مطبوعات ترکیه، جمعه 25 ماه می 2018

مطبوعات ترکیه، جمعه 25 ماه می 2018

مطبوعات ترکیه، جمعه 25 ماه می 2018

روزنامه وطن از آزمایش موفقیت آمیز سیستم پرتاب موشک آسلسان در اوکراین خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، سکوی موشک اندازی که توسط شرکت صنایع الکترونیک نظامی  ترکیه(ASELSAN) طراحی و ساخته شده است با موفقیت آزمایشات خود را در اوکراین پشت سر نهاد. این موشک انداز توانست دو موشک نوع "اسکیف" را که توسط کمپانی  LUCH اوکراین تولید شده است را با موفقیت تمام پرتاب کند. اسلسان موفق شد تا در خلال 6 ماه اقدام به تولید سیستم نمونه موشک انداز و تست آن شود. هر دو موشک توانستند تا دقیقا به هدفی که در فاصله 5 کیلومتری قرار داشت اصابت کنند. این سیستم برای شلیک انواع مختلفی از موشکهای ساخت ایالات متحده آمریکا، انگلستان، اوکراین و روسیه، توسعه داده شد و مورد آزمایش قرار گرفته است.

 

روزنامه استار در خبر صفحه نخست خود نوشته است که ترکیه و قزاقستان اقدام به تولید مشترک موشک خواهند کرد.

به گزارش این روزنامه، در پنجمین نمایشگاه بین المللی سلاح و تجهیزات نظامی با عنوان KADEX 2018  که در استانه پایتخت قزاقستان برگزار می شود شرکت روکتسان ترکیه و قزاقستان تفاهم نامه ای به منظور تولید و توسعه موشک امضا کردند. این توافقنامه بین شرکت صنایع موشکی روکتسان ترکیه و شرکت ملی مهندسی قزاقستان امضا شد. از سوی دیگر میان وزارت دفاع و صنعت هواپیمایی قزاقستان و شرکت دفاعی فن آوری های مهندسی و تجارت ترکیه در در زمینه امنیت سایبری و سیستم های الکترونیکی نیز تفاهم نامه دیگری امضا شده است.

 

روزنامه یئنی شافاک در خبری تاکید کرده که ترکیه در برابر نوسانات نرخ ارز تبدیل به مشت واحدی شده است.

به گزارش این روزنامه، اقداماتی که در راستای مقابله با توطئه ها و خرابکاریهای صورت گرفته در زمینه ارز از سوی دولت برداشته میشود از سوی دنیای کار نیز مورد حمایت قرار گرفت. اردال باهچیوان رییس هیئت مدیره اتاق صنایع استانبول، ساختار قوی بخش بانکی را منبع مهمی از اعتماد آفرینی در اقتصاد ترکیه دانست. همچنین شکیب آوداغیچ رییس اتاق بازرگانی استانبول تاکید کرد که همه آحاد ترکیه از سیاستمداران تا شهروندان، از کارآفرینان تا بازرگانان و از بوروکراتها تا منسوبین حزبی از وظیفه مهم ملی در این خصوص برخوردار هستند. از سوی دیگر فاضیل سیوری، رئیس انجمن صنعتی بازرگانان و کارآفرینان اژه، ثبات قیمتها را پیش بینی کرد . محمت بویوک اکشی رییس مجمع صادر کنندگان ترکیه نیز خواستار آن شد تا بازرگانان بر تجات از طریق لیر ترک اهتمام ورزند. ارول بیله جیک رییس هیئت مدیره انجمن کارآفرینان و صاحبان صنایع ترکیه نیز تصریح کرد که سیاستهای اقتصادی ترکیه در داخل و خارج از کشور با رغبت و علاقه بالایی در حال دقت و توجه جهانیان است.

روزنامه صاباح از پشت پرده عملیات اقتصادی علیه ترکیه خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، دلایل افزایش سریع قیمت دلار در ترکیه با توجه به نوشته های اعتراف گونه ای که اخیرا در مطبوعات غرب منتشر شده  بیش از پیش به عملیات نهادهای اقتصادی در ایالات متحده آمریکا  و جهان غرب نسبت داده شده است. شبکه خبری بلومبرگ که مستقر در ایالات متحده است خبر داده که علت افزایش سریع دلار بدی اقتصاد ترکیه نیست بلکه به صورت عدم تمایل غرب برای جلوگیری از توانمند شدن اقتصاد ترکیه میباید مورد بررسی قرار گیرد. دلیل این رویکرد نیز برخورداری ترکیه از یک مدل ملی اقتصادی نشان داده شده است. بلومبرگ در بخش دیگری از خبر خود نوشته است که بزرگی اقتصاد ترکیه، 60 برابر بیشتر از آن چیزی است که نشان داده می شود و به همین صورت درجه اعتباراقتصادی ترکیه نیز بالاتر از آن چیزی است که ارایه می شود.

 

 

روزنامه خبرتورک نوشته است که در فهرست زیباترین مناظر جهان که توسط آمریکایی ها گلچین شده منظره ای از ترکیه نیز وجود دارد.

به گزارش این روزنامه، پلت فرم محتوای اجتماعی آمریکا موسوم به Buzzfeed اقدام به نظر سنجی از خوانندگان خود در مورد بهترین مناظری که تاکنون دیده اند کرده است. هزاران نفر از مردم با شرکت در این نظرسنجی نام کاپادوکیه در استان نئوشهیر ترکیه را نیز به لیست اضافه کرده اند. شرکت کنندگان در این نظر سنجی گفته اند که در هنگام طلوع افتاب سوار بر بالون شوید و بر فراز شهر بگردید. این شهر قبلا نیز در فهرستی که از سوی نشریه تایمز انگلیس منتشر شده بود در ردیف پنجم از 25 شگفتی جدید دنیا قرار داشت.  در سال 1985 سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو،  کاپادوکیه را در فهرست میراث جهانی قرار داده است.خبرهای مرتبط