مطبوعات ترکیه دوشنبه 28 می 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه دوشنبه 28 می 2018

روزنامه وطن در گزارشی با تیتر "افزایش 35 درصدی تولید برق ژئوترمال ظرف چهار ماه" نوشته است: انجمن سرمایه گذاران نیروگاه های تولید برق ژئوترمال اعلام کرد که میزان برق تولید شده در نیروگاه های برق ژئوترمال ظرف 4 ماه اخیر در سال 2018 ، در مقایسه با دوره مشابه سال 2017 با 35 درصد افزایش به سطح 2 میلیارد و 259 میلیون کیلووات ساعت رسیده است. در این بیانیه آمده است، سهم بخش تولید برق ژئوترمال افزایش یافته است.

"یک فرودگاه جدید در ترکیه" تیتر خبری است که روزنامه استار در گزارش امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه طی سخنانی اعلام کرد، قطار سریع السیر شهر یوزگات در نیمه دوم سال 2019 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. اولین کلنگ احداث فرودگاه این شهر روز یکشنبه سوم ژوئن زده خواهد شد.

روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "پروژه تاناب به مرحله پایانی رسیده است" مینویسد، بخش ورودی پروژه خط انتقال گاز طبیعی ترانس آناتولی که گاز طبیعی تولید شده آذربایجان در دریای خزر را به ترکیه و اروپا انتقال خواهد داد، در داخل ترکیه و مراحل پیوستن آن به لوله آرداهان پوسوف به اتمام رسیده است. لوله ها در پی تکمیل مراحل پیوند در داخل خاک تعبیه شدند.

روزنامه خبر ترک در گزارشی با عنوان "کمک یک میلیون دلاری از سوی هلال احمر ترک و سازمان خیریه قطر به یمن"  مینویسد، در چارچوب پروتکل همکاری امضا شده بین سازمان هلال احمر ترک و سازمان کمک های خیریه قطر، جهت انجام فعالیت های انسان دوستانه در یمن کمکی به مبلغ یک میلیون دلار به کشور یمن ارائه خواهد شد. در مراسمی که به همین منظور در دفتر هلال احمر ترک در استانبول برگزار شده بود، کرم کینیک رئیس سازمان هلال احمر ترک و مدیر کل سازمان کمک های خیریه قطر این پروتکل همکاری را امضا کردند. کینیک طی سخنرانی در این مراسم، اعلام کرد که با هدف راه اندازی یک کمپین مشترک جهت جمع آوری کمک برای بحران یمن به عنوان یکی از بزرگترین بحران های بشر این پروتکل همکاری را امضا کرده اند.

و روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "نیروهای نظامی ترکیه مجهز به فناوری های جدید شده است " مینویسد، معاونت سازمان صنایع دفاعی، برنامه فشرده ای در خصوص تحویل تجهیزات دفاعی را ارائه کرده است.  معاونت این سازمان فهرستی در رابطه با تحویل سلاح های جدید، وسایل و تجهیزات مورد استفاده نیروهای امنیتی در سال 2017 منتشر کرد. بر این اساس در پی اتمام فعالیت های آزمایشی موشک های بورا و K، بیش از 200 فروند موشک K و 50 موشک بورا تحویل داده است. در سال 2017 20 فروند جنگنده İHA/SİHA، 9 فروند هلی کوپتر T129، 5 فروند سيكورسكی S-70 و 2 فروند هواپیمای A400M به نیروهای هوایی تحویل داده شد.  بیش از 650 دستگاه وسیله نقلیه زرهی به نیروهای امنیتی و ناوهای جدیدی نیز به نیروهای دریایی ارائه شده است.خبرهای مرتبط