مطبوعات ترکیه جمعه 8 ژوئن 2018

اهم اخبار و گزارشات جراید روز ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 8 ژوئن 2018

روزنامه خبرترک طی گزارشی تحت عنوان " چاووش اوغلو : قرار داد پذیرش پناهجویانی که بطور غیر قانونی به یونان فرار کردند، متوقف شد " می نویسد مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در اجلاس " دیدار رسانه های محلی " که در شهر ساحلی آنتالیا برگزار شد، سخنانی ایراد کرد.

همین روزنامه می نویسد چاووش اوغلو در این گردهم آیی در پاسخ به سوالی در مورد آزادی کودتاگران فراری از ترکیه به یونان در پی کودتای نافرجام 15 ام جولای از سوی دستگاه قضایی این کشور گفت : این رویکرد حکومت یونان قابل قبول نیست. بین ترکیه و یونان قرار داد پذیرش مجدد پناهجویان فراری به یونان از سوی ترکیه وجود دارد. فعلا اجرای این قرار داد را متوقف ساختیم.

روزنامه حریت طی گزارشی تحت عنوان " ماتیس پیام همکاری با ترکیه را داد " می نویسد جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحد آمریکا در حین سفر به بروکسل برای شرکت در اجلاس وزرای دفاع ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک در رابطه با وضعیت منبج پیام های مهمی داد. وی در پاسخ به سوالی گفت برای حفظ منافع مشروع ترکیه ناگزیر از یافتن راهی مناسب هستیم.

روزنامه وطن طی گزارشی به درج اظهارات برائت آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه پرداخته و به نقل از وی می نویسد با یک تکنولوژی مدرن ارزش معادن بور در ترکیه را به دو برابر خواهیم رساند.

روزنامه ینی شفق در گزارشی نوشته است نیهاد زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه ضمن اشاره به اینکه در قبال تصمیم ایالات متحد آمریکا در مورد افزایش تعرفه های گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم تدابیر لازمه اتخاذ شده است اعلام کرد : شرکت های بزرگ آمریکایی با دریافت حمایت های قابل توجه از دولت موجب ایجاد رقابت ناعادلانه می شوند. روند تحقیقات لازمه با هدف اجرای آنتی دامپینگ بر علیه این شرکتها آغاز شده است.

روزنامه استار طی گزارشی می نویسد استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در زمینه روند سیاسی در سوریه تماس هایی در استانبول بعمل آورد. سازمان ملل با انتشار بیانیه کتبی در این زمینه اعلام کرد : نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در رابطه با روند سیاسی در سوریه مشاوراتی در استانبول بعمل آورده است.خبرهای مرتبط