مطبوعات ترکیه، سه شنبه دوازدهم ژوئن

به گلچینی از مهمترین و گزیده ترین اخبار و گزارشهای روزنامه های امروز ترکیه توجه فرمایید.

مطبوعات ترکیه، سه شنبه دوازدهم ژوئن

روزنامه یئنی شافاک از قول اردوغان نوشت:" علیه قندیل عملیات خود را شروع کردیم."

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خلال سخنرانی خود در شهر نیده اظهار داشت: "ما عملیات خود را در قندیل آغاز کرده و 14 نقطه مهم را با 20 فروند هواپیما نابود کردیم."

 

روزنامه صباح، تیتر "رشد اقتصادی ترکیه در سه ماهه اول سال 7.4 شد " را در صفحه نخست خود درج کرده است.

به گزارش این روزنامه، اقتصاد ترکیه با رشد 7.4 درصدی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانست از تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشی بگیرد و در رتبه نخست سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) باقی بماند. همزمان میانگین رشد اقتصادی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این مدت 2.4 و در حوزه یورو نیز 2.5 درصد بوده است. در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لتونی با رشد 5.1 درصدی در سه ماهه نخست سال جاری پیشتاز بوده و این کشور را لهستان با 5 درصد رشد تعقیب می‌کند. از سوی دیگر رشد اقتصادی هلند 3 درصد، آلمان 2.3 درصد، فرانسه 2.2 درصد و انگلستان نیز 1.2 درصد بوده است.

 

روزنامه خبرتورک نوشته است که 25 درصد توریستهایی که از استانبول بازدید می کنند عرب هستند.

به گزارش این روزنامه، براساس داده های اتحادیه هتلداران ترکیه، در ربع نخست سال 2018 تعداد توریستهایی که فقط به شهر تاریخی و افسونگر استانبول سفر کرده اند بیش از 4 میلیون و 200 هزار نفر بودند. از این تعداد 967 هزار نفر توریستهای عرب هستند. به این ترتیب درخلال این مدت از هر 4 توریست خارجی که به استانبول آمده اند یکی از آنها عرب بوده است.

 

روزنامه وطن نوشته است که ارزش افزوده معادن بور ترکیه بعد از فرآوری هزار برابر خواهد شد.

به گزارش این روزنامه فاتح دونمز، معاون وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفته است:" در حالیکه بهای هر تن از بور خام در حدود 200 دلار می باشد در صورت تبدیل شدن این ماده به محصولات فرآوری شده، هر تن آن بین 300 الی 400 هزار دلار فروخته می شود. این به آن معنی است که در چنین صورتی ارزش افزوده بور فراورده شده هزار برابر بیشتر در مقایسه با وضعیت خام ان خواهد بود."

 

روزنامه استار از موفقیت تیم علمی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه در آمریکا خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، دانشجویان دانشکده مهندسی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با ساخت خوشه کیهانی Grizu-263 موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات بین المللی مدلهای ماهواره ای در آمریکا شدند. این مسابقات در خلال روزهای 8 الی 10 ژوئن در این کشور برگزار گردید.خبرهای مرتبط