مطبوعات ترکیه؛ پنج شنبه 17 ماه می سال 2018

مطبوعات ترکیه؛ پنج شنبه 17 ماه می سال 2018

مطبوعات ترکیه؛ پنج شنبه 17 ماه می سال 2018

به نوشته روزنامه صباح، "دیپلماسی فلسطین اردوغان همچنان ادامه دارد".

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در رابطه با آخرین تحولات فلسطین به صورت تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفتگو کرد. اردوغان در گفتگوی تلفنی با مرکل در خصوص تنشهای ایجاد شده بعد از هدف قرار گرفتن فلسطینی ها در غزه تبادل نظر کرد. وی در این گفتگو تأکید کرد که وضعیت حاضر، یافتن راه حل برای مسئله را دشوارتر کرده است. اردوغان در گفتگو با حسن روحانی رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در مورد آخرین تحولات فلسطین گفتگو و تبادل نظر کرد.

 

به گزارش روزنامه استار، تاریخ یک دیدار و مذاکره مهم بین ترکیه و آمریکا اعلام شد.

به گزارش این روزنامه بنا بر اعلام منابع دیپلماتیک در آنکارا، مولود چاووش‌اوغلو و مایک پمپئو، وزرای امور خارجه ترکیه و آمریکا 4 ژوئن در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد. پیشتر در خصوص دیدار وزرای امور خارجه ترکیه و آمریکا در واشنگتن در ماه می توافق حاصل شده بود ولی تاریخ دقیق آن مشخص نشده بود. انتظار می رود طرفین در این دیدار موضوعاتی از قبیل تحولات سوریه و خاورمیانه، روابط دوجانبه و مبارزه با گروه های تروریستی فتو و پ.ک.ک را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

 

روزنامه وطن از دو دیدار مهم خلوصی آکار رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه در بروکسل خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، روز گذشته ارتشبد خلوصی آکار رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه با روسای ستاد مشترک کشورهای یونان و آمریکا ملاقات کرده است. ارتشبد آکار که به منظور شرکت در نشست کمیته نظامی «ناتو» در بروکسل به سر می برد، با  رییس ستاد مشترک یونان در مورد تنشهای اخیر در دریای اژه گفتگو کرد. وی در بروکسل همچنین با جوزف دانفورد، همتای آمریکایی خود نیز در مورد مناسبات دو جانبه و مسائل سوریه و خارومیانه دیدار و گفتگو کرد.

 

روزنامه حریت از توییت مهم اقتصادی محمت شیمشک معاون أمور اقتصادی نخست وزیر ترکیه خبر داد.

به گزارش این روزنامه شیمشک در توییت خود نوشته است: بعد از انتخابات روند اقتصادی در ترکیه بهبود خواهد یافت.  در همین رابطه شیمشک در پاسخ به خبری که از سوی بنجامین هاروی رییس دفتر ترکیه ای شرکت بلومبرگ منتشر شده بود در توییت خود نوشت: پراگماتیزم سیاسی در نهایت جای خود را خواهد یافت. روند مبتنی بر قواعد و مقررات تنها گزینه پیشرفت اقتصاد است."

 

روزنامه یئنی شافاک از قول معاون نخست وزیر ترکیه نوشت که اسرائیل و مصر مانع پرواز هواپیماهای کمک رسان ترکیه به غزه می شوند.

به گزارش این روزنامه، رجب آکداغ معاون نخست وزیر ترکیه اظهار داشت که اسرائیل و مصر به تیم درمانی ترکیه برای انتقال فلسطینیان مجروح ازغزه به ترکیه اجازه نمی دهند. رجب آکداغ در خلال دیدارهای رسمی خود در جمهوری ترک قبرس شمالی اظهار داشت که در خلال اعتراضاتی که علیه انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به قدس روی داده تاکنون 62 تن شهید و بیش از 2000 تن دیگر مجروح شده اند که برخی از آنها قصد دارند در ترکیه تحت مداوا قرار گیرند.  آکداغ افزود: هواپیماهای متعلق به ستاد مشترک ارتش ترکیه و سازمان حوادث اضطراری ترکیه در فرودگاه آماده پرواز هستند اما تا کنون مسئولین مصری و اسراییلی اجازه فرود نداده اند.خبرهای مرتبط