مطبوعات ترکیه چهارشنبه 30 می 2018

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 30 می 2018

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 30 می 2018

روزنامه یئنی شفق در خبری با عنوان "اردوغان با پوتین دیدار کرد" می نویسد:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفتگوی تلفنی انجام داد. در این گفتگوی تلفنی  با اشاره به بحران سوریه و اهمیت دستاوردهای مذاکرات آستانه در پیشبرد راه حل سیاسی  در این کشور بر دوری ایران و اسرائیل از تبدیل مناقشات خود به درگیری میدانی در سوریه تاکید کردند. روسای جمهور دو کشور بر لزوم کنش های سازنده رژیم اسد و مخالفان سوری برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در چارچوب سازمان ملل و همچنین حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند. در این گفتگو دو طرف همچنین از پیشرفت پروژه راکتور نیروگاه هسته ای آک کویو و پروژه جریان تُرک ابراز خرسندی نمودند. اردوغان و پوتین همچنین با گفتگو درباره روابط اقتصادی میان دو کشور به ویژه در حوزه انرژی، بر اهمیت افزایش استفاده از پولهای ملی دو کشور در مبادلات اقتصادی تاکید کردند.

روزنامه خبرتورک در گزارشی با عنوان "چاووش اوغلو در آلمان سخنرانی کرد" می نویسد:

در گرامیداشت یاد کشته شدگان 5 عضو یک خانواده که 25 سال پیش و در نتیجه به آتش کشیده شدن خانه هایشان در سولینگن آلمان توسط نژادپرستان آلمانی، جان خود را از دست داده بودند، در شهر دوسلدورف مراسم یادبود برگزار شد. در این مراسم آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و آرمین لاشت نخست وزیر ایالت دوسلدورف شرکت کردند. چاووش اوغلو با سخنرانی در این مراسم با اشاره به مشکلات این خانواده که در جریان این حمله نژادپرستانه جان خود را از دست دادند و نیز دیگر خانواد های ساکن آلمان  گفت: تنها انتظار این افرادی که آلمان را به عنوان خانه دوم خود انتخاب کرده اند، این است که از حقوق مساوی با سایر شهروندان آلمانی برخوردار باشند.

روزنامه استار در خبری با عنوان "آسلسان آسیست در زیردریایی های شروع به کار کرد" می نویسد:

سیستم سونار حائل صنایع نظامی الکترونیک آسلسان، در زیردریایی های مورد استفاده قرار می گیرد. آسلسان با ترتیب یک نشست مطبوعاتی این خبر را به اطلاع افکار عمومی رساند. صنایع نظامی الکترونیک آسلسان سیستم سونار حائل را در راستای نیازهای نیروی دریایی طراحی کرد. این سیستم از سنسور صوتی گرفته تا واحدهای مورد استفاده در داخل کشتی بطور کامل با امکانات داخلی طراحی و تولید شد. سیستم سونار حائل در رده آ زیردریایی ها مورد آزمایش قرار گرفت و تمامی آزمایشها را با موفقیت پشت سر گذاشت.

روزنامه صاباح در خبری با عنوان "توریست ها برای گذران تعطیلات آنتالیا را انتخاب می کنند" می نویسد:

آنتالیا در سال 2018 جذب 14 میلیون توریست را به عنوان هدف برای خود انتخاب کرده است. این در حالیست که تعداد گردشگرانی که وارد فرودگاه آنتالیا شده اند، تا تاریخ 28 می بالغ بر 3 میلیون نفر شده است.  این ارقام از تعداد توریست های سالهای 2015-2016-2017 بسیار بیشتر است و در حال نزدیک شدن به ارقام سال 2014 می باشد که بهترین سال گردشگری نامیده شده بود.     

روزنامه وطن در خبری با عنوان "مزار 1700 ساله پاگان در استانبول کشف شد" می نویسد:

در جریان بازسازی مسجد تاریخی شیخ سلیمان واقع در محله زیریک در استانبول، قبر پاگان کشف شد که تخمین زده می شود متعلق به 1700 سال پیش باشد. مرسل ساری، مدیر منطقه ای اوقاف در توضیح این امر اظهار داشت: "در زیرزمین این ساختمان که بر روی آن مسجد احداث شده است، دو طبقه دیگر نیز وجود دارد که در این دو طبقه قبر 8 طبقه متعلق به دوره پاگانیسم موجود است که در اصطلاح باستانشناسی با نام آرکوسولیوم نامیده می شوند.خبرهای مرتبط