مطبوعات ترکیه پنجشنبه 10 می 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه پنجشنبه 10 می 2018

روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "آمریکا دوستان واقعی خود را از دست میدهد" نوشته است: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در گفتگو با خبرنگار کانال تلویزیونی سی ان ان اینترنشنال، در رابطه با خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای با ایران، گفت: "ایران در خصوص این توافق امتیازی نداده و به آن وفادار باقی خواهد ماند. من اینطور فکر میکنم. بازنده خروج از برجام ایالات متحده آمریکا خواهد بود. دلیلش هم این است که به توافقی که خودش امضا کرده، پایبند نمانده است."

"برگزاری نشست اقتصادی در کاخ ریاست جمهوری" تیتر گزارشی است که روزنامه وطن در شماره امروز خود منتشر کرده است. در این گزارش آمده است: به موجب بیانیه صادره در پی برگزاری نشست شورای هماهنگی اقتصادی که به ریاست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تشکیل شد، در زمینه فشارهای وارده بر نرخ بهره و ارز، تدابیری اتخاذ خواهد شد. مقررات مربوط به دیسیپلین مالی که یکی از پایه های مهم اقتصاد کشور محسوب میشود به طور کامل اجرا خواهد شد.

روزنامه ینی شفق در خبری به نقل از چاووش اوغلو نوشته است: " کشورها باید به معاهداتی که امضاء می کنند، متعهد بمانند. "

در این خبر میخوانیم، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در جریان کنفرانس خبری مشترک با لیناس لینکِویسیوس همتای لیتوانیایی خود در آنکارا در رابطه با تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای ایران گفت که کشورها باید به معاهداتی که امضاء می کنند، متعهد بمانند و نباید از آن خارج شوند.  

و روزنامه حریت در گزارشی با عنوان "تخمین های مربوط به رشد اقتصادی ترکیه" مینویسد، بانک توسعه و بازسازی اروپا با انتشار گزارشی تخمین های مربوط به رشد اقتصادی ترکیه در سال 2018 را از 3.5 درصد به 4.4 درصد افزایش داد. این بانک میزان رشد سال 2019 را نیز 4.2 درصد اعلام کرد.خبرهای مرتبط