مطبوعات ترکیه؛ 22 ژوئن سال 2018

مطبوعات ترکیه؛ 22 ژوئن سال 2018

مطبوعات ترکیه؛ 22 ژوئن سال 2018

 

روزنامه خبرتورک از قول اردوغان نوشت: "ترکیه هواپیمای خود را خود تولید خواهد کرد."

به گزارش روزنامه خبرتورک، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، با اشاره به این که برخی از کشورها از فروش تسلیحات به ترکیه  خودداری می کنندُ گفت:"همسایه بد، انسان را صاحبخانه می کند." وی افزود که ترکیه هواپیمای خود را خود تولید خواهد کرد. اردوغان همچنین تصریح کرد که در حال حاضر در تلاش ساخت هواپیمای جنگنده ای به وزن 1.5 تن هستیم که قادر به حمل 4.5 تن بمب خواهد بود.

 

روزنامه وطن نوشته است ": پالایش منبچ از تروریسم، پیروزی دیپلماتیک بزرگی برای ترکیه است."

به گزارش روزنامه وطن، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرده است که به لطف موضع قاطع ترکیه، ایالات متحده  آمریکا گام به عقب نهاد و به این ترتیب قرار شد تا تروریستهای وابسته به گروه تروریستی PKK/PYD-YPG از روز چهارم ماه جولای از منطقه منبج خارج شوند. وی خاطرنشان کرد که پالایش منبچ از تروریسم، پیروزی دیپلماتیک بزرگی برای ترکیه است.

 

روزنامه یئنی شافاک خبر داده است که ترکیه نخستین جنگنده اف- 35 خود را از آمریکا تحویل گرفت.

به گزارش این روزنامه آمریکا اولین فروند از 30 جنگنده‌های اف-35 خریداری شده توسط ترکیه را دیروز طی مراسمی در فورت وورث ایالت تگزاس تحویل داد. در این مراسم مسئولان وزارت دفاع و نمایندگان شرکت های ترکیه ای که در این پروژه، ساخت، تعمیر و مونتاژ موتور جنگنده‌های مذکور را به عهده گرفته اند، و مدیران ارشد شرکت لاکهید مارتین آمریکایی حضور یافتند ترکیه به عنوان کشوری که صنعت دفاعی آن در تولید جنگنده‌ اف-35 نقش فعال دارد، از سال 1999 در این برنامه شرکت دارد.جنگنده اف-35 ترکیه که به سفارش آنکارا در آمریکا تولید شده است، چهار برابر قوی تر از اف-16 و اف-18 و دارای توان حمله هوا به هوا و نیز حمله هوا به زمین نیز است. تولید این هواپیمای جنگنده نسل پنجم که دارای ویژگی رادارگریزی نیز است، در سال 1990 طراحی و از سوی کنسرسیومی به رهبری آمریکا و بریتانیا تولید شده است. اعضای دیگر این کنوانسیون که ترکیه نیز در سال 2002 در آن وارد شد عبارتند از کانادا، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، هلند، نروژ و آلمان.

 

روزنامه صباح از شکسته شدن رکورد گردشگری در تاریخ ترکیه خبر داده است.

به گزارش این روزنامه نعمان کورتولموش وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد که در 5 ماه اول سال جاری، 11.8 میلیون گردشگر خارجی از کشور دیدن کرده اند و این یک رکورد تاریخی است وی که در یک مراسم فرهنگی در استانبول سخن می گفت اعلام کرد: "این یک رقم تاریخی است. نسبت به سال پیش نیز 30.8 درصد رشد داشته ایم. این برای ترکیه بسیار حائز اهمیت است. البته این را کافی نمی دانیم. چهل میلیون را رد کرده و جذب 50 میلیون گردشگر را هدف گزاری کرده ایم. البته برای افزایش سرانه درآمد گردشگری باید کیفیت در این حوزه را افزایش دهیم. ترکیه قدرتمند در بخش گردشگری نیز قوی خواهد بود " وی افزود: ؛ان شالله تا پایان سال 2018 به هدف 40 میلیون توریست و در آمد 32 میلیارد دلاری از این بخش دست یافته و رکورد جدیدی را ثبت خواهیم کرد. "

 

روزنامه استار خبر داد که ترکیه در واکنش به رفتار آمریکا اقدام به وضع مالیات اضافی کرده است.

به گزارش این روزنامه ایالات متحده از تاریخ 23 مارس، اقدام به وضع 25 درصد مالیات اضافه بر واردات آهن و 10 درصد مالیات اضافه بر واردات آلومینیوم کرده است. اگرچه ترکیه خواست تا از مقررات مذکور معاف شود اما این درخواست پذیرفته نشد. به این ترتیب ترکیه نیز در اقدامی متقابل در قبال واردات کالا از آمریکا به ارزش کنونی 1.8 میلیارد دلار، بر روی کالاهایی چون زغال سنگ، کاغذ، گردو، بادام، تنباکو، برنج، خودرو، لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات ماشین آلات و محصولات شرکت پتروشیمی مالیات اضافه ای در حدود 266 میلیون و 500 هزار دلار وضع کرد که این تصمیم از روز گذشته به مورد اجرا گذاشته شده است.خبرهای مرتبط