مطبوعات ترکیه، پنج شنبه هفتم ژوئن سال 2018

به گلچینی از مهمترین اخبار و گزارشهای امروز مطبوعات ترکیه توجه فرمایید:

مطبوعات ترکیه، پنج شنبه هفتم ژوئن سال 2018

روزنامه یئنی شافاک از واکنش شدید ترکیه به اظهارات رئیس جمهور یونان خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات پروکوپیس پاولوپولوس رئیس جمهور یونان در خصوص اختلافات دو کشور در دریای اژه گفته است: بار دیگر به اروپا هشدار می دهیم که آلت سوءاستفاده سیاسی برای یونان نشود.آکسوی همچنین تصریح کرده است: "اظهارات رئیس جمهور یونان مبنای حقوقی ندارد. او قصد دارد از برنامه های محیط زیستی اروپا در راستای اهداف خود سوءاستفاده کند. همچون گذشته، تلاش یونان برای قراردادن ترکیه در مقابل عمل انجام گرفته در خصوص مناطق جغرافیایی مورد اختلاف در دریای اژه را نخواهیم پذیرفت".

 

روزنامه حریت به نقل از معاون نخست وزیر ترکیه این تیتر را در صفحه اول خود درج کرده است:"اف بی آیتحقیقات را آغاز کرد، اما..."

بکر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه اظهار داشته است: "ایالات متحده آمریکا از ساختار تروریستی دولت موازی (FETÖ/PDY) حمایت کرده و از آن بهره می برد. من به آنها می گویم که شما نمی توانید از این ساختار علیه ترکیه استفاده کنید. آنها قابلیت استفاده شوندگی خود را دیگر از دست داده اند. " بوزداغ افزود: دفتر تحقیقات فدرال آمریکا(اف بی آی) در خصوص فعالیتهای فتو در آمریکا تحقیقاتی را آغاز کرده است. اما ما می خواهیم که این تحقیقات در خصوص اقدام به کودتا در ترکیه صورت گیرد."

 

روزنامه استار از خرسندی دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو» در قبال حصول توافق بر سر نقشه راه منبج خبر داده است.

به گزارش این روزنامه یئنس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در نشست مطبوعاتی که در مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شد گفته است: از توافق ترکیه و آمریکا در مورد منبج استقبال می کنیم. تلاشهای دو کشور برای دستیابی به یک راهکار در شمال سوریه برای ناتو نیز اهمیت دارد. در دیدارهایی که با مقامات دولتین ترکیه و آمریکا، در اثنای سفرهای خود به آنکارا و واشنگتن داشتم، در رابطه با این موضوع گفتگو انجام دادم." استولتنبرگ همچنین ضمن امتناع از اظهار نظر در جزئیات این توافق، تصریح کرده است:" در کنار مبارزه با تروریسم باید نگرانی های مشروع ترکیه مورد توجه قرار گیرد."

 

روزنامه خبر تورک نوشته است که بازی خودرو در موبایل که توسط 2 مهندس ترک طراحی شده است داخل 10 بازی برتر جهان شده است.

به گزارش این روزنامه، بازی خودرو در خلال 6 روز توسط 4 میلیون نفر در کشورهای مختلف جهان دریافت شده است. هم اینک این بازی یکی از 10 بازی برتر در تلفن همراه، در 22 کشور جهان محسوب می شود.

 

روزنامه صباح نوشته است که 100 درصد ظرفیت هتلهای غرب ترکیه پرشده است.

به گزارش این روزنامه،  رزرواسیونها در هتلهای دیدیم و کوش آداسی در استان آیدین واقع در منطقه اژه ترکیه به عنوان یکی از مهمترین مراکز گردشگری جهان، به دلیل آغاز تعطیلات تابستانی مدارس  و همچنین شروع تعطیلات عید فطر به 100 درصد ظرفیت خود رسیده است. این درحالی است که سیل مسافران از سراسر جهان به ترکیه ادامه دارد.خبرهای مرتبط