مطبوعات ترکیه چهارشنبه 13 ژوئن 2018

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 13 ژوئن 2018

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 13 ژوئن 2018

روزنامه حریت در خبری با عنوان "تاناب شروع بکار کرد" می نویسد:

خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی «تاناب» که گاز طبیعی آذربایجان را از طریق ترکیه به اروپا منتقل خواهد کرد، طی مراسمی افتتاح شد. این مراسم با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان، گئورگی مارگولاشویلی رئیس جمهور گرجستان و پترو پروشنکو نخست وزیر اوکراین در اسکی شهیر برگزار گردید. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاح خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی «تاناب» گفت: این پروژه موسوم به جاده ابریشم انرژی است و امروز آن را افتتاح کردیم. ترکیه در پرتو پروژه تاناپ از یک کشور ترانزیت گاز به جایگاهی که از مرحله تولید تا مصرف نهایی آن نقش حساسی را ایفا می‌کند، ارتقا یافت. خط لوله تاناپ نه تنها باعث ایجاد امنیت در بازار عرضه گاز، بلکه موجب رفاه و ثبات در تمام کشورهای واقع در مسیر این پروژه از دریای خزر تا اروپا خواهد شد.

 

روزنامه خبرترک در خبری با عنوان "هدف ترکیه در جهت عضویت در اتحادیه اروپا هنوز به قوت خود باقی است" می نویسد:  

در پی مذاکرات دو جانبه بنعلی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه با بویکو بوریسوف همتای بلغارستانی وی، جلسه مطبوعاتی مشترک ترتیب داده شد. ییلدیریم در رابطه با روابط ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: هدف ترکیه مبنی بر عضویت در اتحادیه اروپا هنوز به قوت خود باقی است. متاسفانه اروپا به وعده های خود در قبال توافقنامه مربوط به پناهجویان عمل نمی‌کند و ترکیه در این مورد فداکاری بزرگی از خود نشان می دهد. دوستان ما باید متوجه این فداکاری ترکیه باشند و اتحادیه اروپا باید هر چه زودتر دیدگاه خود در این زمینه را مشخص کرده و ابهامات را برطرف نماید.

 

روزنامه وطن در خبری با عنوان "خروج ذخایر طلای متعلق به ترکیه از آمریکا" می نویسد:

محمد شیمشک معاون نخست وزیر مسئول از امور اقتصادی ترکیه اظهار داشت: کلیه ذخایر طلای متعلق به ترکیه را از ایالات متحده خارج ساختیم. هم اکنون هیچ ذخیره طلا در آمریکا نداریم.

 

روزنامه استار در خبری با عنوان " شرکت حمل و نقل دریایی مدیترانه وارد ترکیه می شود" می نویسد:

دیه گو آپونته رئیس و مدیر ارشد شرکت حمل و نقل دریایی مدیترانه موسوم به Mediterranean Shipping که یکی از بزرگترین های دنیای حمل و نقل با کشتی های کروز می باشد، اعلام داشت که می خواهد وارد ترکیه شود. آپونته گفت: این کشتی های غول پیکر با قابلیت حمل کانتینرهای خیلی بزرگ که ظرفیت بسیار بالایی دارند و تنها به تعداد کمی از کشورهای جهان مسافرت می کنند، از این به بعد در بنادر ترکیه نیز پهلو خواهند گرفت.

 

روزنامه صاباح در خبری یا عنوان "بعد از سریال های ترک این بار بازیهای کامپیوتر طراحی شده از سوی مهندسین ترک توجه جهانیان را بخود جلب کرد" می نویسد:

بازی اتومبیل رانی «Sling Drift» برای انواع سیستم عامل های موبایل که از سوی دو مهندس کامپیوتر ترک ساخته شده است، طی بازه زمانی کوتاهی در میان پرطرفدارترین بازی‌های موبایل در سراسر جهان قرار گرفت. دو جوان ترک فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر، حدود 4 ماه پیش با پشتیبانی سازمان پژوهش های علمی و فنی ترکیه (TÜBİTAK) در استان ازمیر شرکت مهندسی نرم افزار «Ruby Games» را تاسیس کردند و طی مدت کوتاهی 10 بازی مختلف موبایل از جمله «Sling Drift» را طراحی کردند که ظرف 6 روز پس از ارائه آن از سوی 4 میلیون نفر در سراسر جهان داونلود شده است.خبرهای مرتبط