مطبوعات ترکیه، پنجشنبه نهم آگوست 2018

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، پنجشنبه نهم آگوست 2018

روزنامه یئنی شفق در خبری با تیتر "دیدار حساس" می نویسد، ترکیه و آمریکا برای بررسی اختلافات دو کشور و در راس چندین موضوع مرتبط با روابط دوجانبه از جمله کشیش آندرو برونسون بر سر میز مذاکره نشستند. مذاکره هیئت 9 نفره اعزامی از آنکارا به ریاست سداد اونال معاون وزیر امور خارجه ترکیه با مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا برای بررسی اختلافات دو کشور در واشنگتن برگزار شد.

روزنامه حریت طی گزارشی با عنوان "صادرات فولاد افزایش یافت" می نویسد، در هفت ماهه اول سال جاری، صادرات بخش فولاد نسبت به دوره مشابه در سال 2017، با افزایشی 26.7 درصدی به 8.4 میلیارد دلار رسید. در این دوره بیشترین صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا تحقق یافته است. میزان صادرات در هفت ماه اول سال به این کشورها نسبت به دوره مشابه در سال 2017 با افزایشی 62.9 درصد به 3 میلیارد و 604 میلیون  و 730 هزار دلار رسیده است. 

"بیانات مهم فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه" تیتر خبری است که روزنامه صباح در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس این خبر، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفته است پس از آک کویو و سینوپ، سومین پروژه نیروگاه هسته ای ترکیه در تراکیا تحقق خواهد یافت. دونمز افزود: نیروگاه هسته ای در  تراکیا را با چین احداث خواهیم کرد. 

روزنامه وطن می نویسد: "در دنیا اولین خواهد بود." در این خبر می خوانیم، محمد جاهد تورهان وزیر ترابری و امور زیرساختی ترکیه اظهار داشت، فعالیت ها برای پروژه های غرورآفرین ترکیه تسریع یافته است. تورهان با یادآوری اینکه پروژه بزرگ تونل سه طبقه ای استانبول که به عنوان "مگا پروژه" شناخته می شود، یک اولین در جهان است، تاکید کرد، پروژه مذکور که امور احداث آن ادامه دارد، با مدل قرارداد ساخت، بهره برداری و واگذاری به مناقصه گذاشته خواهد شد.

و روزنامه استار می نویسد، مسجد چوبیمحمود بیگ که در سال 1366 از سوی امیر محمود بیگ، پسر عادل بیگ یکی از خان های جاندار اوغلو در روستای قصبه کاستامونو، بدون حتی یک میخ ساهته شده، توجه توریست های داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. این مسجد در حال حاضر در لیست موقت میراث فرهنگی یونسکو جای دارد. فعالیت ها برای ثبت مسجد مذکور در لیست میراث فرهنگی یونسکو به طور دائم، ادامه دارد. 

 

 خبرهای مرتبط