مطبوعات ترکیه سه شنبه 26 ژوئن 2018

اهم اخبار و گزارشات جراید روز ترکیه

مطبوعات ترکیه سه شنبه 26 ژوئن 2018

روزنامه خبرترک طی گزارشی تحت عنوان " سیستم حکومتی جدید به مرحله اجرا گذاشته می شود " می نویسد مردم در انتخابات 24 ام ژوئن پای صندوق های رای رفته و پس از اعلام نتیجه انتخابات دیگر سیستم حکومتی ریاست جمهوری بمورد اجرا گذاشته می شود. قبل از هر چیز شورای عالی انتخابات نتایج قطعی را به اطلاع افکار عمومی خواهد رساند. 3 روز پس از اعلام نتایج قطعی انتخابات مجلس ملی کبیر ترکیه برای برگزاری مراسم ادای سوگند تشکیل جلسه خواهد داد. رئیس جمهور نیز پس از ادای سوگند اعضای کابینه جدید را تعیین خواهد کرد.

روزنامه صاباح طی گزارشی تحت عنوان " پوئن کامل ناظران بین المللی به انتخابات 24 ام ژوئن " می نویسد " Olena Sotnyk " رئیس هیئت مجلس پارلمنترهای شورای اروپا از ترکیه بعلت دعوت برای دنبال کردن روند انتخابات 24 ام ژوئن سپاسگزاری کرد. وی در سخنان خود گفته است : برگزاری انتخابات 24 ام ژوئن حائز اهمیت فراوانی بود. بالا بودن میزان شرکت در انتخابات نیز این را نشان داد. بر این نظرم مهمترین موضوعی که بایستی در مورد آن سخن بگوئیم این موضوع است. بالا بودن میزان شرکت در انتخابات نشانه پختگی دموکراسی در ترکیه می باشد.

روزنامه ینی شفق طی گزارشی تحت عنوان " ترکیه به غرب درس دموکراسی آموخت " می نویسد ترکیه با 86 ممیز 80 درصد میزان شرکت در انتخابات 24 ام ژوئن به اروپا درس دموکراسی داد. این در حالیست که میزان شرکت در انتخابات آلمان فدرال در 24 ام سپتامبر سال 2017 که در نتیجه آن آنگلا مرکل پیروز شد، 76 ممیز 2 درصد اعلام شده بود. میزان شرکت در انتخابات عمومی اخیر در انگلستان 69 درصد بود. میزان شرکت در انتخابات ماه می سال 2017 در فرانسه برای انتخاب رئیس جمهور 65 ممیز 30 درصد تحقق یافت. میزان شرکت در انتخابات در یونان در سال 2015 55 درصد تحقق یافت.  

روزنامه وطن طی گزارشی تحت عنوان " انتخابات و مسابقات جهانی فوتبال نتوانست از سرعت توریسم بکاهد " می نویسد بخش جهانگردی ترکیه امسال انتظار میزبانی از 40 میلیون توریست را دارد. نمایندگان بخش جهانگردی ترکیه ضمن تاکید بر اینکه به بهترین ارقام تمامی دوره ها در ماه ژوئن دست یافته اند اعلام می دارند انتخابات و مسابقات جهانی فوتبال نتوانست مانع سرعت بخش جهانگردی در ترکیه گردد. آنتالیا پایتخت جهانگردی ترکیه صاحب بزرگترین سهم در این موفقیت گردید. انتظار می رود که شهر ساحلی آنتالیا امسال از 14 میلیون توریست میزبانی کند.

روزنامه استار طی گزارشی تحت عنوان " موشک های ترکیه پس از جنگنده های اف ـ 35 در جنگنده های ساخت روسیه نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت " ضمن اشاره به واگذاری موشک " SOM " از سوی ترکیه به آذربایجان می نویسد انتظار می رود که این سیستم موشکی برای نخستین بار روز 26 ام ژوئن در مراسم ویژه به مناسبت 100 امین سالگرد تاسیس نیروهای مسلح آذربایجان به معرض دید گذاشته شود.خبرهای مرتبط