مطبوعات ترکیه پنجشنبه 2 آگوست 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه پنجشنبه 2 آگوست 2018

روزنامه استار در گزارشی به نقل از وزارت امور خارجه ترکیه نوشته است: به موضع تهاجمی ایالات متحده آمریکا پاسخ داده خواهد شد

در این خبر میخوانیم، وزارت امور خارجه ترکیه به تصمیم ایالات متحده در خصوص اعمال تحریم بر علیه دو وزیر ترک واکنش نشان داد. در بیانیه منتشره وزارت امور خارجه ترکیه آمده است، "به شدت به تصمیم اعمال تحریم اعتراض میکنیم. بدون تاخیر به این موضع تهاجمی که هیچ هدفی را دنبال نمیکند، به همان شکل پاسخ داده خواهد شد. دولت آمریکا را به منصرف شدن از تصمیم اشتباه خود دعوت میکنیم."

روزنامه صاباح در گزارشی با عنوان "اظهارات اردوغان در مورد اعدام" مینویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، طی سخنانی در مراسم تشییع پیکرهمسر یک سرباز و نوزاد 11 ماهه اش که در جریان انفجار مواد منفجره جاسازی شده در کنار جاده در شهر یوکسک اوای استان حاکاری به شهادت رسیدند، گفت: "حساسیت من در زمینه اعدام را میدانید. مسئله مطرح شدن این امر در پارلمان است. وقتی به تصویب پارلمان رسید، چیزی به عنوان عدم تایید از سوی من وجود ندارد. "

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان "5 اردوگاه موقت محل اقامت 34 هزار پناهجوی سوری بسته خواهد شد" مینویسد: اولین گام در راستای تحقق وعده های انتخاباتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در جریان تبلیغات انتخاباتی، مبنی بر اینکه "زمینه بازگشت مهمانان سوریه ای به خانه های شان در مناطق امن ایجاد شده در سرزمین شان فراهم خواهد شد " برداشته شد. با بسته شدن 5 اردوگاه موقت پناهجویان سوری در شهرهای غازی آنتپ، آدیامان و ماردین، 34 هزار و 180 پناهجوی مقیم در این اردوگاه ها به اردوگاه های جدیدی در مناطق مرزی منتقل خواهند شد.

روزنامه حریت در گزارشی با تیتر "ماموریت حساس در دریای اژه! ساخت مهندسین ترک، سریع ترین در جهان" نوشته است: Yonca-Onuk از سریع ترین کشتی های تعرض زیردریایی در جهان که از قابلیت محو شدن از صفحه رادار را برخوردار است، وارد بودروم شد. این کشتی در طول تابستان، ماموریت مداخله سریع در مبارزه با قاچاق مهاجرین و اخلال گری های کشتی های گارد ساحلی یونان در آبهای ترکیه، در سواحل یالی کاواک، گوموشلوک، تورگوت رئیس، آکیارلار و بیتز در بودروم و همچنین صخره های کارداک را بر عهده خواهد داشت.

روزنامه وطن در گزارشی با تیتر "افزایش توریستهای اروپایی در کاپادوکیه" مینویسد، فیلم ها و سریالهایی که در کاپادوکیه ساخته میشوند، نقش بسیار مهمی در افزایش تعداد توریستهای اروپایی در منطقه ایفا میکنند. دودکش های پریان، بالن های هوای گرم، شهرهای زیرزمینی و دشت های معروف منطقه کاپادوکیه، اخیرا مورد توجه چشمگیر توریستهای اروپایی قرار گرفته است. میتوان گفت فیلم "تئودو جونز 2 ؛ راز پادشاه میداس" که در اروپا اکران شده و با استقبال سینمادوستان مواجه شده، نقش بسیار مهمی در توجه اخیر توریستها به این منطقه داشته است.خبرهای مرتبط