشم می خورد. بر اساس این خبر، تیم واکیف بانک در بازی فینال لیگ قهرمانی CEV با غلبه بر تیم رومانیایی CSM Volei Alba Blaj با نتیجه 3 بر صفر برای چهارمین بار مقام قهرمانی اروپا را از آن خود کرد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به عثمان دمرن رئیس کلوب ورزشی واکیف بانک به مناسبت قهرمانی تیم والیبال زنان واکیف بانک تبریک گفت. 

 

 خبرهای مرتبط